Piatok, 27. november 2020
Meniny má Milan | zajtra Henrieta

Osobnosťou slovenského pivovarníctva a sladovníctva sa stal Ján Čerkala

Tento ročník Pivnej korunky bol pre Pivovar Šariš výnimočným z viacerých dôvodov. Ocenenia si odniesli nielen pivné značky, ktoré sa na východe varia, ale aj Ján Čerkala, manažér pivovaru, ktorý sa stal Osobnosťou slovenského pivovarníctva a sladovníctva. Bránami pivovaru denne prechádza už takmer 40 rokov.

Osobnosťou slovenského pivovarníctva a sladovníctva sa stal Ján Čerkala. Zdroj: Plzeňský Prazdroj Slovensko
Osobnosťou slovenského pivovarníctva a sladovníctva sa stal Ján Čerkala. Zdroj: Plzeňský Prazdroj Slovensko

Ján Čerkala je sladovníckym majstrom, manažérom pivovaru Šariš a v tomto roku získal ocenenie Osobnosť slovenského pivovarníctva a sladovníctva. Udeľuje ho Slovenské združenie výrobcov piva a sladu ľuďom, ktorí sa svojou dlhoročnou prácou významne pričinili o rozvoj slovenského pivovarníctva a sladovníctva. „Ocenenie si veľmi vážim, keďže mi ho udelili ľudia, pre ktorých pivo znamená to isté, čo pre mňa. Všetci sme si v tomto roku prešli veľmi ťažkými mesiacmi a som rád, vďaka spoločnému úsiliu sa nám naďalej darí variť dobré pivo pre všetkých“ hodnotí Ján Čerkala, manažér závodu, Pivovar Šariš.

Čerkala, ktorý je pivovarníkom telom aj dušou, začínal pred takmer 40 rokmi a za ten čas vychoval niekoľko generácií svojich nasledovníkov. Jeho prvé kroky do závodu viedli po maturite, kedy prišiel ako brigádnik, no pivovar mu učaroval natoľko, že po jeho chodbách a zákutiach kráča dodnes. „Keď niečo robíte celý svoj profesijný život, často sa stane, že upadnete do akejsi rutiny. Pri pive je to iné. Za celý ten čas som nemal čas sa nudiť, stále som objavoval niečo nové a myslím, že práve to je základom úspechu – môjho aj pivovaru, “ hovorí Ján Čerkala.

Počas svojho pôsobenia si vyskúšal viaceré pozície - od obsluhy sušenia sladu, sladovníckeho majstra, vedúceho sladovne, vedúceho stáčania piva, vedúceho výroby až po manažéra pivovaru. Pod jeho vedením, pri príležitosti 50. výročia prvej várky, vylepšili receptúru a uvarili aj Šariš Zlatú 12°, ktorá sa zapísala do sŕdc nielen slovenských pivných fajnšmekrov. „Jedna z najdôležitejších vecí je mať dobrý tím. Tak, ako pivo spája ľudí, aj jeho výroba je o spojení ľudí, ktorí sú pre vec rovnako zapálení a ťahajú za jeden povraz. Uvariť dobré pivo – to nie sú len dokonale vyvážené technické parametre či prvotriedne suroviny, pivo musí mať dušu. Je za tým celý príbeh, ktorého začiatok sa odvíja u nás v Šariši a o pokračovaní rozhodujú ľudia, ktorým sa dostane na stôl, “ vysvetľuje Čerkala, v čom tkvie úspech pív zo šarišského pivovaru.

Pivovar Šariš je pre neho symbolom východu Slovenska a dôkazom, že podnikať a byť úspešný je možné nielen na západe krajiny. Na pive Šariš si cení vyváženú chuť, horkosť a arómu, a hlavne to, že tento nápoj spája ľudí.

Mohlo by Vás zaujímať
Slovenská pošta informuje klientov o zmenách pri doručovaní zásielok
Z dôvodu vyhlásenia núdzového stavu a v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 s cieľom chrániť zdravie svojich zamestnancov v prevádzke, ako aj obyvateľov miest a obcí, bude Slovenská pošta, a.s. až do odvolania zabezpečovať činnosti týkajúce sa doručovania poštových zásielok v pozmenenom režime.
Zariadenie pre seniorov Harmónia na Cemjate prijme opatrovateľky
Zariadenie pre seniorov Harmónia na Cemjate hľadá opatrovateľov alebo opatrovateľky pre svojich klientov. Záujemcovia sa môžu hlásiť telefonicky.
Od začiatku pandémie zostal v podnikoch zhruba milión pollitrákov exspirovaného piva. Prazdroj ho postupne vymieňa za nové
Výsledky celoplošného testovania postavili spoločnosť pred novú realitu. Po týždňovom lockdowne sa konečne môže o niečo lepšie nadýchnuť aj gastro.
Zariadenie pre seniorov Harmónia na Cemjate chráni zdravie svojich klientov novým vybavením
V Zariadení pre seniorov Harmónia na Cemjate chránia zdravie svojich klientov novými germicídnymi žiaričmi a dezinfekčnou bránou. Na nové vybavenie získali príspevok z grantového programu Nadácie EPH.
Na Domaši vyrastie Zelená planéta
Nájdu v nej domov vtáky, motýle i včely. Takýmto spôsobom chceme upriamiť pozornosť verejnosti na problém klimatických zmien, ktorým čelí aj vodná nádrž Domaša. Zároveň pôjde o novú atraktivitu na brehoch nášho východoslovenského mora.
Zamestnanci majú stále čas na 2%
Tretí sektor si doteraz pripísal na svoje účty približne 43 miliónov eur. Tieto peniaze poslala neziskovým organizáciám, nadáciám a občianskym združeniam finančná správa. Do týchto dní už spracovala 553 869 vyhlásení o poukázaní podielu zaplatenej dane. Zamestnanci môžu darovať svoje dve, respektíve tri percentá, až do 30. novembra.
Stále vidíme len vrchol ľadovca z dôsledkov koronakrízy na závislých a ich rodiny
Už po prvej vlne pandémie ochorenia COVID-19 bolo zrejmé, že jej dôsledky presiahnu očakávania – pre spoločnosť i v životoch bežných ľudí. Mohutnosť druhej vlny, ktorej čelíme dnes, prijaté opatrenia a ich dopady sú však pre mnohých až ochromujúce.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
2-izb. byty v novostavbe

Ponúkame na predaj 2-izb. byty s terasou a malou záhradkou, alebo balkónom v rozostavanom bytovom dome na Novej Dúbrave neďaleko centra Prešova. Byty s modernou dispozíciou majú 53/60m2 s južnou orientáciou.

0949772893 | | cena: 116.958,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.