Sobota, 08. august 2020
Meniny má Oskar | zajtra Ľubomíra

Pandémia COVID-19 bola vážnou záťažou aj pre osoby užívajúce psychoaktívne látky a ich blízkych

Dôsledky pandémie COVID-19 a prijatých opatrení sa postupne ukazujú v spoločnosti i vo všetkých sférach individuálnych životov ľudí. V plnej miere sa prejavujú aj u osôb ohrozených rizikovým správaním v súvislosti s užívaním psychoaktívnych látok či škodlivými návykovými činnosťami, pre ktoré je mimoriadna situácia zvlášť vysokou záťažou.

Ide o osoby užívajúce psychoaktívne látky (resp. osoby so škodlivými návykovými činnosťami) a rovnako ich rodiny a blízkych. S cieľom predísť ďalšiemu zhoršovaniu situácie konkrétnych prípadov a podporiť verejné zdravie a bezpečnosť v komunite Nezisková organizácia Trojlístok aj počas tejto situácie ponúka špecializovanú celostnú pomoc, adresne zameranú na konkrétne okolnosti každého prípadu.

Pandémia ochorenia COVID-19 sa dotkla každého. Prišla rýchlo, zasiahla komplexne každú stránku našich životov, bez možnosti dostatočne sa psychicky na takúto novú situáciu pripraviť. Život sa nám v okamihu zásadne zmenil. Nevyhnutnosť obmedziť sa v slobode, v pohybe, izolácia a výrazné obmedzenie spoločenských kontaktov, strach a obavy o seba a blízkych, pocity bezmocnosti, na druhej strane nárast povinností a potreba intenzívne sa starať o deti či ďalšie osoby v rodine, množstvo času tráveného v spoločnej domácnosti, mali a majú vážne dopady na mnohých, ľudí užívajúcich psychoaktívne látky, osoby s návykovými činnosťami a samozrejme ich rodiny nevynímajúc.

Prečo ľudia nadmerne pijú? Čo ich vedie k užívaniu drog či problémovému hraniu? Dôvodov je mnoho a u každého z nich je to vždy jedinečná súhra faktorov a okolností. Zväčša je však jedným z dôvodov tzv. úľavový efekt, teda pocit uvoľnenia a niekedy aj úniku, ktorý nastúpi, keď vypijú alkohol, užijú drogu, hrajú. Je to najmä možnosť rýchlej úľavy od prežívanej záťaže, frustrácie, úzkosti, hnevu, smútku... a to aj na úkor ďalších dôsledkov. A vážnou záťažovou situáciou bola a stále ešte je aj súčasná mimoriadna situácia a jej plošné opatrenia.

U osôb užívajúcich psychoaktívne látky či osôb so škodlivými návykovými činnosťami je adekvátne za daných okolností očakávať zhoršenie životnej situácie. Tento fakt potvrdzujú aj vystúpenia odborníčok a odborníkov, upozorňujúce na nárast užívania alkoholu a drog i problémového hrania v spoločnosti, a početné správy o ich dôsledkoch, ktoré sú každodenne medializované.

Dopady situácie sa u tejto cieľovej skupiny v súčasnosti, aj v kontexte uvoľňujúcich sa opatrení, postupne ukazujú v plnej sile. Je to zrejmé aj z obsahu krízových a poradenských konzultácií s klientmi a klientkami Neziskovej organizácie Trojlístok. Organizácia poskytuje pomoc práve osobám užívajúcim psychoaktívne látky (teda vrátane alkoholu), osobám s návykovými činnosťami, osobám s diagnostikovanou závislosťou, ale rovnako aj ich rodinám a blízkym, rodičom, deťom, príbuzným.

Odborný tím organizácie riešil počas núdzového stavu mnoho krízových situácií klientok a klientov v priamej súvislosti s prežívanou neistotou, frustráciou a kumuláciou napätia. U niektorých sa prejavili najmä dôsledky sociálnej izolácie a osamelosti, zvlášť u starších osôb, u iných skôr nižšia spôsobilosť zvládať konflikty v rodinách. U viacerých z týchto rodín boli deti každodenným svedkom pitia matky či otca, v troch prípadoch bolo nevyhnutné riešiť urýchlenú ústavnú liečbu, keď už pitie v rodine nebolo možné zvládnuť kvôli vyčerpaným silám a možnostiam tak zo strany rodiny, ako aj zo strany samotného užívateľa či užívateľky.

Organizácia eviduje prípady, kedy sa u klientely v spojení s užívaním alkoholu či drog objavilo násilie, a to aj v rodinách či pároch, ktoré dlhodobo úspešne zvládali závislosť niektorého z jej členov. U viacerých abstinujúcich došlo k recidívam.

Zvlášť organizácia upozorňuje na nárast polykonzumácie, teda kombinovaného užívania viacerých ne/legálnych psychoaktívnych látok (aj kontrolovaných liekov) naraz, a to hlavne u mladšej klientely a s vážnymi zdravotnými a sociálnymi dopadmi. Tento nárast priamo korešponduje so zaznamenaným vysokým nárastom predaja drog osobne (v Prešovskom kraji výraznejšie v poslednej dobe dílermi z okolia Bratislavy) i predaja cez internet (v rámci tzv. darknetu u niektorých drog narástol aj o 500 a viac percent!). Rovnako organizácia zaznamenala zásadné zhoršenie sociálneho fungovania u osôb s duálnou diagnózou (pri súbehu dvoch duševných porúch, najmä depresií alebo schizofrénií), u ktorých negatívne prežívanie a kumulácia problémov môže, príp. už viedla k recidívam či problémovému pitiu / užívaniu drog, s následným presahom do zhoršenia celkového psychického stavu.

Aj u problémového hráčstva sa ukázal rastúci trend – počas prísnejších opatrení online formou, avšak ich uvoľnenie umožnilo už aj tradičnejšie hranie výherných automatov (u niektorých ihneď v deň otvorenia prevádzok, a ako eviduje organizácia, aj s okamžitou prehrou vysokých, trojmiestnych čiastok). Zároveň, nepochopiteľne, bola záťaž zo samotnej pandémie a opatrení posilňovaná u stabilizovaných klientov s problémovým hraním neustálym tlakom nebankových subjektov, so žiadosťami až vyhrážkami kvôli pôžičkám a ich splátkam.
Organizácia tiež eviduje zvýšený záujem rodín a blízkych, ktorí žiadajú o pomoc a podporu. Je to prirodzené, lebo počas pomerne dlhého obdobia boli konfrontovaní so správaním, ktoré zásadne a negatívne ovplyvňuje vzťahy a atmosféru v rodine, a to v situácii takmer bez možnosti uniknúť.

Dostupnosť pomoci organizácia zabezpečila aj posilnením odborného tímu a zabezpečením možnosti takmer nepretržitého telefonického a online poradenstva. Aj s podporou Mesta Prešov, Prešovského samosprávneho kraja, spotrebného družstva COOP Jednota Prešov a organizácie Orange bolo možné poskytovať zvýšenú ochranu a podporu jednotlivcom, ktorých životná situácia sa zhoršila, ale rovnako aj rodinám a blízkym, ktorí sú vážne ohrození rizikami v súvislosti s problémovým závislostným správaním. Je však dôležité podotknúť, že Prešovský kraj je sociálno-ekonomickými charakteristikami špecifický, a to aj v rámci tzv. drogovej problematiky. Preto je namieste uvažovať o zriadení pozície krajského koordinátora či koordinátorky pre danú problematiku, inšpirujúc sa bratislavským magistrátom, s účelom koordinovaného a systematického postupu v prevencii, liečbe i následnej starostlivosti.

V prípade potreby je možné požiadať o pomoc osobne, v priestoroch organizácie, ale aj prostredníctvom telefonickej linky i online poradne.

Mohlo by Vás zaujímať
Zomrela bývalá herečka DAD Anna Simková.
V utorok 28. júla vo veku 89 rokov navždy opustila dosky, čo znamenajú svet, bývalá členka činohry Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Anna Simková.
Do čela finančnej správy sa dnes postavila Daniela Klučková
Minister financií Eduard Heger dnes vymenoval za prezidentku finančnej správy Danielu Klučkovú po tom, čo z tejto funkcie odvolal Lenku Wittenbergerovú.
Odklad oznamovacej povinnosti DAC6
Finančná správa upozorňuje na odklad povinnosti, ktorá vyplýva z novely zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní.
Po zrušení stravných lístkov, môžeme prísť o tieto výhody
Po pandemickej korona kríze prichádza pre podnikateľov v gastronómii ďalšia veľká skúška – parlament má nakročené k zrušeniu stravných lístkov. Tie sa majú nahradiť finančným príspevkom na stravovanie zahrnutým v mzde.
Pivovar Šariš po korone vracia život do regiónu: Zdvojnásobil finančnú čiastku v grantovom programe
Prinášať kvalitu a pivný zážitok celému Slovensku a stáť pri regióne, v ktorom je doma. To je poslanie Plzeňského Prazdroja Slovensko, ktorý vyhlásil ďalší ročník grantového programu Šariš ľuďom. Pivovar Šariš je súčasťou prešovského regiónu už vyše polstoročia a aj v týchto neľahkých časoch chce prispieť nielen k jeho rozvoju, ale aj opätovnému naštartovaniu. Preto zvýšil podporu miestnym komunitám v rámci kraja o 100% na 32-tisíc eur.
V Prešove zomrela pacientka nakazená ochorením COVID-19
Slovensko už eviduje 31 úmrtí v súvislosti s novým koronavírusom. Najnovší smutný prípad sa udial v nemocnici v Prešove.
Zariadenie pre seniorov Náruč v Prešove zriadi modernú karanténnu bunku
Zariadenie pre seniorov Náruč v Prešove získalo príspevok z grantového programu Nadácie EPH vo výške 4000 eur. Finančné prostriedky budú použité na zriadenie karanténnej bunky.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.