Sobota, 06. jún 2020
Meniny má Norbert | zajtra Róbert

V Prešove bude scénické čítanie Vagína Monológy

Keď sa ženy dostanú na pódium, dejú sa neuveriteľné veci, pretože ich témy a záležitosti, sú vyjadrené, vypočuté a konfrontované, aby ich všetci bez rozdielu videli a počuli.

Miroslava Petrášová a Denisa Barry uvádzajú aktivistickú inscenáciu hry Eve Ensler VAGÍNA MONOLÓGY. Táto hra je súčasťou celosvetového V-DAY hnutia za ukončenie násilia páchaného na ženách a dievčatách a nadväzuje na sériu predstavení, ktoré budú odohrané celoslovensky od východu až po západ. Výťažok z predaja lístkov poputuje v každom meste mimovládnej organizácii, ktorá sa zaoberá ochranou žien a rieši násilie páchané na ženách. Premiéra sa uskutoční už túto stredu 4. marca v prešovskom Stromoradí.

„Mám rada toto scénické čítanie. Tento rok ponúkneme 16 textov, ktoré odznejú na každej zastávke, len s tým rozdielom, že to budú čítať iné ženy v Prešove, iné v Košiciach a na ďalších miestach skupina tých istých žien. Unikátne to je tiež v tom, že každá žena to prečíta inak a autenticky aj na jednotlivých zastávkach, “ pozýva na predstavenie Miroslava Petrášová.

Na začiatku bolo potrebné absolvovať kastingy. Tie však boli netradičné. „V úvode sme si vysvetlili tému a koncept. Obsadili sme každú ženu, ktorá prišla, pretože sa chce vyjadriť a má čo povedať k niektorej z týchto tém. Aj keby povedala len jednu vetu, alebo stála na pódiu bez slova, je jeho súčasťou. Aj o tom to môže byť. Každá žena to prečíta inak, dá tomu istému textu inú emóciu. Sila týchto predstavení je v tom, že hoci počujete ten istý text znova, nájdete v ňom vždy niečo iné. Na predstavenia chodia ľudia aj viackrát.“

Texty, ktoré pochádzajú z pera Eve Ensler riešia rôzne formy harašmentu na ženách. Vznikali na základe rozhovorov autorky s viac ako 200 ženami. Každá žena, ktorá číta niektorý z textov, ho prečíta unikátne, pretože aj za touto neherečkou je jej osobný príbeh. „Odznejú texty na mnohé témy. Ako je žena vnímaná pri pôrode, alebo o tom ako je vyvíjaný tlak na ženy, aby si holili ochlpenie, iný text demonštruje tému obliekania, lebo napríklad to, že si žena oblečie minisukňu, nie je pozvánkou pre muža, ale je jej vyjadrením, že sa cíti dobre. Dotýkame sa aj ťažších tém ako znásilnenie. Sú to aktivistické feministické texty, ale na naše predstavenia chodí čoraz viac mužov a po tomto zážitku vnímajú ženy inak.“

Cieľom organizátoriek a účinkujúcich žien – neherečiek nie je to, že sú ženy niečo viac alebo, že muži sú zlí. Dôležité je, aby ženy samotné a aj muži, uvideli, čo žena prežíva v sebe hlbšie. „Naše diváčky si často uvedomia, že sa nad niečím v minulosti nezamýšľali až kým to niekto nepomenoval na pódiu. Potom idú domov a premýšľajú nad tým. Dlho to v nich doznieva a pracuje. Keď sa vrátia na ďalší ročník priznávajú, že to na nich pôsobilo terapeuticky, niečo sa v nich pohlo a pomohlo im to v ďalšom fungovaní, “ priznáva M. Petrášová.

Po Prešove sa podujatie uskutoční ešte v Martine, Bratislave, Bardejove a Topoľčanoch.

foto: Maja Bodnárová

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania sa môžu tešiť na nevšedný kultúrny zážitok
Mesto Prešov bude jedným zo slovenských miest, ktoré sa stanú dejiskom jedinečného koncertu, ktorý prinesie kultúru naživo priamo na sídlisko. Keďže pri hromadných podujatiach naďalej platia obmedzenia, vystúpenia umelcov si budete môcť vychutnať bezpečne z pohodlia obývačiek.
Marián Čekovský prichádza domov Po polnoci, a nie je v tom sám
Marián Čekovský prichádza s novým videoklipom a singlom z albumu Best On, ktorý vyšiel ku koncu roka 2019.
Wave centrum nezávislej kultúry Vás pozýva na svoju ochutnávku
Počas pandémie, keď sme boli doma, vznikal často priestor na vznik niečoho nového. Mnoho umelcov, hudobníkov, hercov pustilo uzdu svojej fantázií a vymýšľali, akým spôsobom sa k ľuďom priblížiť.
Otvorenie Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove po viac ako dvoch mesiacoch otvorila v stredu 13. mája dvere niekoľkých prevádzok. Svojich čitateľov knihovníci privítali na pobočkách na Sídlisku 3 a Sídlisku 2, na Sekčove a v detskej knižnici Slniečko.
Po uvoľnení opatrení si podniky objednali až 2000 hektolitrov piva za deň
Rozhodnutie krízového štábu o 4. fáze uvoľnenia opatrení ako líder v segmente čapovaného piva vítame. Rovnako pozitívne reagujú aj prevádzky, dva dni po vyhlásení uvoľnení sme zaznamenali objednávky na 2100 hl piva. Priemerná prevádzka pritom počas celej letnej sezóny predá asi 34 hl piva.
Majitelia hudobných klubov na Slovensku zakladajú asociáciu. Ponúkajú konkrétne riešenia
Majitelia sedemnástich slovenských hudobných klubov sa stretli vo štvrtok 7. mája v Novom Meste nad Váhom, kde v klube Blue Note riešili súčasnú situáciu, ktorá paralyzovala ich krehkú životaschopnosť, hľadali možnosti zachovania svojej existencie a zároveň iniciovali vznik Asociácie Hudobných Klubov Slovenska. Zatiaľ ide o pracovný názov, ktorý doladia s tým, že momentálne hľadajú právnu formu, pod ktorou bude asociácia existovať. Pod spoločným združením chcú na úvod začať komunikáciu s tromi partnermi, a to s Ministerstvom Kultúry, Fondom na podporu umenia a SOZA.
Skupina PARA oživila trinásťročný song DOMA DOBRE novým videoklipom
Populárna slovenská skupina PARA, ktorá tento rok oslavuje štvrť storočnicu, zareagovala na aktuálnu situáciu, ktorá obrátila život naruby celému svetu, originálne. Spolupatričnosť, a že sme v tom spolu, pripomenula pesničkou DOMA DOBRE. Do nového klipu kapela zapojila fanúšikov. Nájdete sa v novom videoklipe?
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.