Nedeľa, 05. apríl 2020
Meniny má Miroslava | zajtra Irena

Cieľom je príťažlivý a bezpečný lesopark

Technické služby mesta Prešov (TSmP) počas uplynulého roka intenzívne pracovali na budovaní lesoparku, aby využili potenciál prímestskej rekreačnej oblasti pre obyvateľov mesta.

„Je nám ľúto, že stále na nás niekto útočí a rozbehnuté práce v mestských lesoch vlani v decembri stopol prokurátor. Zrealizovali sme asi tri štvrtiny prác. Nebyť tohto zásahu, mohli sme už realizovať dokončovacie práce, vysádzať stromčeky a pripravovať sa na letnú sezónu, “ hodnotí aktuálny stav v mestských lesoch vedúci prevádzky mestských lesov a ekoparku Juraj Hurný.

Pripomenul, že mestská spoločnosť napĺňa svoj zámer – vytvoriť Prešovčanom atraktívne prostredie na jednodňovú rekreáciu, sprístupniť les a zabezpečiť bezproblémový pohyb pre turistov: „Naším cieľom je, aby sa návštevníci z každého nástupného bodu dostali po spevnenej komunikácii až do centra k rozhľadni na Malkovskú Hôrku. A to všetky skupiny obyvateľov, bez ohľadu na to, či ide o matky s kočíkmi, rodičov s deťmi, seniorov alebo znevýhodnených.“

Rozhľadňa vysoká takmer 20 metrov sa má stať novou dominantou a bodom záujmu pre návštevníkov. Stavba má už právoplatné stavebné povolenie a zabezpečené je aj financovanie. Polovicu zaplatí mesto Prešov ako investor a 50 % rozpočtu sa podarilo získať z dotácie Prešovského samosprávneho kraja. TSmP už mestu odovzdali projektovú dokumentáciu a čakajú, kto bude túto stavbu realizovať. Zatiaľ Technické služby dokončili dva kryté altánky, pribudnúť by malo ich vybavenie, ďalšie lavičky a stojany na bicykle. Všetky práce vychádzajú z koncepcie revitalizácie územia lesoparku Borkút.

Problémovým bodom, ktorý dráždi viacerých Prešovčanov, sú rozsiahle terénne úpravy v lesoparku. Mesto Prešov poverilo Technické služby úpravou lesných ciest s cieľom zabezpečiť dostupnosť, protipožiarnu ochranu a bezpečný pohyb pre návštevníkov. Ako zdôrazňuje Juraj Hurný, „dostupnosť lesov je veľmi dôležitá pri katastrofách ako sú požiare, veterné smršte, aby sa tam mohla dostať sanitka alebo záchranné zložky. Obyčajne to oceníme, až keď príde kríza.“

Terénne úpravy realizovali TSmP na základe právoplatného územného rozhodnutia. Prokurátor vlani však spochybnil jedno z vyjadrení dotknutých strán a ministerstvo životného prostredia následne zrušilo jedno čiastkové rozhodnutie. Technické služby museli práce v decembri zastaviť, čo však spôsobilo patový stav. „Zákon o odpadoch totiž nepozná spätné postupy. Aby sme celý proces dostali do právneho súladu, snažíme sa využiť legislatívne možnosti, ktoré nám ponúka stavebný zákon. Možným riešením je zmena územného rozhodnutia, “ približuje Juraj Hurný. Podľa jeho slov sú lesné komunikácie dnes reálne v lepšom stave ako v minulosti a hoci sú zatiaľ bez povrchovej úpravy, dá sa po nich chodiť.

Negatívne útoky na prebiehajúcu úpravu lesných ciest v prešovských mestských lesoch sa rozšírili po tom, čo TSmP využili ponuku a lesné cesty začali po dohode s Národnou diaľničnou spoločnosťou spevňovať materiálom zo stavby. Problémy spôsobila odborná terminológia. Akonáhle rúbanina opustí stavbu, je definovaná ako stavebný odpad. „Je to však len vyťažená hornina, žiadny špinavý odpad, alebo kusy betónu, ako si mnohí predstavujú, “ vysvetľuje Juraj Hurný a dodáva: „Paradoxne je rúbanina s väčšími kusmi pre nás vhodnejšia, lebo väčšie kusy sa zakliesnia a lepšie spevnia cestu. V prípade, že by sme rúbaninu mechanicky upravili na menšiu frakciu, už by to nebol odpad, ale stavebný materiál. Možno by sme potešili nespokojných, ale reálne by upravený materiál už cesty tak dobre nedržal.“ Vedúci prevádzky mestských lesov pripomína aj nezanedbateľnú finančnú úsporu, keďže tieto úpravy umožnia mestu ušetriť asi milión eur.

„Hľadáme riešenie, aby sme práce zrealizovali čo najlepšie a mestské lesy sprístupnili čo najskôr. Naším cieľom je vytvoriť na Borkúte atraktívny prímestský park pre všetkých obyvateľov mesta. Chceme, aby bol príťažlivý, bezpečný a aby si v ňom každý našiel priestor na svoje aktivity. Veríme, že sa nám to podarí s pomocou mesta Prešov a všetkých zainteresovaných subjektov, “ uzatvoril vedúci prevádzky mestských lesov a ekoparku Juraj Hurný.

Borkút
Borkút
Mohlo by Vás zaujímať
Stanovisko vedenia Prešovskej univerzity v Prešove k aktuálnej epidemiologickej situácii výskytu koronavírusu COVID 19
V súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou výskytu koronavírusu COVID 19, vedenie Prešovskej univerzity v Prešove (PU) na svojom zasadnutí dňa 09.03.2020 prijalo nasledovné opatrenia:
Ochranné štíty vyrobené na pôde Fakulty výrobných technológií so sídlom v Prešove putujú do domácej fakultnej nemocnice
Úsilie a intenzívna práca zamestnancov Fakulty výrobných technológií so sídlom v Prešove začína v posledných dňoch prinášať viac a viac výsledkov v podobe hotových ochranných pomôcok určených na boj proti COVID-19 pre zdravotnícke, sociálne a iné zariadenia.
Dôležité kontakty pre Prešovčanov
Viaceré inštitúcie, organizácie, firmy a predajne v Prešove sú v týchto dňoch pre verejnosť zatvorené. Výnimkou nie je ani mestský úrad, kde je pre verejnosť v obmedzenom režime dostupná iba podateľňa. Jedinou možnosťou komunikácie je v mnohých prípadoch iba telefón alebo e-mail, a preto sme pre Vás pripravili niekoľko dôležitých kontaktných čísel, na ktoré sa môžete obrátiť.
Mesto Prešov plne pokrylo dopyt seniorov po ochranných rúškach
Prešovskí seniori doteraz dostali spolu 3000 ochranných rúšok, ktoré pre nich zabezpečilo mesto Prešov. Išlo predovšetkým o rúška, ktoré vo vlastnej réžii ušili pracovníčky denných centier, stacionárov a zariadení pre seniorov. Odbor služieb pre občanov má objednaných ďalších 4000 rúšok, ktoré podľa potreby distribuuje priamo do schránok seniorov.
Naše ženy u nás pracujú aj celý život
V pivnom biznise dokážu nájsť uplatnenie aj ženy! Počas Medzinárodného dňa žien si celý svet pripomína dlhú cestu boja žien za emancipáciu, volebné právo a sociálnu rovnosť. Plzeňský Prazdroj si vysoko cení všetky dámy, ktoré vo firme pracujú. To, že pivo nie je len mužská záležitosť hovorí aj fakt, že ženy tvoria 30% zamestnancov.
Primátorka mesta Prešov sa lieči v nemocnici, testy u nej koronavírus vylúčili
(PREŠOV, 19. marec 2020) Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová je od 16. marca 2020 hospitalizovaná vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, kde sa lieči zo zápalu pľúc. Lekári jej nasadili infúznu antibiotickú liečbu a jej zdravotný stav sa rýchlo zlepšuje. Zdravotníci primátorke odobrali vzorky, ktoré následne odoslali na testovanie. Aktuálne výsledky z 19. marca 2020 sú negatívne, čím sa potvrdilo, že prešovská primátorka nemá koronavírus COVID-19.
Mimoriadna situácia: Potrebujete pomoc alebo chcete pomôcť?
Mesto Prešov podáva v mimoriadnej situácii pomocnú ruku seniorom vo forme pomoci s nákupom potravín či liekov, ale aj rozvozom obedov. Hľadajú sa aj dobrovoľníci.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.