Streda, 03. jún 2020
Meniny má Karolína | zajtra Lenka

Človek v centre pozornosti

Fórum kresťanských inštitúcií združuje 60 organizácií s tisíckami členov. Mnohí z nich aj v súčasnej dobe slúžia tým najodkázanejším. Členské inštitúcie stoja nablízku ľuďom a z prvej ruky poznajú ich potreby. Ale pre svoju službu potrebujú aj vhodné legislatívne prostredie. Preto FKI naformulovalo podnety k sociálnej a rodinnej agende a predložilo ich ministrovi práce sociálnych vecí a rodiny Milanovi Krajniakovi ako impulzy do programového vyhlásenia vlády.

Centrálnymi pojmami výzvy FKI je na jednej strane odkázaný človek s jeho potrebami a na druhej strane jeho pomáhajúca komunita, teda rodina, susedia, priatelia, obec, región a potreby tejto pomáhajúcej komunity. Na prvom mieste nemôžu stáť rezorty, úrady, tlačivá, lehoty, klasifikácie, “pingpongovanie” zodpovednosti a kompetencií, ale človek odkázaný na pomoc. Systém sa musí prispôsobovať človeku a nie človek systému. Zvlášť v tejto náročnej dobe sa ukazuje ako je nevyhnutné budovať systém, aby nebolo treba behať od okienka k okienku, z úradu na úrad, ale aby informácie a pomoc boli na jednom mieste.

FKI má viacero konkrétnych odporúčaní. Navrhuje spoločnú nezávislú posudkovú činnosť pre samosprávu, štátnu správu a Sociálnu poisťovňu, vytvorenie podmienok pre čím dlhšie zotrvanie v domácom prostredí, odovzdávanie príspevku na odkázanosť do rúk prijímateľa pomoci, zjednotenie poskytovania sociálnych a zdravotných služieb a obligatórne poskytnutie sociálnej pomoci. Ďalšími dôležitými témami podľa FKI je podporovanie aktivít cirkví a kresťanských inštitúcií v službe Rómom, prehĺbenie medzisektorovej spolupráce a dosahovanie synergie pri prekonávaní chudoby, redukovanie hazardu, intenzívnejšia podpora zamestnanosti s dôrazom na mladých a podnety pre rodinnú politiku. „Rodina nie je sociálny pacient. Je to komunita, ktorá vytvára a buduje spoločnosť. Preto podčiarkujeme potrebu oddelenia rodinnej politiky od sociálnej. Jednotkou, ktorá najmenej odčerpáva zdroje zo sociálneho systému, a naopak do neho prispieva, je fungujúca stabilná prirodzená rodina založená manželstvom“, zdôraznila členka predsedníctva FKI, Katka Hulmanová.

Sme presvedčení, že skúsenosti a pohľady ľudí, ktorí denne stoja pri chudobných a odkázaných, inšpirujú zodpovedných a budú zahrnuté do Programového vyhlásenia vlády.

Mohlo by Vás zaujímať
COVID-19: Najnovšie informácie v súvislosti so šírením koronavírusu na území SR
Relax-fit opäť víta svojich zákazníkov
Koronavírus zasiahol naše životy vo všetkých smeroch, od slobody pohybu, až po spôsob, akým pracujeme. Ľudia sa uzavreli do svojich domovov. Nie je žiadnym prekvapením, že máme strach o seba a svojich blízkych z rizika nakazenia sa, o budúcnosť a o svoju prácu.
TAXANA najčastejšie odpovedá na otázky o koronaopatreniach
Viac ako 41 000 nových unikátnych klientov využilo len za štyri mesiace tohto roka možnosť poradiť sa s TAXANOU. Chatbot finančnej správy pomáha klientom najmä v otázkach spojených s koronakrízou a opatreniami, ktoré v tejto súvislosti finančná správa v zmysle legislatívny zabezpečuje. Obsah TAXANY finančná správa pravidelne aktualizuje.
FOTO: Potulky Prešovom
Každý z nás by si najradšej užíval májové slnečné lúče, no všetci sedíme doma. Tak vám ich prinesieme aspoň spoza objektívov dvoch mladých chlapcov.
Bardejovské kúpele sú od 12.mája otvorené, zatiaľ len pre poistencov
V Bardejovských kúpeľoch, a.s. začala v utorok 12.mája 2020 obmedzená prevádzka, zatiaľ iba pre klientov zdravotných poisťovní.
Odpad narástol o štvrtinu Financovanie triedeného zberu na Slovensku je reálne ohrozené
Technické služby mesta Prešov (TSmP) po znovuotvorení zberných dvorov obnovili od 4. mája aj príjem drobného stavebného odpadu. „Pomaly sa vraciame do normálu. Ústredný krízový štáb už aj pre nás uvoľnil mnohé pravidlá, ktoré nám znemožňovali každodennú prácu. Čím viac času trávia obyvatelia doma, o to viac práce majú naši smetiari, “ vysvetľuje predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Ing. Milan Toth.
V Zariadení pre seniorov Náruč sa opäť testovalo, koronavírus u nikoho nepotvrdili
Do prešovských zariadení pre seniorov sa koronavírus nedostal. Potvrdili to aj opakované testy, ktoré v týchto dňoch vykonali v ZpS Náruč.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.