Sobota, 11. júl 2020
Meniny má Milota | zajtra Nina

Cieľom je príťažlivý a bezpečný lesopark

Technické služby mesta Prešov (TSmP) počas uplynulého roka intenzívne pracovali na budovaní lesoparku, aby využili potenciál prímestskej rekreačnej oblasti pre obyvateľov mesta.

„Je nám ľúto, že stále na nás niekto útočí a rozbehnuté práce v mestských lesoch vlani v decembri stopol prokurátor. Zrealizovali sme asi tri štvrtiny prác. Nebyť tohto zásahu, mohli sme už realizovať dokončovacie práce, vysádzať stromčeky a pripravovať sa na letnú sezónu, “ hodnotí aktuálny stav v mestských lesoch vedúci prevádzky mestských lesov a ekoparku Juraj Hurný.

Pripomenul, že mestská spoločnosť napĺňa svoj zámer – vytvoriť Prešovčanom atraktívne prostredie na jednodňovú rekreáciu, sprístupniť les a zabezpečiť bezproblémový pohyb pre turistov: „Naším cieľom je, aby sa návštevníci z každého nástupného bodu dostali po spevnenej komunikácii až do centra k rozhľadni na Malkovskú Hôrku. A to všetky skupiny obyvateľov, bez ohľadu na to, či ide o matky s kočíkmi, rodičov s deťmi, seniorov alebo znevýhodnených.“

Rozhľadňa vysoká takmer 20 metrov sa má stať novou dominantou a bodom záujmu pre návštevníkov. Stavba má už právoplatné stavebné povolenie a zabezpečené je aj financovanie. Polovicu zaplatí mesto Prešov ako investor a 50 % rozpočtu sa podarilo získať z dotácie Prešovského samosprávneho kraja. TSmP už mestu odovzdali projektovú dokumentáciu a čakajú, kto bude túto stavbu realizovať. Zatiaľ Technické služby dokončili dva kryté altánky, pribudnúť by malo ich vybavenie, ďalšie lavičky a stojany na bicykle. Všetky práce vychádzajú z koncepcie revitalizácie územia lesoparku Borkút.

Problémovým bodom, ktorý dráždi viacerých Prešovčanov, sú rozsiahle terénne úpravy v lesoparku. Mesto Prešov poverilo Technické služby úpravou lesných ciest s cieľom zabezpečiť dostupnosť, protipožiarnu ochranu a bezpečný pohyb pre návštevníkov. Ako zdôrazňuje Juraj Hurný, „dostupnosť lesov je veľmi dôležitá pri katastrofách ako sú požiare, veterné smršte, aby sa tam mohla dostať sanitka alebo záchranné zložky. Obyčajne to oceníme, až keď príde kríza.“

Terénne úpravy realizovali TSmP na základe právoplatného územného rozhodnutia. Prokurátor vlani však spochybnil jedno z vyjadrení dotknutých strán a ministerstvo životného prostredia následne zrušilo jedno čiastkové rozhodnutie. Technické služby museli práce v decembri zastaviť, čo však spôsobilo patový stav. „Zákon o odpadoch totiž nepozná spätné postupy. Aby sme celý proces dostali do právneho súladu, snažíme sa využiť legislatívne možnosti, ktoré nám ponúka stavebný zákon. Možným riešením je zmena územného rozhodnutia, “ približuje Juraj Hurný. Podľa jeho slov sú lesné komunikácie dnes reálne v lepšom stave ako v minulosti a hoci sú zatiaľ bez povrchovej úpravy, dá sa po nich chodiť.

Negatívne útoky na prebiehajúcu úpravu lesných ciest v prešovských mestských lesoch sa rozšírili po tom, čo TSmP využili ponuku a lesné cesty začali po dohode s Národnou diaľničnou spoločnosťou spevňovať materiálom zo stavby. Problémy spôsobila odborná terminológia. Akonáhle rúbanina opustí stavbu, je definovaná ako stavebný odpad. „Je to však len vyťažená hornina, žiadny špinavý odpad, alebo kusy betónu, ako si mnohí predstavujú, “ vysvetľuje Juraj Hurný a dodáva: „Paradoxne je rúbanina s väčšími kusmi pre nás vhodnejšia, lebo väčšie kusy sa zakliesnia a lepšie spevnia cestu. V prípade, že by sme rúbaninu mechanicky upravili na menšiu frakciu, už by to nebol odpad, ale stavebný materiál. Možno by sme potešili nespokojných, ale reálne by upravený materiál už cesty tak dobre nedržal.“ Vedúci prevádzky mestských lesov pripomína aj nezanedbateľnú finančnú úsporu, keďže tieto úpravy umožnia mestu ušetriť asi milión eur.

„Hľadáme riešenie, aby sme práce zrealizovali čo najlepšie a mestské lesy sprístupnili čo najskôr. Naším cieľom je vytvoriť na Borkúte atraktívny prímestský park pre všetkých obyvateľov mesta. Chceme, aby bol príťažlivý, bezpečný a aby si v ňom každý našiel priestor na svoje aktivity. Veríme, že sa nám to podarí s pomocou mesta Prešov a všetkých zainteresovaných subjektov, “ uzatvoril vedúci prevádzky mestských lesov a ekoparku Juraj Hurný.

Borkút
Borkút
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Mesto Prešov pokračuje v kosení verejnej zelene
V Prešove sa od začiatku mája kosí verejná zeleň. Pracovníci postupne kosia líniovú a parkovú zeleň vo vlastníctve mesta.
Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Vyhlásenie mesta Prešov k fungovaniu spoločnosti 1. FC TATRAN
V spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. je mesto Prešov menšinovým akcionárom (vlastníme 8,7 % akcií), avšak dlhodobo nemáme žiadne informácie o stave spoločnosti, čo považujeme za neakceptovateľné. Mesto Prešov dlhodobo nemá svojho zástupcu v orgánoch spoločnosti, a to aj napriek dlhodobej a opakovanej iniciatíve zo strany radnice zabezpečiť zástupcu priamo v predstavenstve.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.