Pondelok, 18. január 2021
Meniny má Bohdana | zajtra Drahomíra, Mário

Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky

So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.

Osem prešovských cykloprístreškov prešlo v uplynulom období testovacou fázou. Vďaka postupnému uvoľňovaniu opatrení súvisiacich s prevenciou pred ochorením COVID-19 a s nástupom letného počasia môžeme cyklistické prístrešky po predĺženej zimnej pauze naplno rozbehnúť. Elektronický systém v týchto zariadeniach sme nastavili tak, aby bola zabezpečená ich nepretržitá prevádzka. Ostrá prevádzka v praxi znamená, že svoj bicykel si môžu ľudia uskladniť alebo vyzdvihnúť v prístrešku kedykoľvek - 24 hodín denne.

Cykloprístrešky boli dokončené minulú jeseň ako pokračovanie projektu Central MeetBike. Cyklisti si môžu svoje bicykle zaparkovať v ktoromkoľvek z nich v rôznych častiach mesta. Do jedného prístrešku je možné uložiť 16 až 28 bicyklov a v každom z nich je jeden servisný stojan. „Aj takýmto spôsobom sa nám darí zvyšovať atraktivitu cyklistickej dopravy v meste Prešov. Prístrešky pre bicykle poskytnú komfort pre všetkých ľudí, ktorí si potrebujú bezpečne a rýchlo odložiť svoj bicykel, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Cykloprístrešky nájdete na týchto miestach:
1. Ul. Košická (pri zrekonštruovanej zastávke MHD v smere do centra mesta)
2. Ul. Slovenská
3. Prešovská univerzita - Ul. 17. Novembra - 2 prístrešky
4. Ul. Armádneho Generála Svobodu
5. Ul. Exnárova
6. Ul. Mukačevská
7. Ul. Bajkalská

Miesta, kde sa tieto zariadenia nachádzajú boli vybrané na základe požiadaviek obyvateľov. Jeden cykloprístrešok mal pôvodne vyrásť aj na Jarkovej ulici, avšak z dôvodu jej prebiehajúcej rekonštrukcie sme ho presunuli k Prešovskej univerzite, kde vďaka tomu majú študenti k dispozícii až 2 prístrešky.

Cykloprístrešky sú vybavené solárnymi panelmi s osvetlením, kamerovým systémom a elektronickým uzamykaním. Vďaka tomu si v nich môžete bezstarostne odložiť svoj bicykel. Jednoduchý vstup pomocou čipov je veľkou výhodou. Cyklisti si ich môžu zapožičať v Klientskom centre v budove mestského úradu na Jarkovej ulici 26. Za zálohu vo výške 10 eur dostane každý záujemca jeden univerzálny čip, s ktorým si môže otvoriť ktorýkoľvek cykloprístrešok.

Užívatelia cykloprístreškov budú zaregistrovaní pracovníkmi mestského úradu, aby nedošlo k prípadnému zneužitiu čipov. Elektronický systém totiž automaticky zaeviduje vstup do prístrešku, vďaka čomu budeme poznať presný čas a dátum, kedy daný užívateľ navštívil prístrešok. Kamerový systém zaznamenáva každý pohyb, a preto je odkladanie bicyklov úplne bezpečné.

Každý cykloprístrešok obsahuje mapu s užitočnými informáciami, v ktorej nájdete napríklad:
1. Všetky existujúce cyklotrasy na území mesta s vyznačením úplne nových trás
2. Miesta kde sa nachádzajú ostatné prístrešky
3. Prechody pre cyklistov
4. Vyznačenú trasu, ktorá sa napája na Eurovelo
5. Návod na obsluhu prístreškov a prevádzkový poriadok v skratke

Projekt „Kryté parkovacie zariadenia pre bicykle v meste Prešov“ sa podarilo zrealizovať vďaka nenávratnému finančnému príspevku z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Vybudovanie ôsmich cykloprístreškov stálo 286 450,25 eur. Spolufinancovanie mesta bolo vo výške 5%.

Mohlo by Vás zaujímať
Investície v meste Prešov 2020 - 2021
Prinášame Vám prehľad zrealizovaných investícií v meste Prešov v roku 2020 a plán investícií pre rok 2021.
Zhodnotenie roka 2020 očami primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej
Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová zhodnotila uplynulý rok a načrtla aké investície čakajú mesto v roku 2021.
Novým prednostom MsÚ v Prešove je Ferdinand Exner
Mestský úrad v Prešove má od začiatku roka 2021 nového prednostu. Stal sa ním Ing. Ferdinand Exner.
Mesto Prešov zaslalo prihlášku na titul Európske hlavné mesto kultúry
Prešov má za sebou významný krok v rámci kandidatúry na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Projektovému tímu sa podarilo úspešne dokončiť a odovzdať takzvaný Bid Book. Reštart kultúry v Prešove však stále pokračuje.
Budova mestského úradu na Jarkovej ulici prešla rozsiahlou rekonštrukciou
Mesto Prešov úspešne ukončilo rekonštrukciou budovy Mestského úradu na Jarkovej ulici č. 24, vďaka ktorej sa výrazne zníži energetická náročnosť celého objektu. Investícia bola zrealizovaná s finančnou podporou Európskej únie.
Opatrovateľky v Prešove pomáhajú najmä seniorom. Mesto opäť hľadá posily
Mesto Prešov každoročne poskytuje opatrovateľskú službu viac ako 200 ľuďom. Túto dôležitú prácu aktuálne vykonáva vyše 80 zamestnancov, no stále ich nie je dostatok. Mesto Prešov preto opäť hľadá opatrovateľky.
Mesto Prešov hľadá zdravotníkov do tímov na odberných miestach
V termíne 23.1. a 24.1.2021 sa na Slovensku pravdepodobne uskutoční plošné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19. Mesto Prešov potrebuje do testovacích tímov predbežne 90 zdravotníkov. Odmena pre každého zdravotníka je 12 eur brutto za jednu hodinu práce.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.