Utorok, 26. január 2021
Meniny má Tamara | zajtra Bohuš

Online výstava veľkotýždňových procesií ako prejav solidarity s Talianskom

Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) spustila e-výstavu fotografií prešovského fotografa Petra Sedláka z minuloročných veľkotýždňových procesií v sicílskom meste Trapani. Výstavou s názvom Svietiene5 chcú organizátori vyjadriť symbolickú podporu Taliansku, ktoré patrí medzi krajiny najviac postihnuté koronavírusom.

Vzhľadom na súčasnú neľahkú situáciu spôsobenú celosvetovou pandémiou, ktorá v týchto dňoch okrem iného znemožňuje prežitie veľkonočných sviatkov tradičným spôsobom, sa rozhodli organizátori a autor výstavy sprístupniť dokumentárne fotografie vo virtuálnom priestore.

„Naša univerzitná knižnica túto výstavu dlhodobo pripravovala v spolupráci s Univerzitným pastoračným centrom PU, konkrétne s jej duchovným správcom Marekom Vargom. Vzhľadom na jej tématické zameranie sme ju plánovali sprístupniť práve v týchto dňoch v Centrálnej študovni UK PU, kde pravidelne organizujeme rôzne výstavy a kultúrne podujatia, “ priblížil jeden z organizátorov výstavy Peter Haľko, riaditeľ Univerzitnej knižnice PU.

Ako dopĺňa, výstava má svojim umeleckým a duchovným rozmerom priniesť e-návštevníkom aspoň trochu duchovného osvieženia a najmä povzbudenia. „Zároveň ňou chceme vyjadriť symbolickú podporu a solidaritu ľudom v Taliansku“ dopĺňa Haľko.

Najnovšia séria fotografií s názvom svietiene (slovo vytvorené spojením slov svietiť a tieň) je už piatou v poradí. „Peter Sedlák už od roku 2012 pravidelne pripravuje a prezentuje série dokumentárnych fotografií s námetom ako sú zasvätení ľudia, kňazi, rehoľníci, veriaci ľudia, liturgia, obrad, chrám... pod pracovným názvom svietiene. Ako sám umelec uvádza, je to jeho prejav vďaky za dobrodenia, ktoré mu preukázal Najvyšší Tvorca v ťažkej situácii života, prostredníctvom kňazov a ľudí, ktorí ho učia pravej viere, “ zdôraznil riaditeľ Haľko.

Záujemcovia si môžu online výstavu pozrieť ako fotopublikáciu na webovej stránke univerzitnej knižnice (https://arte.pulib.sk/#/document/public/2020040200001) alebo ako videoprezentáciu na portáli YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=tftuxEQJW5M).

Grafik, karikaturista a fotograf Peter Sedlák (1966) je v civilnom povolaní učiteľom na Cirkevnej základnej umeleckej škole sv. Mikuláša v Prešove. Fotografuje na čierno-biely (analógový) filmový materiál a finálny výber fotografií zvyčajne predstavuje vo veľkoformátových zväčšeninách, preto na účely tejto výstavy vo virtuálnom priestore museli byť fotografie digitalizované. Svoje umenie pravidelne prezentuje na rôznych výstavách doma aj v zahraničí a tiež prostredníctvom webovej stránky www.petersedlak.sk.

Mohlo by Vás zaujímať
Serendipity od Viliama Kráľa je knihou o ceste človeka, ktorý vzal osud do vlastných rúk
Cestovanie a príbehy o cestovaní, cestovateľské kiná a kvízy, tipy a triky ako cestovať za lacno. Tieto koncepty sú na Slovensku dobre známym a vyhľadávaným formátom, ktorý za normálnych okolností nemá problém zaplniť kaviarne a sály divákmi dychtiacimi dozvedieť sa niečo o zážitkoch moderných dobrodruhov.
Štartuje fotosúťaž Národného týždňa manželstva 2021
V pondelok 25. januára 2021 bola spustená celokrajská fotosúťaž na tému Bezpečne v manželstve, ktorá je sprievodnou aktivitou Národného týždňa manželstva. Najlepšie fotografie získajú špeciálne ocenenia.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.