Sobota, 31. júl 2021
Meniny má Ignác | zajtra Božidara

V Prešove slávnostne otvorili poľský konzulát

V Prešove sa dnes slávnostne otvoril honorárny konzulát Poľskej republiky na Slovensku. Honorárnym konzulom sa stal Ján Hudacký.

Úlohou Honorárneho konzulátu Poľskej republiky na Slovensku je rozvoj kontaktov v oblastiach, ako hospodárstvo, školstvo, kultúra, veda či turizmus. Medzi jeho hlavné ciele tiež patrí prehlbovanie a upevňovanie medzinárodných vzťahov medzi Slovenskom a Poľskom.

Honorárnym konzulom Poľskej republiky na Slovensku sa stal bývalý poslanec Európskeho parlamentu Ján Hudacký.

Honorárny konzulát Poľskej republiky na Slovensku sídli v Prešove, na Hlavnej ulici č. 139 v centre mesta. Dnes ho slávnostne otvoril veľvyslanec Poľska na Slovensku Krzysztof Strzałka, predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský a primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

„Dobrá cezhraničná spolupráca je základom pre rozvoj čohokoľvek na medzinárodnej úrovni, preto ma veľmi teší, že sme dnes mohli slávnostne otvoriť honorárny konzulát Poľskej republiky na Slovensku práve so sídlom v Prešove. Verím, že aj vďaka tomuto kroku sa vzťahy s našim partnerským mestom Nowy Sącz ešte viac prehĺbia, " uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

V minulom roku poctil Prešov svojou návštevou veľvyslanec Poľska na Slovensku, Krzysztof Strzałka, ktorý vtedy do Prešova prišiel po prvýkrát od zvolenia do funkcie. Zaujímal sa o spoluprácu Prešova a jeho partnerského mesta Nowy Sacz, ale aj o dopravu či projekty, ktoré Prešov realizuje v spolupráci s Poľskom. Ide o miniprojekty História miest v novodobom dizajne a Pohľad do minulosti: historické a kultúrne dedičstvo Krosna a Prešova. Oba projekty boli realizované s finančnou podporou Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Ich cieľom bola propagácia, rozvoj a trvalo udržateľné využitie spoločného kultúrneho a prírodného dedičstva miest a regiónov s cieľom zvýšiť atraktivitu pohraničia pre návštevníkov a obyvateľov.

Mesto Prešov so svojím poľským partnerským mestom Nowy Sącz intenzívne spolupracuje aj v ďalších projektoch. V mestskej Galérii v Caraffovej väznici sa vlani už po druhýkrát uskutočnila spoločná výstava umelcov z partnerských miest Prešova pod názvom PRIATEĽSTVO – BARÁTSÁG – PRZYJAŹŃ, a to s cieľom oživiť partnerské vzťahy medzi najbližšími susedmi, mestami, s ktorými má Prešov veľa spoločného. Do medzinárodnej spolupráce sa s radosťou zapájajú aj školy. Žiaci z mesta Nowy Sącz sa predstavili napr. na vianočnom volejbalovom turnaji žiakov a žiačok s medzinárodnou účasťou, ktorého hlavným organizátorom bolo ABC Centrum voľného času v Prešove.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Miro Jaroš v EKOPARKU
Miro Jaroš zavítal dňa 14.07.2021 do EKOPARKU, kde potešil všetky (ne)poslušné deti.
Po Prešove môžete jazdiť už aj na zdieľaných bicykloch
Mesto Prešov úspešne uviedlo do prevádzky zdieľané bicykle, ktoré prispejú k zvýšeniu mobility obyvateľov. Cieľom takzvaného bikesharingu je zároveň znížiť produkciu škodlivých emisií, zlepšiť kvalitu ovzdušia a podporiť Prešovčanov vo využívaní alternatívnych možností prepravy.
S letom prichádza do Prešova aj ARTIS festival
K letu v Prešove už deväť rokov neodmysliteľne patrí aj festival komornej hudby ARTIS. Podujatie opäť prinesie to najlepšie z klasickej hudby, novinkou bude koncert hot jazzu a swingu. Medzi hosťami sa predstavia umelci ako Rafael Álvarez, ZWIEBEL QUARTET, Fats jazz band a mnohí ďalší.
Na uliciach Vajanského, Moyzesova a Sládkovičova budú počas júla dopravné obmedzenia
Prešovské ulice Vajanského, Sládkovičova a Moyzesova budú v termíne od 1. do 31. júla 2021 čiastočne uzavreté. Dôvodom je rekonštrukcia plynovodov.
Prešovský rómsky festival po deviatykrát v Prešove
Už tento víkend sa v Prešove uskutoční podujatie plné hudby, tanca a temperamentu, so zameraním na jednu zo slovenských národnostných menšín. Prešovský rómsky festival napíše už svoje deviate pokračovanie.
Linky prešovskej MHD prechádzajú do prázdninového režimu
Od 1.7.2021 premáva MHD v Prešove podľa cestovného poriadku pre pracovný deň – prázdniny. Pri trolejbusových linkách č. 4, 8 a 38, ktoré prešli na letný režim premávky o niečo skôr, sa cestovné poriadky nemenia.
Preferencia MHD na križovatkách sa postupne stáva realitou
Neoddeliteľnou súčasťou riešenia dynamickej dopravy v meste je aj zavedenie tzv. preferencie MHD na svetelných križovatkách. Do všetkých vozidiel MHD Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. postupne inštaluje riadiace jednotky, ktoré umožňujú komunikáciu s radičmi cestnej svetelnej signalizácie.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.