Sobota, 06. jún 2020
Meniny má Norbert | zajtra Róbert

Humoroterapia – Kresleným humorom proti pandémii

Galéria kýchani mozgu a Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove Vás pozýva na e-výstavu kresleného humoru, ktorá je prístupná od 22. apríla 2020 vo virtuálnej galérii.

Plagát
Plagát

„Humoroterapia je mimoriadne účinná kombinácia zdraviu prospešných látok, ktorú viete predpísať sami sebe aj svojim priateľom. Jej účinok je pre zdravie celého sveta mimoriadne osožný aj napriek závážnym diagnózam. V dnešných časoch môže slúžiť aj ako posilňovanie imunity pred pandémiou koronavírusu. Neexistujú žiadne nežiaduce účinky, len koncentrácia pozitívnej energie, ktorá Vám pomôže nájsť rovnováhu a optimizmus.“
Peter Rázus

Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) v spolupráci s prešovskou Galériou kýchania mozgu (GKM) Vás pozýva na e-výstavu kresleného humoru 25 karikaturistov z celého sveta, ktorí sa v ostatnom desaťročí zúčastnili medzinárodnej súťaže kresleného humoru Kýchanie mozgu – od kalokagathie k hypochondrii a späť. Každý z autorov je zastúpený 3 dielami, spolu je tak vystavených 75 karikatúr. E-výstava nadväzuje na Projekt Humoroterapia – sériu výstav kresleného humoru, ktoré pravidelne realizuje Galéria kýchania mozgu (prostredníctvom Prešovskej rozvojovej agentúry) od roku 2015.

UK PU už niekoľko rokov spolupracuje s GKM a pravidelne organizuje tematické, skupinové aj individuálne výstavy velikánov svetového humoru, ktoré sú vítaným estetickým aj intelektuálnym osviežením univerzitných priestorov.

Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu, kedy knižnice môžu poskytovať len elektronické služby a čitatelia ich nemôžu fyzicky navštevovať, sa organizátori výstavy Peter Haľko (riaditeľ UK PU) a Peter Rázus (kurátor GKM), rozhodli od 22. apríla 2020 sprístupniť karikatúry aspoň vo virtuálnom priestore. Výstavu je možné si pozrieť ako fotopublikáciu vo virtuálnej galérii Univerzitnej knižnice PU (https://arte.pulib.sk/#/document/public/2020042200001) alebo na portáli YouTube ako videoprezentáciu (https://youtu.be/WbHS2VouK3A).

Virtuálna kolekcia je zostavená prevažne z tvorby zahraničných autorov, ako sú napr. M. Miloradovic, H. Cebula, V. Kazanevsky, G. Katz, M. Barták, P. Matuška, M. Parra a ďalší, ale zastúpení sú aj domáci umelci: R. Visokai, R. Repický alebo bardi slovenského humoru Ľ. Kotrha a M. Sliacky.

„Chceli by sme v tejto vypätej atmosfére ľuďom ukázať, že existuje tiež virtuálna sebaobrana pred pandémiou, ktorá sa prejavuje aj v kreslenom humore. Nie je to žiadne bagatelizovanie, je to zobrazenie situácie neznámeho ohrozenia, ale aj nádeje a optimizmu – je to akýsi duševný cholagol. Kreslených vtipov rôznej kvality kolujúcich po internete je teraz veľké množstvo a napr. ukrajinský autor a teoretik kresleného humoru Vladimyr Kazanevsky nazval tento stav Corona Cartoons.“ Uviedol Peter Rázus.

Caferlli

Caferlli
G-Katz

G-Katz
Mileta

Mileta
Parra

Parra
SEKOER

SEKOER
Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania sa môžu tešiť na nevšedný kultúrny zážitok
Mesto Prešov bude jedným zo slovenských miest, ktoré sa stanú dejiskom jedinečného koncertu, ktorý prinesie kultúru naživo priamo na sídlisko. Keďže pri hromadných podujatiach naďalej platia obmedzenia, vystúpenia umelcov si budete môcť vychutnať bezpečne z pohodlia obývačiek.
Marián Čekovský prichádza domov Po polnoci, a nie je v tom sám
Marián Čekovský prichádza s novým videoklipom a singlom z albumu Best On, ktorý vyšiel ku koncu roka 2019.
Wave centrum nezávislej kultúry Vás pozýva na svoju ochutnávku
Počas pandémie, keď sme boli doma, vznikal často priestor na vznik niečoho nového. Mnoho umelcov, hudobníkov, hercov pustilo uzdu svojej fantázií a vymýšľali, akým spôsobom sa k ľuďom priblížiť.
Otvorenie Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove po viac ako dvoch mesiacoch otvorila v stredu 13. mája dvere niekoľkých prevádzok. Svojich čitateľov knihovníci privítali na pobočkách na Sídlisku 3 a Sídlisku 2, na Sekčove a v detskej knižnici Slniečko.
Po uvoľnení opatrení si podniky objednali až 2000 hektolitrov piva za deň
Rozhodnutie krízového štábu o 4. fáze uvoľnenia opatrení ako líder v segmente čapovaného piva vítame. Rovnako pozitívne reagujú aj prevádzky, dva dni po vyhlásení uvoľnení sme zaznamenali objednávky na 2100 hl piva. Priemerná prevádzka pritom počas celej letnej sezóny predá asi 34 hl piva.
Majitelia hudobných klubov na Slovensku zakladajú asociáciu. Ponúkajú konkrétne riešenia
Majitelia sedemnástich slovenských hudobných klubov sa stretli vo štvrtok 7. mája v Novom Meste nad Váhom, kde v klube Blue Note riešili súčasnú situáciu, ktorá paralyzovala ich krehkú životaschopnosť, hľadali možnosti zachovania svojej existencie a zároveň iniciovali vznik Asociácie Hudobných Klubov Slovenska. Zatiaľ ide o pracovný názov, ktorý doladia s tým, že momentálne hľadajú právnu formu, pod ktorou bude asociácia existovať. Pod spoločným združením chcú na úvod začať komunikáciu s tromi partnermi, a to s Ministerstvom Kultúry, Fondom na podporu umenia a SOZA.
Skupina PARA oživila trinásťročný song DOMA DOBRE novým videoklipom
Populárna slovenská skupina PARA, ktorá tento rok oslavuje štvrť storočnicu, zareagovala na aktuálnu situáciu, ktorá obrátila život naruby celému svetu, originálne. Spolupatričnosť, a že sme v tom spolu, pripomenula pesničkou DOMA DOBRE. Do nového klipu kapela zapojila fanúšikov. Nájdete sa v novom videoklipe?
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.