Nedeľa, 25. október 2020
Meniny má Aurel | zajtra Demeter

Dom smútku v Nižnej Šebastovej je bezbariérový. Prešov má 30 000 hrobových miest na ôsmich cintorínoch

Technické služby mesta Prešov (TSmP), a.s. , ktoré spravujú osem cintorínov a tri domy smútku v krajskom meste, zrekonštruovali počas uplynulého roka dom smútku v Nižnej Šebastovej. Dnes už opäť slúži svojmu účelu.

Tamojší dom smútku bol postavený ešte v roku 1993 a v posledných rokoch bol vo veľmi zlom technickom stave. V rokoch 2010 a 2014 bola v rámci udržiavacích prác opravená fasáda a plochá strecha, ktorá bola v nevyhovujúcom stave, takže do objektu zatekalo. Oprava strechy však nebola dostatočná a do budovy zatekalo aj naďalej. Preto sa mesto Prešov v súčinnosti s Technickými službami mesta Prešov rozhodlo opraviť celý objekt. „Záleží nám na tom, aby sme pomohli zmierniť zármutok pozostalých. Posledná rozlúčka so zosnulými si zaslúži dôstojné priestory. To je to najmenej, čo môžeme pre obyvateľov urobiť. Ročne sa tu koná približne 35 pohrebov, “ zdôvodňuje modernizáciu Ingrid Mihaľová z oddelenia obchodnej stratégie a legislatívy TSmP.

Práce s rozpočtom 143 000 eur realizovala spoločnosť UNH z Ľubotíc. V rámci rekonštrukcie boli v prvom rade odstránené poškodené a zamoknuté časti fasádnej omietky. Na celej fasáde je nová silikónová omietka vo farbe pôvodnej omietky. Opravený je navlhnutý sokel i drevené prvky na fasáde. Dodávateľ zhotovil novú strešnú konštrukciu a nové sú aj všetky klampiarske výrobky na streche. V rámci rekonštrukcie boli vymenené nové dvere a okná v oblúku a osadené nové infrakúrenie s infrapanelmi. Tie sú veľmi efektné, pretože vyzerajú ako obrazové dekorácie steny. Ingrid Mihaľová upozorňuje, že v rámci realizovaných prác sa podarilo dom smútku debarierizovať: „Dnes je to už prakticky nevyhnutnosť. Pred budovou a bočným vstupom boli zhotovené bezbariérové vstupy. Je to mimoriadne dôležité hlavne pre starších ľudí s pohybovými problémami. Okrem toho je okolo celej budovy nový chodník z premývaného kameňa.“

Mesto Prešov má v súčasnosti približne 30 000 hrobových miest na ôsmich cintorínoch, ktoré spravujú TSmP – Mestský cintorín, cintoríny v Solivare a Nižnej Šebastovej, cintoríny na Dúbrave, Kalvárii, Šalgovíku, Soľnobanský a Zlatobanský cintorín. Technické služby mesta Prešov, a.s. , zároveň spravujú tri domy smútku, ktoré sa nachádzajú na Hlavnom mestskom cintoríne, v Solivare a Nižnej Šebastovej.

Foto: TSmP, a.s

Mohlo by Vás zaujímať
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
AKTUALIZÁCIA 13.10.2020: Jesenné upratovanie v Prešove potrvá o týždeň dlhšie. Podľa pôvodného harmonogramu by sme 13. októbra jesenné upratovanie ukončili. Pre všetkých Prešovčanov, ktorí ešte nestihli vyniesť nadrozmerný odpad do veľkoobjemových kontajnerov však pridávame od 15.10.2020 doplnkový 5. upratovací cyklus. Druhy odpadov, ktoré nie je možné vkladať do VOK-ov zostávajú nezmenené.
Navrhnite novú tvár Mestskej oázy a vyhrajte!
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Je nám veľmi ľúto, že pre nepriaznivé počasie a po prijatí nových opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 musíme oznámiť všetkým súťažiacim zrušenie pikniku spojeného s Prezentáciou návrhovej súťaže, ktorý sa mal uskutočniť už zajtra 13.10.2020 v Mestskej oáze. Aktuálne hľadáme riešenie, ako záujemcom túto príležitosť vynahradiť prostredníctvom online priestoru.
Poznáme výhercov súťaže o najkrajšiu predzáhradku, balkón a okolie vchodu
V Prešove sme po štvrtý raz ocenili najkrajšiu predzáhradku, balkóny a okolia vchodov do bytových domov. Výhercom odovzdala hodnotné ceny primátorka Andrea Turčanová.
COVID-19: Ústredný krízový štáb navrhol sprísnené opatrenia od 1. októbra
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Ústredný krízový štáb SR vydal ďalšie opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19:
Pošta informuje klientov o zmene otváracích hodín
Regionálne riaditeľstvo Slovenskej pošty a.s. v Prešove oznamuje klientom, že od 1. októbra 2020 sa na Pošte 2, 3 a 4 menia otváracie hodiny pre verejnosť.
Na ul. Mirka Nešpora pribudli nové parkovacie miesta
Na ulici Mirka Nešpora na Sídlisku III v Prešove môžu vodiči zaparkovať jednoduchšie. V tejto lokalite pribudlo 21 nových parkovacích miest.
Najviac „išli“ chladničky, práčky a sporáky. Prešovčania v sobotu odovzdali dve tony elektroodpadu.
Napriek daždivému počasiu bol prvý bezplatný zber elektroodpadu v Prešove 26. septembra úspešný. Autá z Technických služieb mesta Prešov, a.s. (TSmP) počas sobotného dopoludnia navštívili 81 adries vo všetkých štvrtiach krajského mesta. Celkovo sa podarilo vyzbierať dve tony elektroodpadu. Podľa pracovníkov v teréne sa Prešovčania najviac zbavovali starých chladničiek, práčok a sporákov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.