Sobota, 31. júl 2021
Meniny má Ignác | zajtra Božidara

Festival Filmová noc na hrade (FNNH) bude mať toto leto pauzu, fanúšikov však čaká prekvapenie v podobe „Síkrit FNNH“

Unikátny festival plný filmových zážitkov pod holým nebom - Filmová noc na hrade (FNNH), bude mať tento rok neplánovanú pauzu. Organizátori presúvajú 9. ročník na rok 2021.

Festival Filmová noc na hrade - FNNH, ktorý je známy aj tým, že sa odohráva v historickom areáli Hradu Šariš v okrese Prešov, má za sebou úspešnú 8 ročnú šnúru. Po prvýkrát v ére festivalu však organizátori rozhodli, že jedno leto vynechajú. K tomuto neľahkému kroku pristúpili predovšetkým z dôvodu pretrvávajúcich obmedzení súvisiacich s hrozbou šírenia koronavírusu. Okrem toho by bolo obzvlášť náročné udržať kvalitu podujatia, nakoľko súčasná korona kríza spôsobila aj výpadok financovania zo strany súkromných a verejných partnerov festivalu.

Dobrou správou pre všetkých návštevníkov je, že 9. ročník sa nezruší, ale presunie sa na rok 2021 s nezmenenou témou: KOMERCIA – UMENIE. Organizátori podujatia už teraz pracujú na jeho príprave, vrátane nových projektov. Počas tohto leta však fanúšikovia festivalu o filmový zážitok pod holým nebom neprídu. Po minuloročnom veľkom úspechu autokina pod hradom, s filmovým titulom Loli paradička, sa totiž organizátori rozhodli, že túto akciu usporiadajú opäť. Pripravený majú celovečerný film, ktorý sa bude rovnako ako vlani premietať za účasti tvorcov pod Hradom Šariš. Bližšie informácie vrátane júlového termínu premietania nájdete už čoskoro na stránke www.filmovanocnahrade.sk.

Organizátori majú pre fanúšikov aj ďalšie prekvapenie v podobe vylepšeného a rozšíreného podujatia Síkrit kino FNNH, ktoré sa teší u návštevníkov čoraz väčšej obľube. "Každým rokom navštevovanejšiu sekciu Síkrit Kino sme sa tento raz rozhodli použiť pre celé podujatie, ktoré ponesie názov Síkrit FNNH, “ načrtol jeden z organizátorov Peter Vlkovič.

Podstata tejto akcie spočíva v tom, že záujemcovia sa zaregistrujú na stránke, pričom vopred nepoznajú čas, miesto, ani názov filmu, ktorý sa bude premietať. „Stačí ak zadáte svoju e-mailovú adresu na našom známom webe www.filmovanocnahrade.sk a my Vám neskôr prezradíme dátum podujatia a pozveme Vás i Vašich blízkych na Síkrit FNNH 2020. Ak ste sa ešte nezaregistrovali, neváhajte a urobte tak už teraz. Určite sa máte na čo tešiť." Dodal Peter Vlkovič.

Návštevníci festivalu Filmová noc na hrade mohli počas ôsmich rokov vidieť celkom 578 filmov (vrátane krátkych aj dlhometrážnych) a vychutnať si 36 hudobných vystúpení umelcov. Okrem toho festival ponúkol množstvo diskusií, prednášok, workshopov, chill out zón, rozhlasových zón, detských kútikov s kompletnou starostlivosťou o deti. Viaceré filmy pritom boli uvedené v celonárodnej premiére a niektoré snímky dokonca v celosvetovej festivalovej premiére. Išlo o významné slovenské filmové diela svetového rázu, pričom nechýbali živé diskusie pre fanúšikov za účasti hostí a tvorcov. "Som veľmi rád, že ja ako východňar, ktorý sa na milovaný východ Slovenska vždy rád vracia, som mohol vystúpiť práve na festivale FNNH 2019. Pre mňa aj pre bratov Geisbergovcov to bolo veľmi príjemne hranie priamo na hradnom vrchu. Zároveň som však smutný, no zároveň potešený, že projekt sa toto leto síce neuskutoční, avšak presunie sa na nasledujúci rok. Veľmi ma potešilo, že organizátori sa tento rok rozhodli urobiť projekt Síkrit FNNH a veľa iných aktivít na východze. Pevne verím, že to pritiahne množstvo našincov nie len z okolia, “ uviedol Daniel Špiner, hudobný hosť festivalu FNNH 2019.

Autor foto: Martin smARTin Švec.

Mohlo by Vás zaujímať
Pivný festival
Sme naozaj šťastní, že aj tento rok sa napriek existujúcim opatreniam otvoria brány Pivného festivalu. Od štvrtka 29. júla do nedele 22. augusta Vás pozývame do 4 SPORT Areálu (bývalý Jazdecký areál), kde si po roku opäť vychutnáte spoločnosť priateľov a známych, posedíte si pri výbornom pive a ochutnáte tradičné grilované a pečené špeciality.
FOTO: Miro Jaroš v EKOPARKU
Miro Jaroš zavítal dňa 14.07.2021 do EKOPARKU, kde potešil všetky (ne)poslušné deti.
S letom prichádza do Prešova aj ARTIS festival
K letu v Prešove už deväť rokov neodmysliteľne patrí aj festival komornej hudby ARTIS. Podujatie opäť prinesie to najlepšie z klasickej hudby, novinkou bude koncert hot jazzu a swingu. Medzi hosťami sa predstavia umelci ako Rafael Álvarez, ZWIEBEL QUARTET, Fats jazz band a mnohí ďalší.
HEX v Ľuboticiach pri Prešove aj s fanúšikmi na pódiu už tento piatok
Slovenská kapela HEX odohrá už tento piatok 16. júla v Ľuboticiach jediný letný koncert na východnom Slovensku. Východniari si užijú výber najväčších hitov kapely a na pódium sa dostanú aj samotní fanúšikovia.
FOTO: Filmová noc na Šarišskom hrade 2021
Za hradbami Hradu Šariš sa uskutočnil už deviaty ročník FNNH. Ide o unikátny festival zameraný na premietanie krátkych filmov. Neopakovateľnú atmosféru umocňuje premietanie na veľkoformátové plátno v priestoroch stredovekého hradného nádvoria pod otvoreným nebom.
Veľkošarišskí hasiči v sobotu súťažili, v nedeľu pomáhali pri povodni
Veľký Šariš v sobotu 10.júla hostil dobrovoľných hasičov z okolia. Dobrovoľné hasičské družstva (DHZ) bojovali vo Veľkom Šariši o Pohár primátora mesta druhýkrát. Veľký Šariš je Európskym mestečkom športu 2021. Na ďalší deň boli dobrovoľní hasiči pomáhať pri povodni.
Rákociho palác rozozvučia staré melódie aj Prešovský graduál
Krajské múzeum v Prešove pripravilo pre svojich návštevníkov ochutnávku zo svetskej hudby 17. a 18. storočia. Kapela Musica Historica z Budapešti vystúpi v Prešove po prvýkrát. Počas prezentácie skladieb mnohých známych autorov od konca renesancie až po melodiku východoeurópskeho baroka zaznejú aj rôzne dobové hudobné nástroje.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.