PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/19082/na_ranc_za_gastronomiou.html

Na ranč za gastronómiou

V krásnej prírode Čergovských vrchov sa nachádza Ranč Dubina, ktorý ponúka svoje priestory na organizovanie svadieb, rodinných osláv a podnikových aktivít každého druhu. Súčasťou ponuky je aj catering, ktorý momentálne zabezpečuje Marián Andraščík a jeho firma Milmar. Ako sám povedal, podnikať sa rozhodol niekedy v roku 2016. To už mal za sebou niekoľko úspešne absolvovaných svadieb. O rok neskôr už catering na Ranči Dubina poskytoval ako čerstvý podnikateľ.

Skôr, ako Majo začal podnikať, bol zamestnaný. Na otázku, v čom má podľa neho podnikanie výhody a aké má nevýhody v porovnaní so zamestnaním, odpovedal stručne. „Výhodou je sloboda a voľný čas. Nevýhodou je to, že mi 15. nepípne výplata ??? ?.“ No hneď dodáva: „Podnikanie mi vzalo čas. Najmä ten, ktorý by som rád trávil s deťmi. No okrem slobody mi dalo aj skúsenosti. Dalo mi možnosť vyskúšať si, čo všetko zvládnem. Najprv som bol „len“ čašník, neskôr som zabezpečoval celý catering. Momentálne mám na starosti organizáciu celého svadobného dňa. Od prípravy priestorov, cez krájanie torty až po to, aby sa návštevníci zabavili, aby si zatancovali, pofotili sa, skrátka, aby sa cítili príjemne a nemuseli sa o nič starať.“

Pre podnikanie je dôležité stále sa vzdelávať a rozvíjať, posúvať sa a neostať na jednom mieste, lebo podľa Maja: „ľudia si to všimnú“. Aj v gastronómii sa všetko rýchlo mení a to, čo je moderné tento rok už budúci rok neplatí. Pre návštevníkov Ranču Dubina vedia ponúknuť jedlá podľa požiadaviek – králičí chrbát s hruškovým čatní, plnenú bravčovú panenku, špenátové palacinky, kuraciu rolku, ale aj guláš. Dôležité je, aby si zákazníci uvedomili, že jedia aj oči a že výzdoba stolov je rovnako dôležitá ako samotné jedlo. Preto je alergický na to, keď sa na pekne vyzdobené stoly postavia dvojlitrové fľaše s vodou a celá výzdoba sa stratí pod záplavou tanierov, pohárov, zákuskov a iných vecí, ktoré sú k dispozícii na iných stoloch na to určených. „Vieme pripraviť separé stoly na minerálku a alkohol, kde sú k dispozícii aj poháre. Je to jednoduchšie pre nás, ale aj pre zákazníka.“

Čo ponúka Ranč Dubina a prečo by sa tam návštevníci mali ísť pozrieť?
„Okrem veľkej sály, ktorá je určená najmä na svadby, sme minulý rok dokončili aj ubytovacie zariadenia, dokončili sme vlastnú kuchyňu, reštauráciu a salónik. A prečo by mali prísť práve k nám? Nádherná príroda odtrhnutá od ruchu veľkomesta. Poskytujúca kľud a relax.

Návštevníkom tiež ponúkame rôzne outdoorové aktivity. Okrem prechádzky je to volejbal, futbal, petang, lukostreľba aj detské ihrisko. V prípade nepriaznivého počasia máme napríklad šípky, stolný tenis. Momentálne skúšame zabezpečiť aj elektrobicykle.“

Okrem cateringu rozbieha Majo podnikanie aj v oblasti exportu cestovín do zahraničia. Na otázku prečo práve cestoviny odpovedal, „je ich asi každý“. A zároveň dodal, že s cestovinami sa ľahšie podniká. Sami ich nechcú vyrábať, plánujú stať sa len sprostredkovateľmi vývozu cestovín do zahraničia.

Ako ste sa o NPC Prešov dozvedeli a aké služby ste využili?
„O NPC som sa dozvedel raz na káve od kamaráta Rada Mamrillu, ktorý je zamestnancom NPC.“

Majo porozprával príbeh o začiatkoch svojho podnikania, keď dostal ponuku na prenájom kaviarničky. Ponuku prijal a do kaviarničky investoval všetky peniaze, ktoré vtedy mal. Nevyšlo to a na zimnú sezónu musel ísť do zahraničia, aby nejaké peniaze zarobil. Ale ako vraví: „Neľutujem!“ Po návrate zo zahraničia ho privítali zatvorené gastro prevádzky a korona. Skúšal aspoň časť príjmov nahradiť inými formami služieb a vtedy natrafil na nášho kolegu z NPC, ktorý mu porozprával aké služby ponúkame, ukázal mu priestory NPC v Prešove a ponúkol mu služby NPC. „Išiel som do toho, lebo som videl možnosť rozvoja seba aj kolegov najmä v tom, že sa cez EÚ preplácajú podnikateľom kurzy, školenia a výstavy. Zatiaľ som z ponúkaných služieb využil najmä poradenské služby z oblasti marketingu (príprava propagačných materiálov), práva a koučingu (ako povedať otcovi, že chcem vlastné podnikanie v rámci existujúceho podniku) a mám v pláne prihlásiť sa cez NPC na someliérsky kurz. Rovnako čakám na schválenie poradenstva cez NP Internacionalizácia.“

Na doplňujúco otázku, či mu pomohli služby NPC odvetil: „určite. Som s nimi veľmi spokojný.“

V rozhovore sa nedalo obísť koronakrízu, ktorá zasiahla celú ekonomiku. Silno zapôsobila aj na gastro prevádzky, ktoré boli zatvorené počas celého obdobia krízového stavu a po uvoľnení opatrení sa stretávali s výraznými obmedzeniami. Hoci štát podnikateľom finančne pomohol, nie každý podnikateľ mal právo na štátnu pomoc. „Aj keď som podnikal aj pred krízou, boli to viac jednorazové aktivity – jarmoky, opekačky... V podstate nič, čo by sa dalo dokladovať ako príjem. Takže keď vláda kompenzovala podnikateľom nejaké financie, mňa sa to vôbec nedotklo, lebo som nemal ako dokladovať príjem za predchádzajúcich 12 mesiacov a môj príjem počas krízy bol 0 €.“ Napriek tomu optimisticky dodáva: „A ak by a prišla druhá vlna zatvárania prevádzok, nebojím sa. Ja si niečo nájdem.“

A tak ako sa nedalo vyhnúť koronakríze, tak sme sa museli dostať aj k tomu, čo je dnes dobrá a kvalitná kuchyňa. „Prvoradé sú kvalitné suroviny. Nemusia byť od lokálnych dodávateľov, lebo niekedy by mohli byť priveľmi drahé. A potom samotný kuchár a príprava jedla. Niektorí kuchári sa snažia a dokážu vyčarovať skvelé jedlá a mali by za to dostať dobre zaplatené. Aj obyčajná kuracia rolka sa dá pripraviť tak, aby chutila a na zároveň tanieri dobre vyzerala . Len treba chcieť.“

Aké sú Vaše plány do budúcnosti?
„Okrem svadieb sa chcem zamerať na veľké firmy, ktoré viac-menej nemajú problém financovať dobrú akciu za rozumnú cenu.“
No z rozhovoru vyplynulo, že vo výhľade sú aj iné akcie a aktivity. „Ak sa podarí, tak možno budú piatkové posedenia pri pive alebo víne, grilovačky a dobrá muzika.“

Čo by Majo určite chcel je ochutnávka lokálnych produktov – okrem mäsových výrobkov chce ponúkať aj lokálne mliečne produkty a na ozvláštnenie aj regionálne vína.

Ak by sa Vás niekto mladý opýtal, či podnikať alebo nie, čo by ste mu povedali?
„Určite áno. Nech si to vyskúša. Aj keď podnikanie nie je pre každého. Niektorí ľudia musia mať vopred jasné čo budú robiť, kedy to budú robiť a koľko za to dostanú peňazí. Nedávno som stretol kamarátku, ktorá pracuje s hendikepovanými ľuďmi a tá mi povedala, že určite by nechcela podnikať. Skrátka to podnikanie musí mať človek v sebe. A zase si neviem predstaviť, že ja by som mal sedieť niekde v kancelárii za počítačom 8 hodín. Asi by som to nezvládol ??? ?. Na druhej strane ľudia, ktorí sú zamestnaní to majú o niečo ľahšie preto, že im príde výplata v stanovenom termíne a na konci mesiaca ich nezaujíma, že ešte potrebujem zaplatiť dve faktúry, ani to, odkiaľ zohnať peniaze. Takže sa im vlastne ani nečudujem.“

Keď si Majo spomenie na začiatky svojho podnikania, tak nevoli to len neúspechy a stratené peniaze. „Mojou najväčšou výhodou v začiatku podnikania bolo to, že som začínal pracovať u nevlastného otca na ranči. Takže som nemal žiadnu veľkú počiatočnú investíciu. Kúpil som si košeľu a lakovky ??? ?. Kuchyňu sme nemali, takže jedlo sa varilo inde a na ranč sme ho dovážali. Dnes už na ranči máme aj vlastnú kuchyňu. A trochu sme sa zmenili aj organizačne. Stala sa z nás rodinná firma, aj keď ja sám podnikám pod značkou Milmar a poskytujem služby v Ranči Dubina. V podstate mám na starosti personál a pre Ranč zabezpečujem klientov.“

Zamestnanci sú pre Maja osobitná kapitola. Nemá stálych zamestnancov, lebo Ranč je otvorený len počas akcií, takže by ich nemal z čoho zaplatiť. Rovnako počet tých, ktorí prídu pracovať na Ranč je závislý od toho, aké veľká je akcia. „Spolupracujeme so 7 ľuďmi a podľa toho, aká veľká je akcia na Ranči, viem ich vystriedať.“

A na záver rozhovoru ešte jedna otázky: Ako trávite voľný čas?
„Väčšinu voľného času mám v zime, keď nie je na Ranči sezóna. Počas sezóny mám víkendy obsadené, takže voľná ostáva zima. Na výlety chodím väčšinou keď je mínus 20 ??? ?. Mám rád hory a turistiku a počas celého roka sa snažím pravidelne tri razy do týždňa o funkčné tréningy. Čo nemám rád, to sú preplnené turistické chodníky, ktorým sa snažím vyhýbať. Slovensko je krásne.“

Za rozhovor ďakuje Renáta Madzinová

Rozhovor vznikol v Národnom podnikateľskom centre v Prešove – inštitúcie typu one-stop shop – poskytujúcej komplexnú systematickú podporu a odborné poradenstvo pre malých a stredných podnikateľov, i pre záujemcov o podnikanie v 7 regiónoch Slovenska, okrem BSK.

 
17.8.2020 | Pridal: Renáta Madzinová | Národné podnikateľské centrum v Prešove | čítané: 2901 krát