Nedeľa, 25. október 2020
Meniny má Aurel | zajtra Demeter

Projekt centrálneho mestského parku v Prešove opäť ožíva

Mesto Prešov pokračuje v odkupovaní pozemkov na okraji sídliska Sekčov, na ktorých má v budúcnosti vyrásť centrálny mestský park. Ďalšiu časť parciel v rámci prvej etapy chce radnica získať ešte v tomto roku.

Vybudovanie centrálneho mestského parku patrí k dlhodobým prioritám mesta Prešov. Lokalita v blízkosti sídliska Sekčov, kde má tento park vzniknúť, je súčasťou územného plánu mesta od roku 1995. Záujem o jeho vytvorenie dali jasne najavo aj samotní Prešovčania prostredníctvom petície, pod ktorú sa v roku 2008 podpísalo 4415 obyvateľov. V tom istom roku bola spracovaná aj urbanistická štúdia centrálneho mestského parku z dielne architektonického ateliéru - MS architekti v Prahe. Projekt sa však odvtedy nepodarilo naštartovať. Mesto Prešov po dlhom čase oživilo túto myšlienku a v roku 2019 odkúpilo časť pozemkov. V súčasnosti mesto vlastní parcely s rozlohou viac ako 25-tisíc m2. „Prešovčania si zaslúžia veľký a moderný park, ktorý v našom meste veľmi chýba. Malo by ísť o príjemné miesto na oddych a relax, kde sa budú stretávať ľudia zo všetkých častí mesta, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Plocha budúceho centrálneho mestského parku má rozlohu takmer 31 hektárov. Proces výkupu ďalšej časti pozemkov s výmerou viac ako 42-tisíc m2 pre I. etapu pokračuje v tomto roku. Cena bola stanovená na 35 eur za m2, čo pri uvedenej výmere predstavuje sumu takmer 1,5 milióna eur. Mestské zastupiteľstvo na septembrovom zasadnutí schválilo na tento účel 750-tisíc eur, za ktoré je možné kúpiť časť týchto pozemkov. Približne polovicu tejto čiastky mesto vyčlenilo z rezervného fondu, druhú polovicu tvoria vlastné zdroje mesta.

Vzhľadom na rozsah projektu centrálneho mestského parku sú prípravné práce časovo aj procesne veľmi náročné. Pokračovať v nich však má svoje opodstatnenie, nakoľko obnova prírody a takzvaný "Green Deal" (Zelená dohoda) bude ústredným prvkom plánu obnovy Európskej únie aj v pripravovanom programovom období. Zelené projekty budú patriť medzi prioritné oblasti podpory z úrovne EÚ aj v programovom období 2021 - 2027. Táto stratégia bude prioritou aj pre mesto Prešov, a preto je nevyhnutné naďalej aktívne pracovať na príprave projektu Centrálneho mestského parku, ktorý má v rámci nového programového obdobia reálny predpoklad na realizáciu.

Mesto Prešov v týchto dňoch pripravuje podklady pre spustenie procesu verejného obstarávania na dokumentáciu pre územné rozhodnutie „Centrálny mestský park Prešov.“ Dokumentácia bude komplexne riešiť vymedzené územie pre funkciu centra rekreácie, regenerácie a relaxácie obyvateľov mesta, ako aj nároky na dopravné a technické vybavenie územia podľa urbanistickej štúdie. Realizácia stavby bude rozdelená do troch etáp. Každá z týchto etáp bude samostatne prevádzkovo funkčná a samostatne realizovateľná v závislosti od majetkovoprávneho usporiadania pozemkov a finančného krytia stavby.

Momentálne prebieha príprava súvisiaca s verejným obstaraním projektanta na projekt centrálneho mestského parku, pričom zmluva s verejným obstarávateľom je už uzatvorená a pripravujú sa podmienky na výber uchádzača. Verejným obstarávateľom je spoločnosť Lasachi, s.r.o. Prešov. Predpokladaná hodnota zákazky je 200 000 eur, ktorá je krytá rozpočtom aj obsahom plánu investičnej výstavby. V súťažných podmienkach je zadefinovaný obsah projektu, ktorý sa ešte dopracováva. Park by mal obsahovať oddychovú zónu, ale aj športové, rekreačné, prípadne výchovno-vzdelávacie možnosti aktivít, čím by tento priestor nadobudol nadregionálny význam s možnosťou využitia nie len pre obyvateľov sídliska Sekčov a ostatných Prešovčanov ale aj ľudí z blízkeho okolia. Park má byť zameraný aj na budovanie prvkov zelenej a modrej infraštruktúry, vrátane adaptácie urbanizovaného prostredia na zmenu klímy, zavádzanie systémových prvkov znižovania znečistenia ovzdušia a elimináciu hluku s dôrazom na maximálne možné zachovanie pôvodnej vegetácie.

Mohlo by Vás zaujímať
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
AKTUALIZÁCIA 13.10.2020: Jesenné upratovanie v Prešove potrvá o týždeň dlhšie. Podľa pôvodného harmonogramu by sme 13. októbra jesenné upratovanie ukončili. Pre všetkých Prešovčanov, ktorí ešte nestihli vyniesť nadrozmerný odpad do veľkoobjemových kontajnerov však pridávame od 15.10.2020 doplnkový 5. upratovací cyklus. Druhy odpadov, ktoré nie je možné vkladať do VOK-ov zostávajú nezmenené.
Navrhnite novú tvár Mestskej oázy a vyhrajte!
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Je nám veľmi ľúto, že pre nepriaznivé počasie a po prijatí nových opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 musíme oznámiť všetkým súťažiacim zrušenie pikniku spojeného s Prezentáciou návrhovej súťaže, ktorý sa mal uskutočniť už zajtra 13.10.2020 v Mestskej oáze. Aktuálne hľadáme riešenie, ako záujemcom túto príležitosť vynahradiť prostredníctvom online priestoru.
Poznáme výhercov súťaže o najkrajšiu predzáhradku, balkón a okolie vchodu
V Prešove sme po štvrtý raz ocenili najkrajšiu predzáhradku, balkóny a okolia vchodov do bytových domov. Výhercom odovzdala hodnotné ceny primátorka Andrea Turčanová.
COVID-19: Ústredný krízový štáb navrhol sprísnené opatrenia od 1. októbra
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: Ústredný krízový štáb SR vydal ďalšie opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19:
Pošta informuje klientov o zmene otváracích hodín
Regionálne riaditeľstvo Slovenskej pošty a.s. v Prešove oznamuje klientom, že od 1. októbra 2020 sa na Pošte 2, 3 a 4 menia otváracie hodiny pre verejnosť.
Na ul. Mirka Nešpora pribudli nové parkovacie miesta
Na ulici Mirka Nešpora na Sídlisku III v Prešove môžu vodiči zaparkovať jednoduchšie. V tejto lokalite pribudlo 21 nových parkovacích miest.
Najviac „išli“ chladničky, práčky a sporáky. Prešovčania v sobotu odovzdali dve tony elektroodpadu.
Napriek daždivému počasiu bol prvý bezplatný zber elektroodpadu v Prešove 26. septembra úspešný. Autá z Technických služieb mesta Prešov, a.s. (TSmP) počas sobotného dopoludnia navštívili 81 adries vo všetkých štvrtiach krajského mesta. Celkovo sa podarilo vyzbierať dve tony elektroodpadu. Podľa pracovníkov v teréne sa Prešovčania najviac zbavovali starých chladničiek, práčok a sporákov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.