Streda, 26. február 2020
Meniny má Viktor | zajtra Alexander

Mohyly na Cemjate mienia ukázať aj výletníkom

Tím prešovských archeológov, pod vedením odbornej pracovníčky Krajského múzea v Prešove Boženy Tomášovej, realizoval zisťovací výskum v lokalite Zabíjaná v katastrálnom území Cemjata. Skúmal mohyly, ktorých sa v tejto lokalite pri Prešove nachádza osemnásť až dvadsať a ktoré sú evidované v zozname kultúrnych pamiatok SR.

"V päťdesiatych rokoch boli tieto mohyly objavené a jedna z nich preskúmaná. Mylne bola datovaná do eneolitu (neskorá doba kamenná) a priradená ku kultúre takzvaných východoslovenských mohýl. Už druhú sezónu sme prikročili k zisťovaciemu výskumu, ktorý ich mal presnejšie časovo zaradiť," uviedla Božena Tomášová a pokračovala: "V roku 1998 sme odkryli ďalšiu mohylu, ktorá obsahovala jednoznačne materiál prislúchajúci Slovanom, slovanskej kultúre - zvyšky hrncovitých nádob ozdobené typickou slovanskou viacnásobnou, respektíve jednoduchou vlnovkou." Tohoročný výskum potvrdil predpoklad, že celý mohylník patrí k slovanskému obdobiu. "Odkryli sme dve mohyly s chudobnou výbavou - spálené ľudské zvyšky nepravidelne rozsypané v plášti mohyly. Spolu s kosťami sú nahádzané aj zvyšky uhlíkov a prepálené fragmenty hrncov. Svedčí to o tom, že mŕtvy bol spálený na hranici spolu s hrobovou výbavou a zvyšky, ktoré po jeho spálení zostali, boli rituálne rozsypávané do jednotlivých vrstiev mohyly," skonštatovala vedúca archeologického tímu a dodala, že mohyly sú - na základe nájdeného materiálu - datované do predkresťanského obdobia (8. - 9. st.), pričom po prijatí kresťanstva žiarový spôsob pochovávania zaniká.

Slovanský mohylník na Cemjate patrí medzi jeden z mála zachovalých pohrebísk na území východného Slovenska a podľa Tomášovej slov sa svojim významom vyrovná takým dôležitým lokalitám ako je slovanský mohylník v Topoľovke (okres Humenné) a v Kráľovskom Chlmci.

"Aj keď svojou výbavou patria mohyly medzi chudobné, pre archeológov majú veľký význam v tom, že na základe spôsobu pochovávania možno poznávať nadstavbové prejavy slovanského etnika na našom území," skonštatovala doktorka Tomášová a podotkla, že okrem krovitého porastu, či ťažby dreva sú niektoré z nich poškodené aj amatérskymi výkopmi. "Ako je však vidieť, mnohí z nich boli sklamaní, pretože mohyly naozaj neobsahujú nejaký lukratívny materiál, majú spomínanú archeologickú a kultúrnu hodnotu.

Celé slovanské pohrebisko na Cemjate je rozložené v priestore veľkom približne kilometer štvorcový. Ako uviedla Božena Tomášová, z konzultácií archeológov s riaditeľom Školských lesov (na ktorých území mohylník leží) Františkom Gerlašinským vzišla myšlienka vytvorenia akéhosi náučného chodníka, na ktorom by výletníci mali možnosť vidieť spomínané pamiatky.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Viki Olejárová na Stromoradí!
Vrámci Slovenskej Krčmy sa viki zastavila v piatok na Stromoradí a PIS si to nenechal ujsť.
FOTO: Chris Ellys v Poetike
Prešovský umelec sa zastavil v Poetike na koncert a PIS bol pri tom!
Kontroly používania eKasy budú pokračovať
Systém eKasa funguje korektne. Od januára 2020 beží v ostrej prevádzke. Napriek viacerým varovaniam kontroly finančnej správy odhalili podnikateľov, ktorí sa ho snažili obísť. O výsledkoch kontrolnej činnosti a celkovom fungovaní systému informovala prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová a generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Ladislav Hanniker na spoločnom brífingu.
Štatistický úrad zisťuje údaje o príjmoch slovenských domácností
Štatistický úrad Slovenskej republiky v týchto dňoch zisťuje údaje o príjmoch a životných podmienkach domácností.
Nezabudnite požiadať zamestnávateľa o zúčtovanie dane
Zamestnanec, ktorý mal v roku 2019 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, môže najneskôr do 17. februára 2020 písomne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Nebude tak potom musieť sám podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A v termíne do 31.03.2020, ak jeho zdaniteľné príjmy za rok 2019 presiahli sumu 1 968,68 eur.
Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja si prevzali ocenenia
Trinásť laureátov ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2019 si prevzalo svoj honor na veľtrhu cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR 2020 v Bratislave. Ocenenia udeľovali predseda Prešovského samosprávneho kraja, Milan Majerský a predseda KOCR Severovýchod Slovenska, Michal Sýkora.
Fašiangová zábava roztancovala prešovských seniorov
Prešovskí seniori sa stále radi stretávajú a zabávajú. V PKO Čierny orol tentoraz zažili pravú fašiangovú zábavu ako za mladých čias.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.