Nedeľa, 01. august 2021
Meniny má Božidara | zajtra Gustáv

Materská škola na Budovateľskej ulici v Prešove je opäť zelená

Ani obmedzené fungovanie v uplynulých mesiacoch nezabránilo 12 škôlkam splniť podmienky na získanie medzinárodného certifikátu programu Zelená škola. Už po piaty raz ho získala aj MŠ Budovateľská v Prešove.

Zelená škola
Zelená škola

Medzinárodným certifikátom Zelená škola sa môže pochváliť aj Materská škola Budovateľská v Prešove, ktorá ho získala už po piaty raz.

Škôlku trápilo množstvo odpadu, ktorý vzniká v kuchyni a jedálni. Sústredili sa preto na tému Potraviny a dali si za cieľ znížiť množstvo bioodpadu o 20 %. Pátrali s deťmi po pôvode potravín, navštívili lokálny trh aj bezobalový obchod, deti sa učili čistiť zeleninu a s kuchárkami pripravovali zeleninové šaláty. Šupky dávajú do kompostu na školskom dvore. Tu si vysadili bylinky, urobili vyvýšené záhony. Na jar 2020 si plánovali vysadiť vlastnú zeleninu. Po celoplošnom zatvorení škôl však, žiaľ, nemohli plány realizovať.

„Oslovili sme rodičov s prosbou, aby s deťmi doma na parapetách okien vysadili semienka a pripravili priesady. Po návrate do materskej školy sme chceli pokračovať a vysadiť ich na dvore do vyvýšených záhonov. Milo nás prekvapilo, že sa zapojila viac ako polovica rodín. Ostali sme zatvorení dlho, tak vznikli balkónové záhradky, rodičia s deťmi nám posielali fotografie. V mojej triede predškolákov sa zapojilo 20 z 23 rodín. Pomohlo nám to ostať s deťmi v kontakte, viesť ich ďalej v téme potraviny, zlepšila sa aj komunikácia s rodičmi, preniesli sme envirovýukové prvky do domácností, “ hovorí Mgr. Lucia Drobná, školská koordinátorka Zelenej školy.

„Program Zelená škola je určený pre školy, ktoré majú odvahu robiť environmentálnu výchovu reálne, nie formálne, čo celoplošné zatvorenie škôl preverilo. Veľmi by som chcela poďakovať materským školám, ktoré získali medzinárodný certifikát Zelená škola za ich vytrvalosť. Pretože cieľom Zelenej školy je robiť, čo učíme, učiť inak a zmeny v dennom fungovaní škôl robiť spoločne – učitelia, rodičia, školník, upratovačka a deti, “ hovorí Zuzana Gallayová, manažérka programu.

Spolu s MŠ Budovateľská Prešov získala certifikát Zelenej školy aj MŠ Skároš, Vrbov, Kobeliarovo, Želiezovce, Nitrianske Rudno, Svidník, ul. 8. mája, Hlohovec, ul. Nábrežie A. Hlinku, Prievidza, ul. Clementisa, Košice, ul. Ipeľská, Bratislava, ul. Röntgenova a Bratislava, ul. Vavilova.

Program Zelená škola realizuje CEEV Živica. Ide o najväčší environmentálny výchovno-vzdelávací program na svete a na Slovensku funguje 16 rokov.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovský rómsky festival po deviatykrát v Prešove
Už tento víkend sa v Prešove uskutoční podujatie plné hudby, tanca a temperamentu, so zameraním na jednu zo slovenských národnostných menšín. Prešovský rómsky festival napíše už svoje deviate pokračovanie.
Leto plné príbehov a čítania
Prešov – Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove si pre čitateľov a verejnosť pripravila v júli a auguste osviežujúci program. Nebudú chýbať tradičné tvorivé dielne a pridať sa môžete aj k odborníkom na voňavé liečivé bylinky. Okrem iného sa knižnica opäť zapája do obľúbeného projektu Prečítané leto.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.