Nedeľa, 05. júl 2020
Meniny má Cyril, Metod | zajtra Patrik, Patrícia

Hygienické opatrenia v školách platia aj pre rodičov

Prešovské materské a základné školy sú už kompletne pripravené na otvorenie. Priestory všetkých škôl pred nástupom detí dôkladne vyčistili a zabezpečili dezinfekčné prostriedky. Hygienické pravidlá však budú musieť dodržiavať nie len žiaci, ale aj ich rodičia.

Od 1.6.2020 otvorí po desiatich týždňoch svoje brány 19 materských a 12 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov. Pre všetky školy platí, že musia dodržiavať prísne hygienické, epidemiologické a bezpečnostné pravidlá. Viaceré z nich sa vzťahujú aj na rodičov, ktorí svoje dieťa privedú do školy, respektíve pred budovu.

Do priestorov základných škôl rodičia alebo zákonní zástupcovia detí nebudú mať prístup. To znamená, že svoje dieťa môžu odprevadiť len pred vchod do budovy. Okrem toho sa od rodičov žiakov ZŠ vyžaduje:

- Zodpovedať za dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení pri príchode žiaka do základnej školy a pri odchode žiaka zo základnej školy (nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk).
- Zabezpečiť pre svoje dieťa každý deň dve rúška a papierové jednorazové vreckovky.
- Dodržiavať pokyny riaditeľa školy, ktoré upravujú podmienky prevádzky konkrétnej základnej školy do konca školského roka 2019/2020.
- Predložiť pri prvom nástupe žiaka do základnej školy, alebo po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri dni písomné vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie.
- Bezodkladne informovať, v prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, o tejto situácii príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy.

Rodičia detí z materských škôl môžu vstupovať do priestorov škôlky spolu so svojimi deťmi, no maximálne na 10 minút. Potom musia budovu opustiť. Od rodičov detí alebo zákonných zástupcov detí v MŠ sa taktiež vyžaduje:

- Vodiť a vyberať dieťa môže iba osoba žijúca s ním v jednej domácnosti – rodič, zákonný zástupca. V prípade ak touto osobou bude súrodenec musí byť starší ako 10 rokov.
- Dieťa do materskej školy je možné sprevádzať a vyberať iba jednou osobou.
- Zdržiavať sa vo vonkajších a vnútorných priestoroch materskej školy nie viac ako 10 minút.
- Nezhromažďovať sa pred materskou školu.
- Podrobiť sa dezinfekcii rúk pri vstupe do budovy materskej školy.
- Zodpovedať a dodržiavať hygienicko – epidemiologické opatrenia pri privádzaní dieťaťa do materskej školy, počas pobytu v šatňovom/vstupnom priestore materskej školy a pri odvádzaní dieťaťa z materskej školy (nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk).
- Zabezpečiť dieťaťu rezervné rúško a dať ho do skrinky, aby bolo dostupné v prípade potreby.
- Dodržiavať pokyny riaditeľa materskej školy, ktoré upravujú podmienky konkrétnej materskej školy na obdobie do konca školského roka 2019/2020.
- Odovzdať dieťa výhradne zamestnancovi, ktorý dieťa prevezme až po zmeraní teploty a na základe záveru ranného zdravotného filtra.
- Predložiť pri prvom nástupe dieťaťa do materskej školy, alebo po každom prerušení dochádzky v trvaní viac ako tri dni písomné vyhlásenie o tom, že dieťa ani nikto z rodiny nemá príznaky prenosného ochorenia a v priebehu ostatného mesiaca ani neprišiel do styku s osobou, ktorá trpela prenosným ochorením (COVID-19, hnačka, angína, vírusový zápal pečene, zápal mozgových blán, horúčkové ochorenie s vyrážkami) a nemá nariadené karanténne opatrenie
- Rešpektovať pravidlá nosenia hračiek a iného materiálu alebo pomôcok z domáceho prostredia do materskej školy, stanovené riaditeľom materskej školy.
- V prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, bezodkladne o tejto situácii informovať príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy.
- Bezodkladne nahlásiť karanténu, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok je dieťa zo školy vylúčené.
- Podpísať denne prehlásenie o zdravotnom stave dieťaťa.

Povinnosťou každého rodiča alebo zákonného zástupcu detí v MŠ a žiakov v ZŠ je bezodkladne nahlásiť karanténu, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok je dieťa zo školy vylúčené.

Podrobnejšie informácie súvisiace so znovuotvorením škôl nájdu rodičia a zákonní zástupcovia detí priamo na web stránkach škôl, a taktiež na web stránke Školského úradu mesta Prešov.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovské materské školy budú pre deti otvorené aj počas prázdnin
Mesto Prešov zverejňuje letný harmonogram otvorenia materských škôl. Deti sa počas letných prázdnin môžu hrať a učiť v 17 materských školách.
Klub nadaných detí už v tomto školskom roku neotvoria
Klub združuje deti so všeobecným intelektovým nadaním, deti nadané matematicky, lingvisticky, bystro uvažujúce deti, deti hravé a ochotné rozširovať si obzory všetkými smermi.
Prešovské materské a základné školy rozširujú prevádzkový čas
Mesto Prešov v súlade s Rozhodnutím Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR predlžuje od 15.6.2020 prevádzkový čas vo všetkých materských a základných školách maximálne na 10 hodín denne.
Prešovské základné školy dnes rozdali viac ako 6000 vysvedčení, stovky ďalších si žiaci neprevzali
Aj v Prešove si dnes žiaci odniesli domov svoje vysvedčenia. Vyzdvihnúť si ich však neprišli všetci.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.