Sobota, 08. august 2020
Meniny má Oskar | zajtra Ľubomíra

Kreatívni programátori budú môcť predstaviť svoje nápady budúci rok

Tretí ročník súťaže Šarišský hackathon sa z dôvodu pandémie COVID-19 presúva na rok 2021, keď sa život vráti do zvyčajných koľají. Aktuálna situácia na Slovensku a možný nástup druhej vlny COVID-19 by totiž mohol ohroziť priebeh súťaže.

Obľúbená súťaž sa každoročne koná v priestoroch Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove. Akcia trvá tri dni, počas ktorých súťažiaci prespávajú v školskej telocvični. V súvislosti s aktuálnou situáciou nie je možné ubytovať väčší počet účastníkov v jednej hale, a preto sa mesto Prešov rozhodlo súťaž presunúť na rok 2021.

Šarišský hackathon, ktorý organizuje mesto spolu s partnermi, je medzinárodné podujatie pre kreatívnych programátorov, grafikov, študentov a všetkých, ktorí majú myšlienku ako využiť voľne šíriteľné dáta v prospech širokej verejnosti. O túto súťaž je každý rok veľký záujem. Zúčastňujú sa jej aj rôzne tímy a firmy. Programátori počas troch dní tvoria webové a mobilné aplikácie, ktorých podstatou sú otvorené dáta mesta Prešov a otvorené dáta Prešovského samosprávneho kraja. Po ukončení súťaže vyberá profesionálna porota najlepšie aplikácie. Výhercov čakajú peňažné a vecné ceny.

V minulých ročníkoch prišli programátori so šikovnými nápadmi a riešeniami, ktoré pomohli nielen mestu, ale aj jeho obyvateľom a turistom. Na prvých priečkach sa tak ocitli aplikácie a programy, ktoré porota vyhodnotila ako najlepšie. Tieto aplikácie mnohým uľahčili život a dodnes ich využívajú.

O prihlasovaní do ďalšieho ročníka Šarišského hackathonu, ako aj o presných termínoch, budeme včas informovať.

Šarišský hackathon každý rok prináša množstvo užitočných riešení pre mesto Prešov, z ktorých sa mnohé už aj aktívne využívajú.

Jedným z najznámejších projektov mladých programátorov je aplikácia MHD Prešov App z pilotného ročníka Šarišského hackathonu 2018, ktorú využívajú už tisícky Prešovčanov, aby sa dozvedeli aktuálne informácie o odchodoch spojov, trasách jednotlivých liniek MHD či prípadných výlukách. Tvorcovia aplikáciu neustále vylepšujú.

Jedným z ďalších významných projektov je aj web KAM PO, ktorý kraľoval minuloročnému Šarišskému hackathonu. Webová stránka tvorcu Mareka Gogoľa nasmeruje všetkých nerozhodných deviatakov priamo na ich vysnívanú strednú školu.

„Povzbudzujem všetkých absolventov, poprípade úspešnejších ľudí, ktorí študovali na jednej zo škôl v PSK, aby sa podelili a motivovali ľudí pri výbere ich budúcej školy. Mladí často nevedia, do ktorého odboru spadajú, čo by ich bavilo, poprípade kam sa v živote vydať. Preto stránka ponúka osobnostný test, na základe ktorého je možné určiť študentovi jeho povolanie, poprípade strednú školu, ktorá by ho najviac bavila a napĺňala, “ uvádza tvorca webovej stránky.

Zaujímavým nápadom sa zviditeľnili aj Ivan Ivanco a Cyril Dujava, ktorí predstavili projekt Oznamy Prešov. Po zverejnení oznamu na elektronickej úradnej tabuli mesta je daný oznam prenesený priamo na túto stránku. Občania si môžu vybrať, ktoré oznamy budú dostávať, a to na základe výberu z jednotlivých kategórií.

Viac o Šarišskom hackathone sa môžete dozvedieť TU: https://sarisskyhackathon.sk/

Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov pokračuje v kosení verejnej zelene
V Prešove sa od začiatku mája kosí verejná zeleň. Pracovníci postupne kosia líniovú a parkovú zeleň vo vlastníctve mesta.
Chodkyňa podľahla zraneniam pri dopravnej nehode
Včera (13.07.2020) popoludní došlo k dopravnej nehode v obci Ľubotice, na Ul. Prešovskej, chodkyňa zraneniam podľahla.
Mesto Prešov po štvrtý raz ocení najkrajšie predzáhradky a balkóny
Mesto Prešov vyhlasuje už 4. ročník súťaže o najkrajšiu predzáhradku a najkrajší balkón roka 2020. Novinkou je, že Prešovčania môžu okrem vlastnej záhradky prihlásiť aj tú, ktorú vo svojom okolí najviac obdivujú.
Prešovskí poslanci zmarili rokovanie mestského zastupiteľstva
(PREŠOV, 21.7.2020) Zvolané 14. zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov dnes bolo zrušené z dôvodu neúčasti väčšiny poslancov. Tí sa na začiatku zasadnutia neprezentovali a zvyšok poslaneckého zboru nemohol prerokovať ani jeden z pripravených bodov, vrátane riešenia havarijných stavov v meste Prešov a odškodnenia rodín z Mukačevskej ulice.
Vlak Vojaka Švejka premáva počas leta od piatka do nedele. Nadväzuje naň aj autobusový spoj, ktorý vás prevedie Horným Zemplínom
Sezónny Vlak Vojaka Švejka, ktorý spája Medzilaborce s poľským mestom Sanok a Rzeszow, premáva počas tohto leta od piatka do nedele. Jeho prevádzka je naplánovaná do 6. septembra.
Pátranie po nezvestnej osobe
Vladimír PRISIAŽŇUK, nar. 25.01.1980, trvale bytom Čirč č. 299, okr. Stará Ľubovňa, prechodne klient Zariadenia pre seniorov – Domov sociálnych služieb Demjata č. 261
Mesto Prešov spúšťa nový web ku kandidatúre na Európske hlavné mesto kultúry
Dôležité informácie týkajúce sa kandidatúry mesta Prešov na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 nájdete odteraz na jednom mieste. Prešov 2026 už má vlastnú web stránku.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.