Nedeľa, 01. august 2021
Meniny má Božidara | zajtra Gustáv

Prvou tohoročnou premiérou v rusínskom DAD je komédia

Potešiť ľudí, dať im v tomto čase pozitívnu energiu je hlavné poslanie inscenácie Detektor lži, ktorej celoslovenskú premiéru chystá na piatok 18. septembra činoherný súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove.

Detektor lži
Detektor lži

Jej režisér hosťujúci Svetozár Sprušanský na dnešnej predpremiérovej tlačovej konferencii v sídle DAD takto charakterizoval zmysel uvedenia tejto komédie, ktorá v súčasnosti je najuvádzanejším titulom z dielne súčasného ruského dramatika Vasilija Sigareva. Novo pripravené predstavenie je zároveň prvom premiérou v DAD v tomto kalendárnom roku.

Pre S. Sprušanského – aj keď toto slovo nemá rád – ide o jubilejnú desiatu spoluprácu s DAD. Začal ju pred 15 rokmi predstavením Ujo Váňa. „Vždy ma to do tohto divadla lákalo, pretože vedeli sme si dohodnúť jasné inscenačné pravidlá. V tomto najnovšom prípade som pripravil relaxačno-zábavný titul, je to predstavenie pre hercov, ja som sa veľmi režijne upozadil, “ poznamenal. Príbeh aj so zápletkou je veľmi jednoduchý, týka sa manželského spolužitia, ktorého problémy prichádza riešiť rovno do obyčajného panelákového bytu hypnotizér. V. Sigarev je v súčasnosti hviezda ruskej drámy v európskom meradle. „S humorom autor hľadá odpoveď na to, či počuť celú pravdu je vždy potrebné, či nie je to škodlivé. Odpovedá na to typickým spôsobom smiechom cez slzy alebo i naopak, “ dodal režisér. Každopádne je rád, že sa inscenáciu podarilo dotiahnuť až do premiéry. Jej pôvodný termín bol totiž 4. apríla, ale výskyt pandémie to znemožnil.

Riaditeľ DAD Marián Marko podčiarkol, že ide o vhodný titul, aby si divadlo plnilo jednu zo svojich základných úloh – privážať divadelné predstavenia do malých miest a obcí severovýchodného Slovenska, kde žije rusínske obyvateľstvo. Aj jeho teší, že sa podarilo nanovo „nakopnúť“ inscenačný proces, ktorý bol na jar zastavený.
V Detektore lži účinkujú tri postavy – manželský pár stvárňujú Ľudmila Lukačíková a Jevgenij Libezňuk, hypnotizéra hrá Jozef Pantlikáš. „Na tomto režisérovi si cením to, že vždy vie dopriať hercovi na javisku, “ poznamenal J. Libezňuk. Pre Ľ. Lukačíkovú je táto inscenácia ako dar i z osobného hľadiska. „Užívam si ju, traja chlapi a ja sama medzi nimi, “ dodala s úsmevom.

S. Sprušanský si sám poradil aj s výberom hudby do inscenácie a s jej výpravou. Dramatický text do rusínskeho jazyka preložil Valerij Kupka. DAD ako jediné profesionálne divadlo na Slovensku práve hrá svoje predstavenia v rusínskom jazyku a toto má originálny názov Детектор лжи. Je v 75. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom Ukrajinské národné divadlo v Prešove) v poradí 381. premiérou. Do konca roka by sa podľa zámerov vedenia DAD mali dostať do repertoáru ešte tri nové inscenácie, najbližšie, a to 23. októbra sa plánuje premiéra hry Aj múdry schybí v réžii Matúša Oľhu.

Detektor lži

Detektor lži
Mohlo by Vás zaujímať
Pivný festival
Sme naozaj šťastní, že aj tento rok sa napriek existujúcim opatreniam otvoria brány Pivného festivalu. Od štvrtka 29. júla do nedele 22. augusta Vás pozývame do 4 SPORT Areálu (bývalý Jazdecký areál), kde si po roku opäť vychutnáte spoločnosť priateľov a známych, posedíte si pri výbornom pive a ochutnáte tradičné grilované a pečené špeciality.
FOTO: Miro Jaroš v EKOPARKU
Miro Jaroš zavítal dňa 14.07.2021 do EKOPARKU, kde potešil všetky (ne)poslušné deti.
S letom prichádza do Prešova aj ARTIS festival
K letu v Prešove už deväť rokov neodmysliteľne patrí aj festival komornej hudby ARTIS. Podujatie opäť prinesie to najlepšie z klasickej hudby, novinkou bude koncert hot jazzu a swingu. Medzi hosťami sa predstavia umelci ako Rafael Álvarez, ZWIEBEL QUARTET, Fats jazz band a mnohí ďalší.
HEX v Ľuboticiach pri Prešove aj s fanúšikmi na pódiu už tento piatok
Slovenská kapela HEX odohrá už tento piatok 16. júla v Ľuboticiach jediný letný koncert na východnom Slovensku. Východniari si užijú výber najväčších hitov kapely a na pódium sa dostanú aj samotní fanúšikovia.
FOTO: Filmová noc na Šarišskom hrade 2021
Za hradbami Hradu Šariš sa uskutočnil už deviaty ročník FNNH. Ide o unikátny festival zameraný na premietanie krátkych filmov. Neopakovateľnú atmosféru umocňuje premietanie na veľkoformátové plátno v priestoroch stredovekého hradného nádvoria pod otvoreným nebom.
Veľkošarišskí hasiči v sobotu súťažili, v nedeľu pomáhali pri povodni
Veľký Šariš v sobotu 10.júla hostil dobrovoľných hasičov z okolia. Dobrovoľné hasičské družstva (DHZ) bojovali vo Veľkom Šariši o Pohár primátora mesta druhýkrát. Veľký Šariš je Európskym mestečkom športu 2021. Na ďalší deň boli dobrovoľní hasiči pomáhať pri povodni.
Rákociho palác rozozvučia staré melódie aj Prešovský graduál
Krajské múzeum v Prešove pripravilo pre svojich návštevníkov ochutnávku zo svetskej hudby 17. a 18. storočia. Kapela Musica Historica z Budapešti vystúpi v Prešove po prvýkrát. Počas prezentácie skladieb mnohých známych autorov od konca renesancie až po melodiku východoeurópskeho baroka zaznejú aj rôzne dobové hudobné nástroje.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.