PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/18936/kreativni_programatori_budu_moct_predstavit_svoje_napady_buduci_rok.html

Kreatívni programátori budú môcť predstaviť svoje nápady budúci rok

Tretí ročník súťaže Šarišský hackathon sa z dôvodu pandémie COVID-19 presúva na rok 2021, keď sa život vráti do zvyčajných koľají. Aktuálna situácia na Slovensku a možný nástup druhej vlny COVID-19 by totiž mohol ohroziť priebeh súťaže.

Obľúbená súťaž sa každoročne koná v priestoroch Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove. Akcia trvá tri dni, počas ktorých súťažiaci prespávajú v školskej telocvični. V súvislosti s aktuálnou situáciou nie je možné ubytovať väčší počet účastníkov v jednej hale, a preto sa mesto Prešov rozhodlo súťaž presunúť na rok 2021.

Šarišský hackathon, ktorý organizuje mesto spolu s partnermi, je medzinárodné podujatie pre kreatívnych programátorov, grafikov, študentov a všetkých, ktorí majú myšlienku ako využiť voľne šíriteľné dáta v prospech širokej verejnosti. O túto súťaž je každý rok veľký záujem. Zúčastňujú sa jej aj rôzne tímy a firmy. Programátori počas troch dní tvoria webové a mobilné aplikácie, ktorých podstatou sú otvorené dáta mesta Prešov a otvorené dáta Prešovského samosprávneho kraja. Po ukončení súťaže vyberá profesionálna porota najlepšie aplikácie. Výhercov čakajú peňažné a vecné ceny.

V minulých ročníkoch prišli programátori so šikovnými nápadmi a riešeniami, ktoré pomohli nielen mestu, ale aj jeho obyvateľom a turistom. Na prvých priečkach sa tak ocitli aplikácie a programy, ktoré porota vyhodnotila ako najlepšie. Tieto aplikácie mnohým uľahčili život a dodnes ich využívajú.

O prihlasovaní do ďalšieho ročníka Šarišského hackathonu, ako aj o presných termínoch, budeme včas informovať.

Šarišský hackathon každý rok prináša množstvo užitočných riešení pre mesto Prešov, z ktorých sa mnohé už aj aktívne využívajú.

Jedným z najznámejších projektov mladých programátorov je aplikácia MHD Prešov App z pilotného ročníka Šarišského hackathonu 2018, ktorú využívajú už tisícky Prešovčanov, aby sa dozvedeli aktuálne informácie o odchodoch spojov, trasách jednotlivých liniek MHD či prípadných výlukách. Tvorcovia aplikáciu neustále vylepšujú.

Jedným z ďalších významných projektov je aj web KAM PO, ktorý kraľoval minuloročnému Šarišskému hackathonu. Webová stránka tvorcu Mareka Gogoľa nasmeruje všetkých nerozhodných deviatakov priamo na ich vysnívanú strednú školu.

„Povzbudzujem všetkých absolventov, poprípade úspešnejších ľudí, ktorí študovali na jednej zo škôl v PSK, aby sa podelili a motivovali ľudí pri výbere ich budúcej školy. Mladí často nevedia, do ktorého odboru spadajú, čo by ich bavilo, poprípade kam sa v živote vydať. Preto stránka ponúka osobnostný test, na základe ktorého je možné určiť študentovi jeho povolanie, poprípade strednú školu, ktorá by ho najviac bavila a napĺňala, “ uvádza tvorca webovej stránky.

Zaujímavým nápadom sa zviditeľnili aj Ivan Ivanco a Cyril Dujava, ktorí predstavili projekt Oznamy Prešov. Po zverejnení oznamu na elektronickej úradnej tabuli mesta je daný oznam prenesený priamo na túto stránku. Občania si môžu vybrať, ktoré oznamy budú dostávať, a to na základe výberu z jednotlivých kategórií.

Viac o Šarišskom hackathone sa môžete dozvedieť TU: https://sarisskyhackathon.sk/

 
9.6.2020 | Pridal: Redakcia pis.sk | Mesto Prešov | čítané: 387 krát