Sobota, 31. júl 2021
Meniny má Ignác | zajtra Božidara

Dobrovoľníci vyzbierali na Domaši približne 15 vriec odpadu

Dobrovoľníci vyzbierali na Domaši počas uplynulej soboty (27. júna) približne 15 vriec odpadu. Na upratovaní okolia tejto perly východu v časti Petejovce sa zúčastnilo vyše 20 ľudí.

„Je to už siedmy ročník podujatia. Na prvom upratovaní bolo cca 10 ľudí, na tom poslednom 30, “ uviedol Dávid Kleban, predseda občianskeho združenia (OZ) Sparta zo Stropkova, ktoré bolo s obcou Turany nad Ondavou hlavným organizátorom akcie. Tú realizuje združenie väčšinou začiatkom mája, kedy je nižší stav vody, preto sa teraz zameriavali hlavne na oblasť zátoky.

Jedným z cieľov tejto aktivity je skultúrnenie prostredia Domaše. Organizátori chcú takýmto spôsobom tiež viesť najmä mládež k tomu, aby sa k prírode správala zodpovedne a slušne. „Vyzbieranie odpadu je len jedna časť celého dňa. Druhou časťou je prednáška, ako sa ekologizovať – ako napr. eliminovať plasty a iné odpady. Potom sú to tvorivé dielne hlavne pre deti, ktoré chceme takisto niečomu priučiť, “ priblížil program Kleban. Súčasťou dňa sú aj športové aktivity.

Impulz na realizáciu takéhoto podujatia prišiel podľa Klebana od OZ pôsobiaceho v Stropkove, ktoré kedysi upratovalo rekreačnú oblasť Valkov. „My sme si povedali, keď sme často na tých Petejovciach, že si tam urobíme trošku poriadok. Začali sme zberať pred chatou a potom sme išli už pred druhú, tretiu chatu a zrazu z toho bolo malé jarné upratovanie Petejoviec, “ opísal začiatky. Na akcii sa stretávajú ľudia všetkých vekových kategórií. „Myslím, že najstarší účastník mal okolo 70 rokov, “ doplnil.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ) mala v tomto roku za cieľ v rámci tejto environmentálnej aktivity spojiť Stropkovskú a Vranovskú časť Domaše, keďže v oboch takéto jarné upratovanie realizujú viaceré záujmové skupiny. Celosvetová pandémia však tento spoločný plán stopla. „Veríme však, že v budúcom roku sa nám to podarí, keďže subjekty z oboch strán Domaše boli tejto myšlienke veľmi naklonené, “ uzavrela výkonná riaditeľka organizácie Michaela Zdražilová.

Partnermi podujatia sú OOCR HZ a HŠ, Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. a Hotel Ali Baba.

Upratovanie Domaše
Upratovanie Domaše
Mohlo by Vás zaujímať
Pivný festival
Sme naozaj šťastní, že aj tento rok sa napriek existujúcim opatreniam otvoria brány Pivného festivalu. Od štvrtka 29. júla do nedele 22. augusta Vás pozývame do 4 SPORT Areálu (bývalý Jazdecký areál), kde si po roku opäť vychutnáte spoločnosť priateľov a známych, posedíte si pri výbornom pive a ochutnáte tradičné grilované a pečené špeciality.
FOTO: Miro Jaroš v EKOPARKU
Miro Jaroš zavítal dňa 14.07.2021 do EKOPARKU, kde potešil všetky (ne)poslušné deti.
S letom prichádza do Prešova aj ARTIS festival
K letu v Prešove už deväť rokov neodmysliteľne patrí aj festival komornej hudby ARTIS. Podujatie opäť prinesie to najlepšie z klasickej hudby, novinkou bude koncert hot jazzu a swingu. Medzi hosťami sa predstavia umelci ako Rafael Álvarez, ZWIEBEL QUARTET, Fats jazz band a mnohí ďalší.
HEX v Ľuboticiach pri Prešove aj s fanúšikmi na pódiu už tento piatok
Slovenská kapela HEX odohrá už tento piatok 16. júla v Ľuboticiach jediný letný koncert na východnom Slovensku. Východniari si užijú výber najväčších hitov kapely a na pódium sa dostanú aj samotní fanúšikovia.
FOTO: Filmová noc na Šarišskom hrade 2021
Za hradbami Hradu Šariš sa uskutočnil už deviaty ročník FNNH. Ide o unikátny festival zameraný na premietanie krátkych filmov. Neopakovateľnú atmosféru umocňuje premietanie na veľkoformátové plátno v priestoroch stredovekého hradného nádvoria pod otvoreným nebom.
Veľkošarišskí hasiči v sobotu súťažili, v nedeľu pomáhali pri povodni
Veľký Šariš v sobotu 10.júla hostil dobrovoľných hasičov z okolia. Dobrovoľné hasičské družstva (DHZ) bojovali vo Veľkom Šariši o Pohár primátora mesta druhýkrát. Veľký Šariš je Európskym mestečkom športu 2021. Na ďalší deň boli dobrovoľní hasiči pomáhať pri povodni.
Prešovský rómsky festival po deviatykrát v Prešove
Už tento víkend sa v Prešove uskutoční podujatie plné hudby, tanca a temperamentu, so zameraním na jednu zo slovenských národnostných menšín. Prešovský rómsky festival napíše už svoje deviate pokračovanie.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.