Nedeľa, 07. jún 2020
Meniny má Róbert | zajtra Medard

Svetový deň včiel si opäť pripomíname aj v Prešove

20. mája si už tradične pripomíname svetový deň včiel. V meste Prešov vznikla pri tejto príležitosti ešte minulý rok Komunitná včelia záhrada, ktorá sa nachádza v priestoroch Františkánskej bašty.

V meste Prešov už druhý rok funguje Komunitná včelia záhrada aj s včelnicou. Priamo v centre mesta sa nachádza niekoľko včelích rodín, ktoré sú umiestnené na hradbách františkánskeho kláštora. Autorom myšlienky je včelár Stanislav Kowalski, ktorý sa v spolupráci s mestom Prešov snaží poukazovať na dôležitosť ochrany včiel.

Práve včely sú totiž vzácnymi opeľovačmi a v prírode majú nezastupiteľné miesto, pretože vo výraznej miere prispievajú k zachovaniu biodiverzity na zemi. Široká verejnosť ich však vníma len ako jeden z druhov hmyzu a málokto vie, že približne 3/4 všetkých potravín, ktoré konzumujeme, opeľujú práve včely. "Medzi ďalšie ciele našej komunitnej včelej záhrady patrí aj osveta zameraná na ochranu životného prostredia, podpora komunitného života v meste Prešov a ochrana národnej kultúrnej pamiatky - hradobného múra, " dodal Stanislav Kowalski.

Počas prvého roka existencie Komunitnej včelej záhrady v Prešove sa podarilo zrealizovať viacero aktivít. Odstránila sa náletová zeleň na jednotlivých podlažiach bašty, na nižších terasách postupne vznikli vyvýšené záhony s bylinkami a hmyzomilnými rastlinami. V spolupráci s Prešovskou univerzitou v Prešove sa realizuje vedecký výskum a odborný včelársky kurz. V závere leta 2019 sa uskutočnila prvá Ekologická noc na bašte, ktorej sa zúčastnilo 8 rečníkov a vyše 90 divákov. Počas roka slúžila včelia záhrada aj na osvetovú činnosť zameranú na ekológiu a ochranu životného prostredia prostredníctvom prednášok pre základné školy.

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov predlžuje otváracie hodiny v hlavnej pokladnici, predĺžené zostávajú aj stránkové hodiny v Klientskom centre, na Matričnom úrade a v podateľni
Hlavná pokladnica, Klientske centrum, Matričný úrad a podateľňa na Mestskom úrade v Prešove predĺžili stránkové hodiny pre verejnosť. K zmenám mesto pristupuje v súvislosti s postupným uvoľnovaním opatrení vyplývajúcich z mimoriadnej situácie na Slovensku.
Aktualizácia: Pri sobášoch v obradnej sieni môže byť po novom 20 ľudí
Mesto Prešov zrušilo termíny občianskych slávností do odvolania. Pri sobášoch v obradnej sieni však po novom môže byť do 20 ľudí.
Nový cyklochodník prepojí centrum mesta s cyklotrasou pri Toryse
V meste Prešov pribudol nový cyklochodník Mlynský náhon. Stavba je vo finálnej fáze a v týchto dňoch na nej prebiehajú dokončovacie práce.
Mesto Prešov opätovne sprevádzkuje verejné WC v Južnom parku
Na základe postupného uvoľňovania opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 mesto Prešov opätovne uvádza do prevádzky verejné WC v Južnom parku na Hlavnej ulici.
Mesto Prešov obnovuje vnútroblok na Ul. 17. novembra
Mesto Prešov postupne pokračuje s revitalizáciou vnútroblokov. Tentoraz dostane krajšiu podobu vnútroblok na Ulici 17. novembra. Pribudne detské ihrisko aj príjemná oddychová zóna.
Potulky po východe: Kam sa vydať v lete?
Koronavírus zmenil cestovateľské plány nejednému z nás. Letné dovolenky sa presunuli alebo zrušili a cestovanie do zahraničia je pre mnohých stále nedostupné. Aj keď sa tento rok k moru nedostanete, nezúfajte. Skvelú dovolenku si môžete užiť aj doma. Tu je pár našich tipov na zaujímavé miesta u nás na východe.
Na stretnutí primátorov s ministrom dopravy sa hovorilo aj o investíciách v Prešove
V utorok 19.5.2020 sa na Ministerstve dopravy a výstavby SR stretli so šéfom rezortu zástupcovia všetkých krajských miest z K8. Hlavnými témami boli investície v rámci cestnej a železničnej infraštruktúry a taktiež výstavba nájomných bytov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.