Štvrtok, 01. október 2020
Meniny má Arnold | zajtra Levoslav

Ministerstvo dopravy predpokladá výstavbu obchvatu Stropkova o necelé dva roky

V stredu predpoludním sa v Stropkove konalo pracovné stretnutie štátneho tajomníka ministerstva dopravy Jaroslava Kmeťa s primátorom Stropkova Ondrejom Brendzom. Hlavným bodom rokovania bola problematika obchvatu mesta, popri tom sa venovali aj cyklodoprave, rekonštrukcii cesty I. triedy prechádzajúcej naprieč okresom i pre Stropkov neobvyklej téme železnice.

Po minuloročnom výjazdovom rokovaní vlády vedenej Petrom Pellegrinim dostali Stropkovčania prísľub, že peniaze na stavbu preložky cesty I. triedy I/15 sú vyčlenené a projekt sa môže naplno rozbehnúť. „Balík 43 mil. eur bol síce vyčlenený, ale peniaze neboli alokované. Realita je ale taká, že dnes som priniesol dobré správy. V celom procese sme sa posunuli ďalej. Pokračujeme vo výkupe pozemkov. Začíname pripravovať štúdiu feasibility study (štúdia realizovateľnosti), ktorá ukáže, koľko by skutočne mal obchvat stáť, “ priblížil J. Kmeť. Štúdia, na ktorú sa aktuálne pripravuje výber jej dodávateľa a je kľúčovým dokumentom pre celú výstavbu, by mala byť hotová na budúci rok. „Chcem zdôrazniť, že obchvat Stropkova je v súčasnom štádiu dobre pripravený projekt a je medzi prioritami Slovenskej správy ciest pre budúce obdobie. Ak máme pripravené stavby, čo je veľmi dôležité, peniaze sa vždy nájdu a stále sú k dispozícii, či už zo starého Operačného programu Integrovaná infraštruktúra alebo z nového programovacieho obdobia, “ doplnil štátny tajomník.
Pri dodržaní stanoveného harmonogramu jednotlivých prípravných prác by sa v okolí Stropkova mohlo začať stavať v januári 2022 a po novej ceste by mohli vodiči jazdiť do konca roka 2023. Túto informáciu pozitívne vníma aj samospráva, pre ktorú je dopravná infraštruktúra dlhodobou prioritou. „S novým vedením ministerstva dopravy sme sa prvýkrát stretli 8. júna a dnes to bolo už tretie stretnutie, ktorého hlavnou témou bol samozrejme obchvat. Som rád, že sme v tomto projekte našli spoločnú reč a pokračujeme ďalej podľa plánu. Samospráva vyvinie v rámci svojich kompetencií maximálne úsilie, aby sme boli ministerstvu nápomocní pri budovaní tejto, dovolím si povedať, pre okres Stropkov investície storočia, “ uviedol primátor Stropkova Ondrej Brendza.

V ďalšom priebehu rokovania sa zástupcovia ministerstva, samosprávy i štátnej správy venovali projektom zameraným na rozvoj cyklistickej infraštruktúry i cestovného ruchu. Mesto Stropkov je na dobrej ceste získať prostriedky na spracovanie projektovej dokumentácie cyklistického chodníka smerujúceho do susedného Svidníka. Trasa by mala viesť perspektívne až na Domašu, resp. jej severná časť na Duklu. Aj v týchto projektoch vyjadril J. Kmeť podporu samosprávam a zároveň informoval o pripravovaných výzvach ministerstva zameraných na tento účel.

Zaujímavú tému, ktorú v neformálnejšej debate v závere rokovania otvoril J. Kmeť, bola otázka železnice. Stropkov je jedným zo štyroch okresov na Slovensku (spolu so Svidníkom, Námestovom a Sobrancami), ktorým chýba železničné spojenie. Z úst predstaviteľov mesta odznelo, že tému prípadného budovania železnice v okrese považujú za nereálnu, pričom spomenuli niekoľko sľubov vládnych predstaviteľov, ktorí v uplynulých troch desaťročiach neváhali Stropkovčanom s vážnou tvárou sľubovať vlakové napojenie okresu na jestvujúcu sieť. Štátny tajomník vysvetlil, že prioritou EÚ pre nasledujúce obdobia je zelená doprava, zahŕňajúca aj železničné projekty. Z tohto dôvodu sa preto zaujímal, okrem iného aj o historické okolnosti, prečo Stropkovu železnica chýba. „Zhodli sme sa však, že aktuálne úsilie budeme smerovať do zmysluplných projektov do cestnej a cyklistickej infraštruktúry, ktorá môže mestu a okresu Stropkov výrazne pomôcť, “ uzavrel primátor O. Brendza.

Mohlo by Vás zaujímať
Európsky týždeň mobility ponúka Retro jazdy medzi Prešovom a Košicami
Spoločnosť IDS Východ, s.r.o. (organizátor integrovanej dopravy na východnom Slovensku) pripravuje pri príležitosti Európskeho týždňa mobility podujatie pre verejnosť – Retro jazdy historickým autobusom medzi mestami Prešov a Košice.
Do Prešova dorazil prvý z desiatich nových trolejbusov
Dopravný podnik mesta Prešov pokračuje v modernizácii vozového parku trolejbusov, ktoré budú už čoskoro jazdiť na linkách prešovskej MHD.
Mesto Prešov má už 100 priechodov pre chodcov s moderným LED prisvetlením
Pri priechode pre chodcov na Levočskej ulici v Prešove pribudli moderné LED svietidlá, vďaka ktorým sa zvýšila bezpečnosť prechádzajúcich chodcov.
Aktuality o prešovskej MHD odteraz nájdete v novej info sekcii na stránke DPMP
Dopravný podnik mesta Prešov spustil na svojej web stránke novú informačnú sekciu. Cestujúci tu nájdu rôzne užitočné informácie a články o aktuálnych zmenách v MHD, či pripravovaných novinkách.
Slanská ulica v Prešove bude 4. septembra 2020 krátkodobo uzavretá
Mesto Prešov informuje občanov, že dňa 4. septembra 2020 bude Slanská ulica v Prešove na krátky čas úplne uzavretá. Dôvodom je realizácia kanalizačnej prípojky k rodinnému domu.
Prešovskí mestskí policajti dohliadajú na bezpečnosť školákov na cestách
So začiatkom nového školského roka sa vrátili na priechody pre chodcov pri základných školách mestskí policajti. Tí každé ráno dohliadajú na to, aby sa žiaci bezpečne dostali na vyučovanie, najmä v čase dopravnej špičky.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.