Nedeľa, 05. júl 2020
Meniny má Cyril, Metod | zajtra Patrik, Patrícia

Vďaka zeleným plochám na Sekčove sa môžu na sídlisko vrátiť motýle a zlepší sa aj klíma v meste

Mesto Prešov sa pridáva k samosprávam, ktoré spravujú mestskú zeleň spôsobom blízkym a šetrným k prírode. Kosenie a celková starostlivosť o zelené plochy preto bude vo vybraných lokalitách Prešova prebiehať tak, aby sa na nich zachovala druhová rozmanitosť rastlinných a živočíšnych spoločenstiev.

V súčasnom období, ktoré je poznačené dôsledkami globálneho otepľovania, sa výrazne zvyšuje dôležitosť zachovania zelene a rozmanitosti krajiny. Jedným z kľúčových prvkov na zmierňovanie klimatických zmien a ich dopadov na ľudí žijúcich v mestách je množstvo a kvalita mestskej zelene.

Mesto Prešov chce v roku 2020 postupne meniť vybrané trávnaté plochy na kvitnúce lúky s pestrými rastlinnými spoločenstvami a docieliť tak vyššiu ochranu biodiverzity, ktorá poskytuje potravu včelám, motýľom a ďalšiemu hmyzu. Mesto už vlani vybralo vhodné plochy verejnej zelene, ktoré sú dočasne vyňaté z plánovanej kosby. Ide o lúky v Parku Sekčov, na svahu nad kostolom Krista Kráľa a nad základnou školou Šrobárova s celkovou rozlohou približne 11 hektárov. Tým, že na týchto miestach obmedzujeme kosenie, veľké trávnaté plochy dokážu zachytávať väčšie množstvo dažďovej vody, čo má pozitívny vplyv na celkovú klímu sídliska Sekčov. Okrem toho vytvoríme vhodné podmienky na rozšírenie kvitnúcich rastlín, ktoré skrášlia sídlisko.

Intenzívne kosenie neškodí iba rastlinám ale aj faune, ktorá pre svoj životný priestor využíva trávnaté porasty. Zo sídliska sa tak postupne vytratili motýle, ktoré tu nemali vytvorené vhodné podmienky na život. Vďaka aktivite mesta Prešov sa však do tejto lokality na Sekčove môžu vrátiť nové druhy hmyzu vrátane motýľov a čmeliakov, ktoré sú prirodzenými opeľovačmi kvetov. Mesto Prešov tieto lúky označilo tabuľami s informáciou, že ide o plochy ktoré sa nekosia a tento rok sa tam plánujú vysádzať nové stromy.

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Vyhlásenie mesta Prešov k fungovaniu spoločnosti 1. FC TATRAN
V spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. je mesto Prešov menšinovým akcionárom (vlastníme 8,7 % akcií), avšak dlhodobo nemáme žiadne informácie o stave spoločnosti, čo považujeme za neakceptovateľné. Mesto Prešov dlhodobo nemá svojho zástupcu v orgánoch spoločnosti, a to aj napriek dlhodobej a opakovanej iniciatíve zo strany radnice zabezpečiť zástupcu priamo v predstavenstve.
Kreatívni programátori budú môcť predstaviť svoje nápady budúci rok
Tretí ročník súťaže Šarišský hackathon sa z dôvodu pandémie COVID-19 presúva na rok 2021, keď sa život vráti do zvyčajných koľají. Aktuálna situácia na Slovensku a možný nástup druhej vlny COVID-19 by totiž mohol ohroziť priebeh súťaže.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.