Nedeľa, 17. január 2021
Meniny má Nataša | zajtra Bohdana

Budúcnosť EÚ a jej zotavenie po kríze bude závisieť od jej regiónov, miest a obcí

Kríza vyvolaná ochorením COVID-19 neznamená koniec projektu európskej integrácie, je naopak príležitosťou dať Európe novú podobu.

Píše APOSTOLOS TZITZIKOSTAS a PAVEL BRANDA z Európskeho výboru regiónov.

Pandémia COVID-19 ozrejmila kľúčovú rolu, ktorú hrajú pri ochrane miestneho obyvateľstva tisíce starostov, županov, a zastupiteľov. Ich príspevok mal, má a bude mať rozhodujúci význam pre prekonanie tejto pandémie, zaručenie dostupnosti základných a zdravotníckych služieb, zachovanie pracovných miest, poskytnutie pomoci malým a stredným podnikom a vytvorenie podmienok pre následnú obnovu hospodárskeho a spoločenského života.

V takejto mimoriadnej situácii nemôže odpoveď na všetky tieto otázky prísť iba z úst ústredných miest – ani výhradne od miestnej samosprávy. Pandémia nám pripomenula, nakoľko sme vzájomne previazaní. Donútila k spolupráci všetky úrovne správy – EÚ, vlády jednotlivých krajín a samosprávy.

To, čo teraz potrebujeme, je ambiciózny európsky plán na podporu oživenia. Tento plán musí byť jednoduchý a musí poskytnúť podporu všetkým komunitám. V rámci všetkých nových opatrení a budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ musia byť zohľadnené skúsenosti samospráv, aby nebola opomenutá žiadna lokalita ani žiadny človek.

Doposiaľ vyčlenila EÚ mimoriadne vysoké čiastky s cieľom zamedziť nárastu nezamestnanosti a rozhodla sa vytvoriť na úrovni EÚ zásobu zdravotníckeho vybavenia a zaistiť prostriedky na poskytovanie úverov malým a stredným podnikom.

Teraz je nutné vytvoriť mechanizmus EÚ pre mimoriadne situácie v oblasti zdravia a zriadiť stredisko EÚ pre koordináciu v prípade pandémie. EÚ musí samosprávam priamo poskytnúť pôžičky a granty, ktoré im vykompenzujú ušlé daňové príjmy. Musí urýchliť digitalizáciu verejných služieb, zaviesť program na podporu malých a stredných podnikov a vypracovať plán pomoci vidieckym oblastiam. Musí sa tiež zasadiť za rýchle znovuotvorenie hraníc a naštartovanie cezhraničnej spolupráce.

Nie je to prvýkrát, čo sa EÚ snaží spoločnými silami dostať z katastrofálnej situácie. Európske spoločenstvo národov napokon práve za týmto účelom vzniklo, to znamená, aby nás chránilo (vtedy to bola ochrana pred vojnou). Teraz je to 70 rokov, čo Schumanova deklarácia položila základy dnešnej Euŕopskej únie. Európska politika sa potom desaťročia postupne rozvíjala tempom, ktoré určovali národné štáty. Tento proces vychádzal zhora.

Kríza vyvolaná ochorením COVID-19 neznamená koniec projektu európskej integrácie – je naopak príležitosťou dať Európe novú podobu. Teraz sa ale európska demokracia bude môcť zotaviť rýchlejšie, ak zvolíme opačný prístup. Tentokrát musí chrániť pred smrteľnými rizikami, akou je pandémia, ale tiež pred zmenou klímy a sociálnym vylúčením. Musíme v celej Európe vybudovať odolné komunity cez užšiu spoluprácu s regiónmi a mestami. Taký postup by ukázal novým generáciám skutočnú silu celoeurópskej spolupráce.

Apostolos Tzitzikostas je predsedom Európskeho výboru regiónov (VR) a guvernérom regiónu Stredné Macedónsko v Grécku. Pavel Branda je podpredsedom českej delegácie vo VR a viceprimátorom obce Rádlo. VR má poradnú úlohu v rozhodovacom procese EÚ.

Apostolos Tzitzikostas a Pavel Branda

Mohlo by Vás zaujímať
Prehľad najdôležitejších zmien od 18.12.2020
Pri Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove sa rozžiarilo Betlehemské svetlo
Slovenskí skauti už po 31. krát priniesli do Prešova Betlehemské svetlo. Prešovčania si ho budú môcť odnášať do svojich domovov 23. a 24. decembra.
Prvým Prešovčanom roka 2021 je Riško
Vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2021 ráno narodil chlapček Denis. V druhý deň nového roka sa vypýtal na svet aj prvý Prešovčan Richard.
Nové pravidlá pre obchod s Veľkou Britániou
Od dnes začínajú platiť nové pravidlá pre preclievanie tovaru z a do Veľkej Británie. Dôvodom je skončenie prechodného obdobia po Brexit-e, počas ktorého platila vo Veľkej Británii legislatíva EÚ, vnútorného trhu a colnej únie. Nové pravidlá sa riadia „pobrexitovou“ dohodou, ktorú sa podarilo uzavrieť medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Finančná správa je na novú situáciu pripravená a svojim klientom pomôže.
Finančná správa zverejnila prvé formuláre daňových priznaní
Finančná správa zverejnila prvé elektronické formuláre daňových priznaní. Od 1.1.2021 sú pre klientov dostupné formuláre pre daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typu A aj B či daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty. V ďalších dňoch pribudnú na portáli finančnej správy elektronické formuláre aj pre ďalšie dane a oznámenia.
V roku 2020 boli v Prešove najobľúbenejšími menami Mária a Jakub
Najrozšírenejším menám novorodencov v roku 2020 v Prešove kraľujú Mária a Jakub. Opäť pribudli aj bábätká s netradičnými menami.
Formuláre sú dostupné už aj pre právnické osoby
Elektronické formuláre daňových priznaní sú dostupné už aj pre právnické osoby. Finančná správa ich dnes zverejnila na svojom portáli. Zároveň zverejnili aj ďalšie formuláre a tlačivá.
Inzercia
Reality: Ponúkam
Reality: Ponúkam
2-izb. byt s garážovým státím, kolaudácia 2022

Moderné mestské bývanie na Novej Dúbrave - výhodná investícia. 2-iz. byty s modernou otvorenou dispozíciou (53/60 m2) s balkónom/terasou a záhradkou a garážovým státím priamo v budove. Postupné férové financovanie, kolaudácia 10/2022, info:0949 772 893

0949772893 | | cena: 109.997,-€
Reality: Ponúkam
Reality: Ponúkam
2-izb. byt s garážovým státím, kolaudácia 2022

Moderné mestské bývanie na Novej Dúbrave - výhodná investícia. 2-iz. byty s modernou otvorenou dispozíciou (53/60 m2) s balkónom/terasou a záhradkou a garážovým státím priamo v budove. Postupné férové financovanie, kolaudácia 10/2022, info:0949 772 893

0949772893 | | cena: 109.997,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.