Streda, 03. jún 2020
Meniny má Karolína | zajtra Lenka

Do Prešovského kraja zavítalo viac ako milión návštevníkov

Prešovský kraj pokračuje v trende rastu návštevnosti. Na jeho územie zavítalo v predchádzajúcom roku 1 108 313 návštevníkov ubytovacích zariadení. Už tradične sa zvýšil aj počet zahraničných návštevníkov. Prešovský kraj je však obľúbený najmä u domácich. V tomto ukazovateli zaznamenal až 21,8 % nárast oproti roku 2018, čo je najviac spomedzi všetkých krajov na Slovensku.

Návštevnosť Prešovského kraja
Návštevnosť Prešovského kraja

Do Prešovského kraja zavítalo v roku 2019 o 176 192 viac návštevníkov ubytovacích zariadení, ako v roku 2018. Medziročný nárast predstavuje hodnotu 18,9 %. Celkový počet prenocovaní všetkých návštevníkov je 3 380 394. Oproti roku 2018 je to viac o 479 314 prenocovaní a teda 16,5 %. Prešovský kraj je, po Bratislavskej a Žilinskej župe, tretím najviac navštevovaným regiónom na Slovenku.

Z hľadiska počtu zahraničných turistov bol zaznamenaný nárast o 12,2 % na 320 214 zahraničných návštevníkov ubytovacích zariadení. Najviac z nich – 122 808, tvorili občania z Českej republiky, nasledovali Poliaci (50 094) a Maďari (29 456).
V porovnaní s rokom 2018 narástol aj počet ubytovacích zariadení o 17,5 %, aktuálne je v kraji k dispozícii 34 038 lôžok a celkovo 856 ubytovacích zariadení. Návštevníci v nich v roku 2019 strávili v priemere 3,1 noci. Ekonomicky sa darí aj ubytovacím zariadeniam, ktoré v predchádzajúcom roku zaznamenali markantný 27, 2 % nárast tržieb oproti roku 2018.

„Prešovský kraj aj v roku 2019 potvrdil stabilný rast návštevnosti. Prekonali sme hranicu jedného milióna návštevníkov, ktorá je historickým míľnikom. Tešia nás niektoré ukazovatele, v ktorých Prešovský kraj dominuje, ako napríklad podiel prenocovaní domácich návštevníkov či ich nárast oproti roku 2018. Sme radi, že aktivity KOCR Severovýchod Slovenska každoročne prispievajú k rastu ukazovateľov v odvetví cestovného ruchu, “ uviedol výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Z hľadiska okresov bol najviac navštevovaným okres Poprad. Za ním nasledoval okres Kežmarok a prvú trojku uzatvára okres Prešov.

Aktivity v roku 2020

KOCR Severovýchod Slovenska pokračuje v tomto roku v kampaniach, ktoré majú už niekoľkoročnú tradíciu. Medzi ne patrí fotosúťaž Choď a foť, kde sa hľadajú najkrajšie zábery Prešovského kraja v šiestich kategóriách (Príroda; Kultúra, tradície, história; Šport a voľnočasové aktivity; Black & White; Človek a kraj; Architektúra). Novinkou v 8. ročníku súťaže sú dve kategórie – Človek a kraj, Architektúra. Ďalšou tradičnou kampaňou je anketa Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja a núdza nebude ani o športové aktivity v podobe Cyklopátraní v najrôznejších lokalitách severovýchodného Slovenska.

Ústredným letným projektom, ktorý je určený pre rodiny s deťmi bude Legendarium. Súťaž, ktorá si každoročne podmaňuje čoraz väčšie nielen detské publikum, prichádza s niekoľkými novinkami. Zmenou prejde napríklad systém zbierania nálepiek legiend a obmenia sa i miesta, kde bude možné nálepky získať.

KOCR Severovýchod Slovenska pokračuje aj v tomto roku vo vydávaní Turistických novín Prešovského kraja a v príprave je i výroba brožúry, ktorá zmapuje drevené chrámy v celom regióne. Na túto tlačovinu nadväzuje nový projekt Otvorené chrámy, ktorého cieľom, v spolupráci s Prešovskou archieparchiou, bude turisticky sprístupniť vybrané drevené kostolíky v regióne severovýchodného Slovenska.

*Zdroj údajov: ŠÚ SR a MDaV SR

Z hľadiska okresov bol najviac navštevovaným okres Poprad. Za ním nasledoval okres Kežmarok a prvú trojku uzatvára okres Prešov.

Z hľadiska okresov bol najviac navštevovaným okres Poprad. Za ním nasledoval okres Kežmarok a prvú trojku uzatvára okres Prešov.
Belianske Tatry, KOCR SVS

Belianske Tatry, KOCR SVS
Červený kláštor, KOCR SVS

Červený kláštor, KOCR SVS
Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Miroli, KOCR SVS

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Miroli, KOCR SVS
Hrad Stará Ľubovňa, KOCR SVS

Hrad Stará Ľubovňa, KOCR SVS
Mohlo by Vás zaujímať
Koronavírus môže Domaši pomôcť
Záujem o pobyt pri vodnej nádrži Veľká Domaša rastie. Zrejme sa prejavuje efekt krízy súvisiacej s koronavírusom. Slováci chcú tráviť letnú dovolenku v domácich turistických destináciách. Slovensko si v boji s pandémiou počína úspešne a vláda uvoľňuje obmedzenia. Začiatok dovolenkovej sezóny v prímorských letoviskách je zatiaľ neurčitý. Roman Berkeš, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr predpokladá, že sa posunie na koniec júna až polovicu júla. Už teraz je však viac-menej isté, že oddychu pri mori sa budú slovenskí dovolenkári v tejto sezóne skôr vyhýbať.
Na severovýchode sa znovuotvorili stovky možností pre turistiku a výlety
Ideálne slnečné počasie láka po dlhých týždňoch uzavretia v interiéroch kvôli koronavírusu na vychádzky do prírody. Severovýchod Slovenska poskytuje stovky možností pre turistiku a trávenie voľného času v prírode. V okolí Svidníka najviac lákajú pamiatky vojnovej histórie a v okolí Bardejova zasa turistické trasy, liečivé singletracky a Bardejovské Kúpele. Tento kút Slovenska je výnimočný aj drevenými kostolíkmi,  skanzenmi a rozhľadňami. Informuje o tom riaditeľ OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.
Bardejovské kúpele sú už otvorené aj pre samoplatcov
Bardejovské kúpele, a.s. sú od pondelka 25.mája 2020 otvorené aj pre samoplatcov. Zatiaľ v obmedzenom režime za protiepidemiologických opatrení odporúčaných hygienikmi, bez wellness a stravovania formou švédskych stolov, zato však s akciovými cenami. Pre klientov zdravotných poisťovní začala obmedzená prevádzka už pred týždňom v utorok 12.mája 2020. Dovtedy boli kúpele nútene šesť týždňov plne odstavené. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s. , Tamara Šatanková.
Stropkovský jarmok sa v tomto roku neuskutoční
Obľúbený stropkovský jarmok, najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatie v regióne, sa v tomto roku definitívne ruší. Prípravy na jeho 26. pokračovanie prebiehali už od jesene minulého roka, postupne uzatvárali zmluvy s účinkujúcimi, no v uplynulých dňoch padlo konečné rozhodnutie.
Dobrovoľníci vyzbierali na Ondave 900 kilogramov odpadu
Dobrovoľníci vyzbierali počas tradičnej májovej akcie na Ondave 900 kilogramov odpadu. Splavovanie tejto rieky bude vďaka nim oveľa krajším zážitkom.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.