Streda, 03. jún 2020
Meniny má Karolína | zajtra Lenka

Počet prenocovaní na Hornom Zemplíne medziročne vzrástol

Počet prenocovaní na Hornom Zemplíne medziročne vzrástol takmer o 30 percent, v území pribudli aj ubytovacie zariadenia. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR).

Kým v roku 2018 bol podľa ŠÚ SR počet prenocovaní na území samospráv, ktoré spadajú pod Oblastnú organizáciu cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ), na úrovni 76.023, vlani stúpol na 97.949. Počet návštevníkov územia medziročne vzrástol takmer o 8500. V regióne pribudlo ku koncu minulého roka 16 ubytovacích zariadení, počet lôžok sa tak z 1593 zvýšil na 2099. Tržby za ubytovanie vrátane DPH dosiahli za vlaňajšok úroveň necelých 2,36 milióna eur, čo je približne o 450.000 eur viac ako v roku 2018.

„Interné údaje o počte prenocovaní, ktoré organizácii priamo poskytli členské samosprávy, sú aj v tomto roku vyššie ako tie zo ŠÚ SR. Podľa nich sa počet prenocovaní v území vlani pohyboval nad hranicou 100.000. Paradoxom je, že pri troch subjektoch sme na základe nich zaznamenali medziročný pokles počtu prenocovaní. Naopak, máme aj jeden prípad, kde sme mali v roku 2018 počet prenocovaní nulový, no a v minulom roku vzrástol na úroveň približne 900, “ vysvetlila výkonná riaditeľka OOCR HZ a HŠ Michaela Zdražilová. Ako ďalej uviedla, zvýšený počet prenocovaní vo všeobecnosti môže podľa informácií partnerov organizácie súvisieť okrem iného aj s tým, že turistov zaujímajú pokojnejšie destinácie. „Navýšenie spôsobilo aj rozrastanie sa členskej základne OOCR o ďalšie subjekty z oblasti samosprávy, k pozitívnym číslam určite prispeli aj tradičné podujatia či nové atrakcie v území, napr. výletná loď Bohemia na Domaši, “ doplnila.

OOCR HZ a HŠ mala ešte v polovici minulého roka 16 členov, aktuálny stav je na úrovni 25. Členská základňa, v ktorej sú zastúpené samosprávy, podnikateľský a tretí sektor, aj naďalej rastie. Vlani realizovala organizácia viacero aktivít, ktorých cieľom bolo rozvíjať cestovný ruch v dotknutom území. Vytvorila nový webový portál, zintenzívnila kontakty so subjektmi pôsobiacimi v cestovnom ruchu, zrealizovala infocestu pre novinárov, odbornú konferenciu, participovala na viacerých regionálne významných podujatiach a publikovala tiež sériu informatívnych článkov o turistických atraktivitách v území. Tieto aktivity boli podporené aj dotáciou z Ministerstva dopravy a výstavby SR. OOCR HZ a HŠ sa spolupodieľala aj na príprave odborných seminárov pod taktovkou Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.

Organizácia získala vlani aj podporu z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu v objeme takmer 15.500 eur v rámci Akčného plánu rozvoja okresu Vranov nad Topľou. Vytvorené boli dve pracovné miesta – junior a senior destinačný manažér, zabezpečené bolo tiež materiálno-technické zariadenie kancelárie. Obaja zamestnanci majú na starosti okrem iného koordináciu destinačných partnerov, plnia úlohu projektového manažéra, podieľajú sa na tvorbe a realizácii aktivít zameraných na rozvoj cestovného ruchu v okrese Vranov nad Topľou. Projekt pokračuje aj v tomto roku. „Dôvodom žiadosti o regionálny príspevok na tieto aktivity bolo vytvorenie manažérskej organizácie na zabezpečenie komplexného prístupu k rozvoju a riadeniu cestovného ruchu na Domaši, ktorá bola, je a verím, že aj naďalej bude perlou Horného Zemplína, “ uzavrel predseda predstavenstva OOCR HZ a HŠ Jaroslav Makatúra.

Mohlo by Vás zaujímať
Koronavírus môže Domaši pomôcť
Záujem o pobyt pri vodnej nádrži Veľká Domaša rastie. Zrejme sa prejavuje efekt krízy súvisiacej s koronavírusom. Slováci chcú tráviť letnú dovolenku v domácich turistických destináciách. Slovensko si v boji s pandémiou počína úspešne a vláda uvoľňuje obmedzenia. Začiatok dovolenkovej sezóny v prímorských letoviskách je zatiaľ neurčitý. Roman Berkeš, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr predpokladá, že sa posunie na koniec júna až polovicu júla. Už teraz je však viac-menej isté, že oddychu pri mori sa budú slovenskí dovolenkári v tejto sezóne skôr vyhýbať.
Na severovýchode sa znovuotvorili stovky možností pre turistiku a výlety
Ideálne slnečné počasie láka po dlhých týždňoch uzavretia v interiéroch kvôli koronavírusu na vychádzky do prírody. Severovýchod Slovenska poskytuje stovky možností pre turistiku a trávenie voľného času v prírode. V okolí Svidníka najviac lákajú pamiatky vojnovej histórie a v okolí Bardejova zasa turistické trasy, liečivé singletracky a Bardejovské Kúpele. Tento kút Slovenska je výnimočný aj drevenými kostolíkmi,  skanzenmi a rozhľadňami. Informuje o tom riaditeľ OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.
Bardejovské kúpele sú už otvorené aj pre samoplatcov
Bardejovské kúpele, a.s. sú od pondelka 25.mája 2020 otvorené aj pre samoplatcov. Zatiaľ v obmedzenom režime za protiepidemiologických opatrení odporúčaných hygienikmi, bez wellness a stravovania formou švédskych stolov, zato však s akciovými cenami. Pre klientov zdravotných poisťovní začala obmedzená prevádzka už pred týždňom v utorok 12.mája 2020. Dovtedy boli kúpele nútene šesť týždňov plne odstavené. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s. , Tamara Šatanková.
Stropkovský jarmok sa v tomto roku neuskutoční
Obľúbený stropkovský jarmok, najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatie v regióne, sa v tomto roku definitívne ruší. Prípravy na jeho 26. pokračovanie prebiehali už od jesene minulého roka, postupne uzatvárali zmluvy s účinkujúcimi, no v uplynulých dňoch padlo konečné rozhodnutie.
Dobrovoľníci vyzbierali na Ondave 900 kilogramov odpadu
Dobrovoľníci vyzbierali počas tradičnej májovej akcie na Ondave 900 kilogramov odpadu. Splavovanie tejto rieky bude vďaka nim oveľa krajším zážitkom.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.