Sobota, 04. júl 2020
Meniny má Prokop | zajtra Cyril, Metod

Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky

So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.

Osem prešovských cykloprístreškov prešlo v uplynulom období testovacou fázou. Vďaka postupnému uvoľňovaniu opatrení súvisiacich s prevenciou pred ochorením COVID-19 a s nástupom letného počasia môžeme cyklistické prístrešky po predĺženej zimnej pauze naplno rozbehnúť. Elektronický systém v týchto zariadeniach sme nastavili tak, aby bola zabezpečená ich nepretržitá prevádzka. Ostrá prevádzka v praxi znamená, že svoj bicykel si môžu ľudia uskladniť alebo vyzdvihnúť v prístrešku kedykoľvek - 24 hodín denne.

Cykloprístrešky boli dokončené minulú jeseň ako pokračovanie projektu Central MeetBike. Cyklisti si môžu svoje bicykle zaparkovať v ktoromkoľvek z nich v rôznych častiach mesta. Do jedného prístrešku je možné uložiť 16 až 28 bicyklov a v každom z nich je jeden servisný stojan. „Aj takýmto spôsobom sa nám darí zvyšovať atraktivitu cyklistickej dopravy v meste Prešov. Prístrešky pre bicykle poskytnú komfort pre všetkých ľudí, ktorí si potrebujú bezpečne a rýchlo odložiť svoj bicykel, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Cykloprístrešky nájdete na týchto miestach:
1. Ul. Košická (pri zrekonštruovanej zastávke MHD v smere do centra mesta)
2. Ul. Slovenská
3. Prešovská univerzita - Ul. 17. Novembra - 2 prístrešky
4. Ul. Armádneho Generála Svobodu
5. Ul. Exnárova
6. Ul. Mukačevská
7. Ul. Bajkalská

Miesta, kde sa tieto zariadenia nachádzajú boli vybrané na základe požiadaviek obyvateľov. Jeden cykloprístrešok mal pôvodne vyrásť aj na Jarkovej ulici, avšak z dôvodu jej prebiehajúcej rekonštrukcie sme ho presunuli k Prešovskej univerzite, kde vďaka tomu majú študenti k dispozícii až 2 prístrešky.

Cykloprístrešky sú vybavené solárnymi panelmi s osvetlením, kamerovým systémom a elektronickým uzamykaním. Vďaka tomu si v nich môžete bezstarostne odložiť svoj bicykel. Jednoduchý vstup pomocou čipov je veľkou výhodou. Cyklisti si ich môžu zapožičať v Klientskom centre v budove mestského úradu na Jarkovej ulici 26. Za zálohu vo výške 10 eur dostane každý záujemca jeden univerzálny čip, s ktorým si môže otvoriť ktorýkoľvek cykloprístrešok.

Užívatelia cykloprístreškov budú zaregistrovaní pracovníkmi mestského úradu, aby nedošlo k prípadnému zneužitiu čipov. Elektronický systém totiž automaticky zaeviduje vstup do prístrešku, vďaka čomu budeme poznať presný čas a dátum, kedy daný užívateľ navštívil prístrešok. Kamerový systém zaznamenáva každý pohyb, a preto je odkladanie bicyklov úplne bezpečné.

Každý cykloprístrešok obsahuje mapu s užitočnými informáciami, v ktorej nájdete napríklad:
1. Všetky existujúce cyklotrasy na území mesta s vyznačením úplne nových trás
2. Miesta kde sa nachádzajú ostatné prístrešky
3. Prechody pre cyklistov
4. Vyznačenú trasu, ktorá sa napája na Eurovelo
5. Návod na obsluhu prístreškov a prevádzkový poriadok v skratke

Projekt „Kryté parkovacie zariadenia pre bicykle v meste Prešov“ sa podarilo zrealizovať vďaka nenávratnému finančnému príspevku z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Vybudovanie ôsmich cykloprístreškov stálo 286 450,25 eur. Spolufinancovanie mesta bolo vo výške 5%.

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Vyhlásenie mesta Prešov k fungovaniu spoločnosti 1. FC TATRAN
V spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. je mesto Prešov menšinovým akcionárom (vlastníme 8,7 % akcií), avšak dlhodobo nemáme žiadne informácie o stave spoločnosti, čo považujeme za neakceptovateľné. Mesto Prešov dlhodobo nemá svojho zástupcu v orgánoch spoločnosti, a to aj napriek dlhodobej a opakovanej iniciatíve zo strany radnice zabezpečiť zástupcu priamo v predstavenstve.
Kreatívni programátori budú môcť predstaviť svoje nápady budúci rok
Tretí ročník súťaže Šarišský hackathon sa z dôvodu pandémie COVID-19 presúva na rok 2021, keď sa život vráti do zvyčajných koľají. Aktuálna situácia na Slovensku a možný nástup druhej vlny COVID-19 by totiž mohol ohroziť priebeh súťaže.
Prebieha sčítanie domov a bytov, vstupy do budov je potrebné označiť
Mesto Prešov informuje občanov, že v období od 1. júna 2020 do 12. februára 2021 sa na území Slovenskej republiky uskutočňuje sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.