Utorok, 26. január 2021
Meniny má Tamara | zajtra Bohuš

Peter Debnár sa vrátil k hudbe s projektom Crystalist

Peter Debnár sa po rozpade jeho domovskej kapely Raindown autorsky stiahol z hudobnej scény na dlhých sedem rokov. V týchto dňoch sa hlási o slovo so svojím producentským projektom CRYSTALIST. Priaznivci spevákovej predošlej kapely okamžite spoznajú jeho nezameniteľný hlas či charakteristický skladateľský rukopis. Svoj nový projekt obohatil výrazne o elektroniku, ku ktorej v posledných rokoch silno inklinuje a nebojí sa primiešať atmosféru 80tych rokov. Crystalist je výsledkom muzikantskej túžby po dlhoročnom hudobnom blackoute tvoriť novú hudbu s tým rozdielom, že sa nejedná o kapelu, ale projekt, ktorý ponúkne featuringy s pestrou škálou hostí. Prešovčan sa ocitol opäť na začiatku a ponúka singel Like a Rolling Stone, v ktorom sa k nemu pridala Katarína Knechtová.

Peter Debnár sa po rozpade jeho domovskej kapely Raindown autorsky stiahol z hudobnej scény na dlhých sedem rokov. V týchto dňoch sa hlási o slovo so svojím producentským projektom CRYSTALIST. Priaznivci spevákovej predošlej kapely okamžite spoznajú jeho nezameniteľný hlas či charakteristický skladateľský rukopis. Svoj nový projekt obohatil výrazne o elektroniku, ku ktorej v posledných rokoch silno inklinuje a nebojí sa primiešať atmosféru 80tych rokov. Crystalist je výsledkom muzikantskej túžby po dlhoročnom hudobnom blackoute tvoriť novú hudbu s tým rozdielom, že sa nejedná o kapelu, ale projekt, ktorý ponúkne featuringy s pestrou škálou hostí. Prešovčan sa ocitol opäť na začiatku a ponúka singel Like a Rolling Stone, v ktorom sa k nemu pridala Katarína Knechtová.


„Keď sa ukončila etapa deviatich rokov pôsobenia v kapele Raindown, premýšľal som nad tým, či má pre mňa ešte význam tvoriť hudbu. Vynaložil som za tých skoro desať rokov v kapele veľa energie aby to fungovalo, ale niekedy sa veci nedajú robiť nasilu. V určitom momente sa mi začal meniť život, zažil som rôzne nie ľahké životné situácie a spolu s tým sa mi zmenili aj priority. Začal som sa sústrediť na prácu, skúšal som rôzne podnikateľské projekty, veľa som za prácou cestoval, založil som si rodinu a na veľmi dlhý čas som prestal počúvať hudbu úplne. Potreboval som byť sám so sebou bez hudby alebo rádia, venovať sa rodine. Z času na čas som mal samozrejme aj momenty, keď som niečo skomponoval, ale skončilo to v archíve, “ reflektuje Peter Debnár.

Začalo to beatom

V jednom momente, keď bol na ceste domov a prechádzal cez tunel pri Levoči, napadol mu beat s melódiou slohy a už v tuneli Branisko mal refrén. Hneď si to nahral do telefónu pod pracovným názvom Levoča. Bolo leto 2018 a to ho vrátilo späť ku komponovaniu, produkcii a zvuku. „Veľmi som sa z toho tešil a začal som namiesto komponovania na gitare, používať MIDI klaviatúru, pad, softvérové inštrumenty a bicie. Bol to pre mňa neuveriteľný relax a odbúravanie stresu z práce. Čo som ale na niektorých nahrávkach nemal, boli spevové linky."


Oslovil preto Katarínu Knechtovú, ktorá bola u nich na návšteve, aby vymyslela spevy, ak by sa jej demá páčili. V aktuálnom singli nakoniec vokály aj naspievala. „Hneď na druhý deň mi poslala naspievané dve demá. Oslovil som Martina Dancáka z kapely Elevenhill, ktorý mi napísal texty, s Michalom Lorincom sme doprodukovali bicie nástroje a spracovali rôzne synthy. Veľmi ma to potešilo a povzbudilo ďalej tvoriť, za čo im aj touto cestou veľmi ďakujem!“

Crystalist – Like A Rolling Stone

Postupne premýšľal nad konceptom, pretože nechcel klasickú kapelu. Už skôr sa venoval produkcii a celkovej tvorbe od textu cez komponovanie a mixáž len vo vlastnej réžii. Teraz ho láka skôr spolupráca s rôznymi spevákmi, ktorých by na pripravovanom albume chcel mať. „Crystalist je projekt, založený na radosti z hudby, otvorenosti, chuti experimentovať. Oslovujem postupne spevákov, ktorí by sa chceli podieľať na ďalších skladbách úplne slobodne, bez nadiktovaných liniek. Celé to je o radosti z hudby. Niečo podobné začalo vznikať už po ukončení Raindownu. Bol to skúšobný projekt Astroriders s Janym Pastirčákom, s ktorým sme hrávali v kapele, ale bola to veľmi krátka etapa môjho muzikantského života a odišlo to do stratena.“

Astro Riders – Do You Remember

Ocitol sa opäť na začiatku

Kapela Raindown mala veľký potenciál. Zažila neuveriteľný štart a máloktorá začínajúca kapela dnes môže povedať, že odohrala ako hosť tri veľké turné s top slovenskými interpretmi, otočila veľa festivalov, klubových koncertov a pozrela sa aj za hranice Slovenska. „Za veľmi krátky čas sme začali veľa hrávať, nabrali množstvo informácií, ponúkli sme tri albumy, spolupracovali sme s inými slovenskými kapelami, na rôznych projektoch, albumoch ale neustáli sme to,“ priznáva Peter Debnár.

Dnes je opäť na začiatku a má úplne rovnaký pocit ako keď prichádzal na scénu začiatkom milénia. „Za všetkým čo bolo som urobil hrubú čiaru. Musel som si odpustiť veľa svojich chýb, ktoré som urobil a aký som bol. Idem úplne odznova, cítim sa úplne rovnako ako keď som v roku 2000 prišiel na to, že zrejme viem zaspievať, skomponovať pesničku, nahrať ju a už sa neviem dočkať, kedy to niekomu predstavím.“

Kým sa Crystalist postavia na pódium, prejde ešte nejaký čas. Momentálne sa Peter Debnár sústredí na to, aby vychádzali ďalšie single. Rozpracovaných má deväť skladieb a čerstvé nápady v šuflíku. Všetko bude zatiaľ v digitálnej distribúcii a môže to vyústiť do EP.

Mohlo by Vás zaujímať
Serendipity od Viliama Kráľa je knihou o ceste človeka, ktorý vzal osud do vlastných rúk
Cestovanie a príbehy o cestovaní, cestovateľské kiná a kvízy, tipy a triky ako cestovať za lacno. Tieto koncepty sú na Slovensku dobre známym a vyhľadávaným formátom, ktorý za normálnych okolností nemá problém zaplniť kaviarne a sály divákmi dychtiacimi dozvedieť sa niečo o zážitkoch moderných dobrodruhov.
Štartuje fotosúťaž Národného týždňa manželstva 2021
V pondelok 25. januára 2021 bola spustená celokrajská fotosúťaž na tému Bezpečne v manželstve, ktorá je sprievodnou aktivitou Národného týždňa manželstva. Najlepšie fotografie získajú špeciálne ocenenia.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.