Nedeľa, 25. október 2020
Meniny má Aurel | zajtra Demeter

Akademický Prešov bojuje za záchranu umenia

Aj napriek nepriaznivej situácii sa dnes oficiálne začne 54. ročník Akademického Prešova. Bude sa konať v obmedzenom režime za dodržiavania prísnych opatrení. Väčšiu časť programu si budú môcť diváci pozrieť z pohodlia svojho domova, nakoľko organizátori zabezpečia online prenos jednotlivých vystúpení.

Program AP_2020
Program AP_2020

Akademický Prešov chce aj v čase pandémie priniesť do Prešova umenie a poskytnúť študentom a umelcom priestor na prezentáciu, o ktorý v dôsledku krízy prišli. Súťaž amatérskej umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska sa mala pôvodne uskutočniť v apríli 2020, no z dôvodu šíriacej sa pandémie organizátori presunuli realizáciu Akademického Prešova na termín od 12. do 14. 10. 2020. V tomto období sa predstavia hosťujúce profesionálne divadlá, debutujúce inonárodné divadlo, uskutoční sa online súťaž v umeleckom preklade či divadelné workshopy. Reagujúc na aktuálne opatrenia bude festival prebiehať v pondelok 12. októbra podľa pôvodného programu, následne sa presunie do online priestoru.

„Uvedomujeme si, že naše kultúrne podujatie má silného protihráča, ktorým je koronavírus. Keď sa predsa len pokúšame naším Prológom špecifickým spôsobom „odštartovať“ Akademický Prešov, činíme tak v nádeji, že kultúra stále napriek zložitej situácii žije, že vysokoškoláci napriek obmedzeniam neprestali uvažovať aj v súvislostiach s nadčasovým hodnotovým presahom, “ vysvetľuje dramaturg festivalu Miron Pukan. Zároveň dopĺňa, že najradšej by videli svoje podujatie s umeleckým vrcholením v polovici novembra 2020, presnejšie 17. novembra na Medzinárodný deň študentstva.

Hosťami 54. ročníka festivalu Akademický Prešov budú ako v predošlých ročníkoch profesionálne, poloprofesionálne a amatérske divadelné súbory, spisovatelia, herci, prekladatelia a predstavitelia viacerých umenovedných disciplín. „Na tohtoročnom Akademickom Prešove sa okrem domácich vysokoškolákov predstavia aj študenti z Bratislavy a Košíc, ktorí sa zapájajú aj do viacerých divadelných workshopov. Inšpiratívne na festivale, hoci v diétnejšej podobe, je aj účasť súborov združujúcich mladších amatérskych interpretov, “ uvádza riaditeľ festivalu Karol Horák. Organizátori sa aj v tomto roku usilujú aktivizovať divadlo na stredných školách ako budúcich umeleckých osobností – hercov, scenáristov, dramaturgov, režisérov v divadle, ktorí sa formujú aj vďaka tomuto podujatiu už vyše polstoročie.

V rámci programu sa predstaví napríklad Divadlo Commedia Poprad, ktoré uvedie vo svojej úprave ikonické renesančné Cervantesovo dielo Don Quijote de la Mancha, divadlo Na Peróne s autorskou inscenáciou Búvaj venujúcou sa hlbinným otázkami ľudskej duše, Miroslav Kasprzyk s pantomimickou show a mnohí iní. Z hostí je treba spomenúť tiež študentov 4. ročníka VŠMU Bratislava s predstavením W. Saroyana: Sen Francisco, ako aj známeho poľského tvorcu Przemysława Tejkowského s monodrámou Hlásim sa ti Poľsko tematizujúcou modernými výrazovými prostriedkami holokaust. Jedným z vrcholov tohtoročného festivalu bude autorské Divadlo Odivo, ktoré uvedie svoju inscenáciu Stopy v pamäti vychádzajúcu z ťažkej osobnej skúsenosti autoriek. Bohatosťou tematických, druhových a žánrových foriem prezentovaných inscenácií reaguje festival aj na pohnuté (ne)časy spojené s nekompromisne sa šíriacou pandémiou.

Divadelné časti festivalu sa uskutočnia v priestore experimentálnej sály Divadla Jonáša Záborského, ako aj v malej a veľkej sále Divadla Alexandra Duchnoviča.

Počas konania Akademického Prešova organizátori zabezpečia dodržiavanie všetkých hygienických a protiepidemických opatrení v súlade s aktuálne platnými predpismi Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. „Záleží nám na bezpečnosti každého návštevníka festivalu a ľudí, ktorí na festivale pracujú. Na základe aktuálneho vývoja situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 sme prijali viaceré opatrenia, ktorými sa riadime pri organizácii festivalu. Dúfame, že si festival spolu užijeme aj v tejto situácii, “ uzatvára Miron Pukan.

Vyhlasovateľom Súťaže amatérskej umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Rektorát Prešovskej univerzity v Prešove, mesto Prešov, Fond na podporu umenia a Občianske združenie Akademický Prešov.

Homo Ludens Project - Önspirál - fotó: Benkő Imola Orsolya
AP_ilustračná foto
Teatr KTO_Zapach czasu_©Wojciech Łyko
Mohlo by Vás zaujímať
Speváčka Lucia Gibarti (Hrdza) prichádza so sólovým projektom. Debutuje videosinglom WINNER
Mladá speváčka Lucia Gibarti, ktorá sa do pamäti, nie len hudobných nadšencov, vryla ako hlas titulnej skladby kino trháka SVIŇA, svojím sólovým hudobným počinom vyráža dych! Pri jej novinke, anglickej piesni WINNER sa naskytá otázka: je to skutočne tá istá speváčka, ktorej hlas vďaka hitu Slovensko moje, otčina moja, pozná celé Slovensko?
Prešovskí veriaci môžu bohoslužby opäť sledovať v médiách
Ústredný krízový štáb SR vydal nové opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, ktoré sa opäť týkajú aj verejných bohoslužieb. Prešovskí veriaci však môžu bohoslužby znova sledovať prostredníctvom médií.
Cześć, Prešov!
V dňoch 13. – 17. októbra 2020 prebieha 5. ročník podujatia s názvom Poľské dni, ktoré tradične organizuje Poľský inštitút v Bratislave, Inštitút stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, mesto Prešov a tento rok aj Interreg Poľsko-Slovensko. Cieľom akcie je priblížiť a spropagovať Poľsko s jeho blízkou i vzdialenou kultúrou.
Pieseň Nezhasínaj z dielne speváckej skupiny Feel3 spojila niekoľko odvetví kultúry
Spevácke trio Feel3 debutuje skladbou Nezhasínaj. Piesňou šíria posolstvo prežitia kultúry. Myšlienku podporili i desiatky známych tvárí, ktoré sa stali súčasťou videoklipu.
Spolu za kultúrou
Kultúrna obec aj naďalej považuje za potrebné upriamiť pozornosť na neúnosnú situáciu v čase Coronakrízy, spôsobenú predovšetkým nedostatočným kompenzovaním prijatých opatrení veľkej časti pracovníkov v kultúre. Niekoľko desiatok tisíc z nich je už na pokraji existenčných možností.
Do Prešova prichádza výstava „Po 2. svetovej vojne“
Mesto Prešov je novou zástavkou výstavy plnej odkazov na historické udalosti s názvom Po 2. svetovej vojne. Dejiskom výstavy je Hlavná ulica v časti medzi Konkatedrálou sv. Mikuláša a Južným parkom. Výstava potrvá od 1.10.2020 do 30.10.2020.
Prešovský filmový festival Pocity Film 2020 sa napriek obmedzeniam uskutoční
11. ročník filmového festivalu POCITY FILM sa napriek prísnym obmedzeniam a zmenám v programe uskutoční v plánovanom termíne. Festival sa bude konať od 8. do 13. októbra vo veľkokapacitných premietacích sálach Kina Scala a multiplexu Cinemax.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.