Nedeľa, 20. september 2020
Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava | zajtra Matúš

Prvou tohoročnou premiérou v rusínskom DAD je komédia

Potešiť ľudí, dať im v tomto čase pozitívnu energiu je hlavné poslanie inscenácie Detektor lži, ktorej celoslovenskú premiéru chystá na piatok 18. septembra činoherný súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove.

Detektor lži
Detektor lži

Jej režisér hosťujúci Svetozár Sprušanský na dnešnej predpremiérovej tlačovej konferencii v sídle DAD takto charakterizoval zmysel uvedenia tejto komédie, ktorá v súčasnosti je najuvádzanejším titulom z dielne súčasného ruského dramatika Vasilija Sigareva. Novo pripravené predstavenie je zároveň prvom premiérou v DAD v tomto kalendárnom roku.

Pre S. Sprušanského – aj keď toto slovo nemá rád – ide o jubilejnú desiatu spoluprácu s DAD. Začal ju pred 15 rokmi predstavením Ujo Váňa. „Vždy ma to do tohto divadla lákalo, pretože vedeli sme si dohodnúť jasné inscenačné pravidlá. V tomto najnovšom prípade som pripravil relaxačno-zábavný titul, je to predstavenie pre hercov, ja som sa veľmi režijne upozadil, “ poznamenal. Príbeh aj so zápletkou je veľmi jednoduchý, týka sa manželského spolužitia, ktorého problémy prichádza riešiť rovno do obyčajného panelákového bytu hypnotizér. V. Sigarev je v súčasnosti hviezda ruskej drámy v európskom meradle. „S humorom autor hľadá odpoveď na to, či počuť celú pravdu je vždy potrebné, či nie je to škodlivé. Odpovedá na to typickým spôsobom smiechom cez slzy alebo i naopak, “ dodal režisér. Každopádne je rád, že sa inscenáciu podarilo dotiahnuť až do premiéry. Jej pôvodný termín bol totiž 4. apríla, ale výskyt pandémie to znemožnil.

Riaditeľ DAD Marián Marko podčiarkol, že ide o vhodný titul, aby si divadlo plnilo jednu zo svojich základných úloh – privážať divadelné predstavenia do malých miest a obcí severovýchodného Slovenska, kde žije rusínske obyvateľstvo. Aj jeho teší, že sa podarilo nanovo „nakopnúť“ inscenačný proces, ktorý bol na jar zastavený.
V Detektore lži účinkujú tri postavy – manželský pár stvárňujú Ľudmila Lukačíková a Jevgenij Libezňuk, hypnotizéra hrá Jozef Pantlikáš. „Na tomto režisérovi si cením to, že vždy vie dopriať hercovi na javisku, “ poznamenal J. Libezňuk. Pre Ľ. Lukačíkovú je táto inscenácia ako dar i z osobného hľadiska. „Užívam si ju, traja chlapi a ja sama medzi nimi, “ dodala s úsmevom.

S. Sprušanský si sám poradil aj s výberom hudby do inscenácie a s jej výpravou. Dramatický text do rusínskeho jazyka preložil Valerij Kupka. DAD ako jediné profesionálne divadlo na Slovensku práve hrá svoje predstavenia v rusínskom jazyku a toto má originálny názov Детектор лжи. Je v 75. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom Ukrajinské národné divadlo v Prešove) v poradí 381. premiérou. Do konca roka by sa podľa zámerov vedenia DAD mali dostať do repertoáru ešte tri nové inscenácie, najbližšie, a to 23. októbra sa plánuje premiéra hry Aj múdry schybí v réžii Matúša Oľhu.

Detektor lži

Detektor lži
Mohlo by Vás zaujímať
Mark Dann, prostredníctvom novinky TAKE ME HOME, poplietol hlavu herečke Karin Qayumovej
Úspešný slovenský hudobník a producent Mark Dann, zverejnil svoj najnovší hudobný počin prostredníctvom videoklipu. V novinke TAKE ME HOME to medzi ním a hereckou hviezdičkou Karin Qayumovou poriadne zaiskrí!
FOTO: DAMA Fest
Ako každý rok, tak aj tento sa uskutočnil Festival SZUŠ DAMA, kde žiaci aj učitelia predstavili to, čo sa naučili.
Apple TV+ predstavuje prvú ukážku dokumentárneho TV programu “Long Way Up,”
Apple TV+ tento týždeň predstavila prvú ukážku “Long Way Up, ” novej motocyklovej série dokumentárneho TV programu, v hlavných úlohách s Ewanom McGregorom a Charleym Boormanom.
Fotografická súťaž Choď a foť v tomto ročníku aj s novinkou
Profesionálni, ale aj amatérski fotografi sa opäť môžu zapojiť do súťaže Choď a foť, ktorú už po ôsmykrát vyhlásila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Novinkou v tomto ročníku sú dve nové kategórie.
Festival architektúry a dizajnu 2020 v Prešove bude oslavou 70. výročia vyhlásenia Mestskej pamiatkovej rezervácie
5. ročník Festivalu architektúry a dizajnu v Prešove bude spájať históriu so súčasnosťou. Prešovčania sa opäť môžu tešiť na prezentáciu množstva nápadov a inšpirácií v oblasti bývania a dizajnu, ale aj na zaujímavé doplnkové aktivity a sprievodný program.
Gloom pozývajú novým videoklipom Hollow na sobotňajší koncert
Slovenskí gotici Gloom vydali v apríli svoj v poradí tretí album Awaken a novým videoklipom k pesničke Hollow pozývajú na sobotňajší koncert v prešovskom Stromoradí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.