Nedeľa, 05. júl 2020
Meniny má Cyril, Metod | zajtra Patrik, Patrícia

Dobrovoľníci vyzbierali na Ondave 900 kilogramov odpadu

Dobrovoľníci vyzbierali počas tradičnej májovej akcie na Ondave 900 kilogramov odpadu. Splavovanie tejto rieky bude vďaka nim oveľa krajším zážitkom.

Čistenie Ondavy

„Prevádzkujem požičovňu lodí už od roku 2006. Postupom času sme videli, my aj účastníci splavov, že tu pribúda odpad, “ uviedol Ján Hudák, hlavný iniciátor akcie, ktorá má za sebou už ôsmy ročník. Rieka Oľka, ale aj Ondavka so sebou do Ondavy prinášajú množstvo odpadu, ktorý sa hromadí v zátokách, čo nelahodí pohľadu turistov. „Napadlo nám teda, že musíme zorganizovať s dobrovoľníkmi brigádu a vyzbierať odpad na začiatku sezóny, aby malo splavovanie aj estetický efekt, “ doplnil. Na dvoch trasách od Slovenskej Kajne po Hencovce pracovalo v tomto roku z kanoe spolu 22 vodákov. Odpad zbierali na hladine i brehu rieky.

Splavovanie riek sa medzi turistami stáva čoraz populárnejšie. Je určené najmä pre rodiny, partie kamarátov či kolegov. „Niektoré partie splavujú každoročne. Najviac ma teší, ak si naši ľudia z okolia rieky pozývajú na splav Ondavy priateľov, ktorí sú u nich na návšteve, či už zo zahraničia alebo z iného kúta Slovenska, aby ich zážitok z návštevy bol úplný, “ vysvetlil. Potešením pri splave sú okrem športového výkonu aj nádherné prírodne scenérie. Pri troche šťastia, ak nie ste príliš hluční, vám zapózujú miestne volavky, srnky, kačice jelene alebo aj bobry. „Voda vás nesie, vy si buď pádlujete rýchlejšie, alebo sa necháte unášať. Väčšinou sú ľudia spokojní, majú skvelé zážitky a prípadné vykúpania komentujú ako okorenenie splavu, “ uviedol s tým, že situáciu netreba nikdy podceniť, pretože „voda je živel a chyby vie potrestať“.

Ako to bude s tohtoročnou sezónou, nateraz nevie povedať. „Je tu šanca, že naozaj viacej ľudí zostane na Slovensku a možno si nájdu Ondavu a prídu ju splaviť. Druhá možnosť je, že ľudia budú sedieť doma, nebudú chodiť nikde, “ skonštatoval s tým, že dôležitý je v tomto smere aj dostatok vody. U susedov v Českej republike podľa neho v tejto súvislosti už „bijú na poplach“. „U nás je to podobné, len je ticho. Takže ja mám obavy aj o to, aby bolo dosť vody v našich riekach, pretože Ondava vďaka Domaši ešte má nejaké zachytené kapacity, ale napr. Laborec je posledné roky v lete takmer suchý. Ľudia si to neuvedomujú, ale začíname mať veľký problém s vodou, “ uzavrel.

Akciu organizovala požičovňa lodí Alcea, občianske združenie Gavra, Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. , Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš a 15 obcí Vranovského okresu – Slovenská Kajňa, Malá Domaša, Žalobín, Ondavské Matiašovce, Benkovce, Sedliská, Tovarné, Majerovce, Hencovce, Kučín, Kladzany, Nižný Hrabovec, Poša, Nižný Hrušov a Dlhé Klčovo.

Čistenie Ondavy
Čistenie Ondavy
Mohlo by Vás zaujímať
Bardejovské kúpele otvorili aj wellness, takmer všetky atrakcie fungujú
Bardejovské kúpele, a.s. otvorili od stredy 10.júna 2020, po dvojmesačnej prestávke, aj svoje wellness centrum "Wellness SPA - bazénový a saunový svet.“ Samoplatcovia, klienti zdravotných poisťovní, i jednodenní návštevníci tak budú môcť - pri dodržaní podmienok ÚVZ SR, využívať prakticky všetky služby, procedúry a atrakcie, ktoré majú v kúpeľoch k dispozícii. Výnimkou je vonkajšie kúpalisko, o ktorého prevádzke sa ešte len diskutuje. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s. , Tamara Šatanková.
K lodi Bohemia sa dostanete z Hanušoviec autobusom jednoduchšie
K lodi Bohemia, ktorá od vlaňajška brázdi vody Domaše, sa z Hanušoviec nad Topľou dostanete v lete autobusom jednoduchšie. Prešovský samosprávny kraj (PSK) totiž vyhovel žiadosti Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ) a pridal na tejto trase počas pracovného týždňa priamy spoj cez obec Detrík.
Bardejov oslavuje 20.výročie zápisu do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO
Pamiatky historického jadra Bardejova  zapísané v roku 2000 do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO sú natoľko významné, že kvôli nim ročne tisíce turistov navštívia toto centrum severovýchodného Slovenska.
Ubytovanie v súkromí môže pomôcť v rozvoji turizmu na Hornom Zemplíne
Ubytovanie v súkromí môže pomôcť v rozvoji turizmu na Hornom Zemplíne. Prvým regiónom, v ktorom Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ) prezentovala možnosti, ako ho poskytovať, bol Sninský okres. Počas soboty 6. júna zrealizovala organizácia v spolupráci s obcami Stakčín, Ulič a Zboj a ďalšími partnermi tri semináre na tému poskytovania ubytovania pre turistov v súkromí.
Severovýchod Slovenska láka na aktívnu turistiku rodín s deťmi
Severovýchod Slovenska ponúka široké možnosti výletov pre rodiny s deťmi na individuálnu turistiku.
Požehnali historizujúci most na cyklotrase
Vo Veľkom Šariši včera požehnali a uviedli do života cyklotrasu i historizujúci most. Cyklisti tak môžu plynule prejsť z Prešova až do záhradkárskej osady v Šarišských Michaľanoch. Mesto Veľký Šariš je v súčasnosti pravdepodobne mesto s najväčším počtom kilometrov cyklotrás na Slovensku v prepočte na počet obyvateľov.
Legendarium je späť!
V druhej polovici júna štartuje už 5. edícia súťaže LEGENDARIUM určená najmä pre rodiny s deťmi. Vynovený koncept súťaže vychádza z aktuálneho diania v odvetví cestovného ruchu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.