Nedeľa, 07. jún 2020
Meniny má Róbert | zajtra Medard

Budúcnosť EÚ a jej zotavenie po kríze bude závisieť od jej regiónov, miest a obcí

Kríza vyvolaná ochorením COVID-19 neznamená koniec projektu európskej integrácie, je naopak príležitosťou dať Európe novú podobu.

Píše APOSTOLOS TZITZIKOSTAS a PAVEL BRANDA z Európskeho výboru regiónov.

Pandémia COVID-19 ozrejmila kľúčovú rolu, ktorú hrajú pri ochrane miestneho obyvateľstva tisíce starostov, županov, a zastupiteľov. Ich príspevok mal, má a bude mať rozhodujúci význam pre prekonanie tejto pandémie, zaručenie dostupnosti základných a zdravotníckych služieb, zachovanie pracovných miest, poskytnutie pomoci malým a stredným podnikom a vytvorenie podmienok pre následnú obnovu hospodárskeho a spoločenského života.

V takejto mimoriadnej situácii nemôže odpoveď na všetky tieto otázky prísť iba z úst ústredných miest – ani výhradne od miestnej samosprávy. Pandémia nám pripomenula, nakoľko sme vzájomne previazaní. Donútila k spolupráci všetky úrovne správy – EÚ, vlády jednotlivých krajín a samosprávy.

To, čo teraz potrebujeme, je ambiciózny európsky plán na podporu oživenia. Tento plán musí byť jednoduchý a musí poskytnúť podporu všetkým komunitám. V rámci všetkých nových opatrení a budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ musia byť zohľadnené skúsenosti samospráv, aby nebola opomenutá žiadna lokalita ani žiadny človek.

Doposiaľ vyčlenila EÚ mimoriadne vysoké čiastky s cieľom zamedziť nárastu nezamestnanosti a rozhodla sa vytvoriť na úrovni EÚ zásobu zdravotníckeho vybavenia a zaistiť prostriedky na poskytovanie úverov malým a stredným podnikom.

Teraz je nutné vytvoriť mechanizmus EÚ pre mimoriadne situácie v oblasti zdravia a zriadiť stredisko EÚ pre koordináciu v prípade pandémie. EÚ musí samosprávam priamo poskytnúť pôžičky a granty, ktoré im vykompenzujú ušlé daňové príjmy. Musí urýchliť digitalizáciu verejných služieb, zaviesť program na podporu malých a stredných podnikov a vypracovať plán pomoci vidieckym oblastiam. Musí sa tiež zasadiť za rýchle znovuotvorenie hraníc a naštartovanie cezhraničnej spolupráce.

Nie je to prvýkrát, čo sa EÚ snaží spoločnými silami dostať z katastrofálnej situácie. Európske spoločenstvo národov napokon práve za týmto účelom vzniklo, to znamená, aby nás chránilo (vtedy to bola ochrana pred vojnou). Teraz je to 70 rokov, čo Schumanova deklarácia položila základy dnešnej Euŕopskej únie. Európska politika sa potom desaťročia postupne rozvíjala tempom, ktoré určovali národné štáty. Tento proces vychádzal zhora.

Kríza vyvolaná ochorením COVID-19 neznamená koniec projektu európskej integrácie – je naopak príležitosťou dať Európe novú podobu. Teraz sa ale európska demokracia bude môcť zotaviť rýchlejšie, ak zvolíme opačný prístup. Tentokrát musí chrániť pred smrteľnými rizikami, akou je pandémia, ale tiež pred zmenou klímy a sociálnym vylúčením. Musíme v celej Európe vybudovať odolné komunity cez užšiu spoluprácu s regiónmi a mestami. Taký postup by ukázal novým generáciám skutočnú silu celoeurópskej spolupráce.

Apostolos Tzitzikostas je predsedom Európskeho výboru regiónov (VR) a guvernérom regiónu Stredné Macedónsko v Grécku. Pavel Branda je podpredsedom českej delegácie vo VR a viceprimátorom obce Rádlo. VR má poradnú úlohu v rozhodovacom procese EÚ.

Apostolos Tzitzikostas a Pavel Branda

Mohlo by Vás zaujímať
Relax-fit opäť víta svojich zákazníkov
Koronavírus zasiahol naše životy vo všetkých smeroch, od slobody pohybu, až po spôsob, akým pracujeme. Ľudia sa uzavreli do svojich domovov. Nie je žiadnym prekvapením, že máme strach o seba a svojich blízkych z rizika nakazenia sa, o budúcnosť a o svoju prácu.
TAXANA najčastejšie odpovedá na otázky o koronaopatreniach
Viac ako 41 000 nových unikátnych klientov využilo len za štyri mesiace tohto roka možnosť poradiť sa s TAXANOU. Chatbot finančnej správy pomáha klientom najmä v otázkach spojených s koronakrízou a opatreniami, ktoré v tejto súvislosti finančná správa v zmysle legislatívny zabezpečuje. Obsah TAXANY finančná správa pravidelne aktualizuje.
Bardejovské kúpele sú od 12.mája otvorené, zatiaľ len pre poistencov
V Bardejovských kúpeľoch, a.s. začala v utorok 12.mája 2020 obmedzená prevádzka, zatiaľ iba pre klientov zdravotných poisťovní.
V Zariadení pre seniorov Náruč sa opäť testovalo, koronavírus u nikoho nepotvrdili
Do prešovských zariadení pre seniorov sa koronavírus nedostal. Potvrdili to aj opakované testy, ktoré v týchto dňoch vykonali v ZpS Náruč.
Rady odborníkov pre vyťažených rodičov: Vďaka týmto trom krokom karanténu so školákmi hravo zvládnete!
Pre väčšinu detí ide o splnený sen, no rodičom sa z toho robia len vrásky na čele. Zatvorené školy a škôlky v dôsledku pandémie sú pre nás ťažkou skúškou. Nie len že musíme zvládať svoje zamestnanie a domácnosť, stali sme sa aj učiteľmi na plný úväzok. Ako to celé zvládnuť a nezblázniť sa? Odborníci radia, ako deti motivovať k učeniu ešte pred riadnym otvorením škôl a zároveň si pri tom zachovať chladnú hlavu.
Starostlivá banka. Spája komerčný svet firiem s rodinami bez domova.
Slovensko má aktuálne klesajúcu tendenciu novonakazených koronavírusom COVID-19, avšak naopak neustále rastie počet tých, ktorých prebiehajúca pandémia zasiahla ekonomickým prepadom. Rodiny a ľudia bez domova sú zraniteľnejší o to viac, že ich príjem je častokrát nepravidelný, neistý, no najmä nedostatočný na pokrytie základných ľudských potrieb.
Dorkabags sa mení, dizajnová taška s príbehom zostáva.
Tašky, ktoré majú príbeh, sa vďaka projektu podporeného v rámci grantového programu Active Citizens Fund Slovakia budú vyrábať v krajčírskej dielni novovzniknutej samostatnej neziskovej organizácie.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.