Utorok, 07. júl 2020
Meniny má Oliver | zajtra Ivan

Podnikatelia nie sú ani v týchto časoch na svoje problémy sami

Národné podnikateľské centrum v Prešove ponúka aj počas korona krízy bezplatné služby v podobe krátkodobého aj dlhodobého odborného poradenstva. Všetky konzultácie sa v súčasnosti môžu uskutočniť aj online formou – bez priameho kontaktu. Stačí splniť jednoduché podmienky. Nezabúdame ani na záujemcov o podnikanie.

Slovak Business Agency (SBA) v priebehu marca realizovala medzi malými a strednými podnikmi na Slovensku prieskum zameraný na dopady krízy zapríčinenej vírusom COVID-19 na tieto podniky. Z analýzy vyplynulo, že najväčším problémom podnikateľov je pokles, prípadne presun objednávok na neskoršie obdobie a na to nadväzujúce finančné problémy podnikov. Podnikatelia, bez ohľadu na ich veľkosť, nemajú peniaze na vyplácanie miezd zamestnancom a fungujú v núdzovom režime. Veľa spoločností prechádza do krízového režimu a obmedzujú svoje činnosti. Ukončujú pracovné pomery zamestnancov, prípadne skracujú úväzky kvôli zníženiu finančných nákladov.

V súčasnosti, kedy podniky vo výraznej miere obmedzili alebo uzatvorili svoje prevádzky, je náročne vysporiadať sa so zmenami, ktoré sa na trhu v súčasnosti dejú a prekonať túto extrémnu situáciu. Ešte menej podnikateľov má možnosti a schopnosti prejsť na inovatívnejšie formy svojho podnikania. Podnikatelia naliehavo potrebujú informácie, na základe ktorých budú vedieť nastaviť svoj krátkodobý aj dlhodobý finančný plán, či prijať kroky na optimalizáciu firemných procesov vo všetkých oblastiach.

SBA, ktorá má v každom kraji svoje zastúpenie v podobe Národného podnikateľského centra (NPC) má vytvorený tím expertov a konzultantov, s ktorými dlhodobo spolupracuje. Nielen podnikatelia, ale aj experti a konzultanti poukazujú na potrebu jasného a zrozumiteľného výkladu zavedených opatrení. Orientácia v prijatých opatreniach je pre všetkých, ktorých sa opatrenia dotýkajú, niekedy problematická, nakoľko niektoré zmeny nie sú jednoznačné. Podnikatelia sú v spleti nejasných postupov a krokov, ktoré ešte zhoršujú fakt, že sú bez príjmu a pod obrovským tlakom. Preto je potrebné vytvoriť jasnú, cielenú a jednoznačnú komunikáciu, ktorá podniky podporí a pomôže im v ich ďalšom smerovaní (Bližšie informácie a analýzy o podnikaní v čase koronakrízy sú dostupné online).

Základné informácie o NPC

Jedným z národných projektov, ktoré zastrešuje Slovak Business Agency je projekt NPC v regiónoch (ITMS2014+: 313031I870). Bol schválený v roku 2017, kedy v rámci projektu vznikli vo všetkých krajských mestách na Slovensku (okrem Bratislavy) centrá, ktoré nazývame One-stop shop. Sú určené podnikateľom, ale aj nepodnikateľom, ktorí majú záujem o podnikanie alebo o ňom len uvažujú. Ich podstatou je to, že všetci, ktorí už podnikajú, alebo o podnikanie majú záujem môžu na tomto mieste získať relevantné informácie o podnikaní. Všetkých, ktorí sa stanú klientmi NPC vieme usmerniť a v rámci aktivít dodať relevantného experta, ktorý im na otázky bude vedieť poskytnúť tie správne odpovede. Momentálne disponujeme kvalitnou databázou približne 300 expertov, ktorí sú špecialisti vo svojich oblastiach, takže naši zamestnanci vedia sprostredkovať poradenstvo alebo skupinové podujatie na naozaj vysokej úrovni tak. Cieľom NPC je, aby bol klient spokojný, a aby sa mohol plne venovať svojmu podnikaniu a nie riešeniu nariadení alebo predpisov.

Všetky služby, ktoré NPC ponúka sú zdarma – klient ich čerpá v rámci minimálnej štátnej pomoci nazývanej „de minimis“. Každý podnikateľ má v rámci pomoci de minimis nárok na pomoc v sume 200 000 € počas troch rokov.

NPC tvoria 4 programy – Rastový, Akceleračný, Inkubačný a Stážový, kde sa manažéri spolu s odbornými asistentmi v rámci svojich programov venujú jednotlivým poskytovaným službám. Širokú paletu služieb poskytovaných v NPC v regiónoch tvoria: odborné skupinové činnosti – semináre, webináre, prednášky, diskusné fóra, workshopy, konferencie a pod., poskytovanie krátkodobého i dlhodobého individuálneho poradenstva. Všetky aktuálne informácie o ponúkaných bezplatných službách a plánovaných podujatiach nájdete aj na FB stránke. Jadro NP NPC v regiónoch tvorí Rastový program, ktorý je primárne určený podnikateľom, ktorí už majú svoju firmu, podnikajú. Našim cieľom je pomáhať im tak, aby vedeli rásť, mali vyššie zisky a obraty a aby celé podnikanie a prípadný rast a rozvoj zvládli.

Ak sa podnikateľ rozhodne využiť služby NPC, spolu so zamestnancami NPC sa problém podnikateľa identifikuje. Špecifikujú sa potreby pomoci podnikateľovi, vyberie sa forma poradenstva, následne sa vyberie expert, lektor alebo mentor a výsledkom ponúknutej služby by malo byť vyriešenie problému. Experti NPC pomôžu v oblasti marketingu, financovania, práva a legislatívy, manažmentu a alternatívnych foriem podnikania. Všetky konzultácie sa v súčasnosti môžu uskutočniť aj online formou – bez priameho kontaktu.

Klienti NPC najčastejšie využívajú službu, ktorú označujeme ako „Krátkodobé individuálne poradenstvo“ (KIP) ponúkané v rozsahu 3 x 10 hodín, ktoré môžu podnikatelia využiť počas celého roka 2020. KIP vieme realizovať v NPC, sídle podnikateľa, v priestoroch experta, online, alebo kdekoľvek, kde sa podnikateľ a expert dohodnú. Dôležité je poznamenať, že poradenstva sa nemusí zúčastniť priamo majiteľ firmy alebo konateľ spoločnosti, ale môže to byť aj zamestnanec.

Aby podnikatelia mohli využiť ponuku NPC, je potrebné sa prihlásiť prostredníctvom výzvy a následne si vypísať žiadosť o konzultácie. Pre firmy do 3 rokov TU a nad 3 roky od založenia TU.

Druhou, často využívanou službou NPC je „Dlhodobé individuálne poradenstvo“ (DIP), kde je klientom k dispozícii 80+40 hodín poradenstva. Prihlásenie sa na výzvu nájdete TU. Je potrebné zdôrazniť, že kým prostredníctvom KIP je možné vyriešiť „bežné“ problémy podnikateľa, pri DIP sa rieši jeden problém, ale do hĺbky a téma DIP sa počas poradenstva nemení. Ak máte záujem o podrobnejšie informácie o Rastovom programe, môžete si prečítať rozhovor s manažérom Rastového programu TU.

Pre záujemcov o podnikanie ponúkame možnosť využiť 10 hodín bezplatného individuálneho poradenstva z rôznych oblastí, napríklad účtovníctva, právnej formy, daní a odvodov a podobne. Prihlásenie sa na výzvu nájdete TU.

„Radi Vás uvidíme. Tešíme sa na každého klienta, lebo pre Vás sme tu!“

Článok vznikol v Národnom podnikateľskom centre v Prešove – inštitúcie typu one-stop shop – poskytujúcej komplexnú systematickú podporu a odborné poradenstvo pre malých a stredných podnikateľov, i pre záujemcov o podnikanie v 7 regiónoch Slovenska, okrem BSK. 

Pripravili MK a RM

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať:
Email: rp.po@npc.sk; ap.po@npc.sk
Telefón: 0948 074 799 (Front Office)

Súvisiace články
26.3.2020 O tvorivej knihomoľke 6.2.2020 Obyčajné záhrady s neobyčajnými dizajnovými prvkami 9.1.2020 Podnikanie? Nemám čo stratiť! 7.1.2020 Dnes určite neľutujem, že som začal podnikať 2.11.2019 Prežívame apokalypsu v personalistike? 25.7.2019 Čarovná JAZYKOLA 22.7.2019 Cesta za vínom 8.4.2019 Dream job na Slovensku? – Prečo nie? 30.3.2019 Ako môže byť aj malá prešovská firma svetovou jednotkou 8.3.2019 Duševné vlastníctvo: Ako si ochrániť svoj biznis nápad? 11.2.2019 Úspešne preraziť do sveta biznisu v zahraniční je s nami jednoduchšie 21.1.2019 Ponúknuť klientovi e-shop bez služieb je ako postaviť predajňu v lese 9.11.2018 Odvážené je nielen obchod. Odvážené je životná cesta 14.9.2018 Národné podnikateľské centrum je pre podnikateľov aj nepodnikateľov 7.9.2018 Pomáhame podnikateľom rásť 31.8.2018 Ani služby pre podnikateľov nie sú zadarmo 13.8.2018 Je to výkon zarobiť vložené peniaze späť- ll. časť 31.7.2018 Je to výkon zarobiť vložené peniaze späť 26.6.2018 Podnikateľ nie je nadávka
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.