Piatok, 27. november 2020
Meniny má Milan | zajtra Henrieta

Slováci dali najviac hlasov včelám. V grantovom programe Šariš ľuďom rozdelili peniaze

Tisícky ľudí z celého Slovenska dali svojimi hlasmi bodku za grantovým programom Šariš ľuďom. Pivovarníci už dlhodobo pri svojom podnikaní dbajú na prírodu a zároveň sa starajú aj o komunity, ktoré sú na nich naviazané. Aj preto v aktuálnom ročníku celkovú sumu v grante navýšili až dvojnásobne na 32-tisíc eur. Novinkou sú projekty, ktoré v budúcom roku vytvoria priestor na bezpečnú socializáciu. Slováci celý mesiac rozhodovali, ktorý projekt sa im páči najviac.

V aktuálnom ročníku programu Pivovar Šariš kvôli koronakríze menil nielen jeho štart či priebeh, ale aj zameranie tak, aby okrem regionálneho koloritu reflektoval aj aktuálne potreby ľudí na Šariši. Pivovarníci tiež dvojnásobne navýšili celkovú sumu grantu, aj so započítaním špeciálnej prémie na 32-tisíc eur. Prémiu vo výške 2000 eur vďaka verejnému hlasovaniu Slovákov získal projekt Záhrada sv. Ambróza, ktorý bude realizovať OZ Novonatura. Jeho cieľom je obnoviť stav včelstva a slúžiť by mal ako oddychová zóna pre občanov a turistov vo Veľkom Šariši. Návštevníci budú môcť stráviť čas v príjemnom prostredí, nazbierať si bylinky, kúpiť si a dozvedieť sa niečo o účinkoch včelích produktov. „Sme veľmi radi, že ľuďom sa náš projekt páči a veríme, že jeho realizácia im prinesie ešte viac radosti. Budeme radi, ak sa v budúcom roku stretneme s našimi fanúšikmi priamo v Záhrade sv. Ambróza a spoločne sa budeme môcť tešiť z hmyzích domčekov, byliniek či včelej sauny, “ hovorí Petra Vavreková z OZ Novonatura.

O tom, kto získa časť peňazí z grantu, vo verejnom hlasovaní rozhodovali ľudia už tretíkrát. Trvalo mesiac a hlasovalo sa z celého Slovenska, nielen z regiónu Šariš. „Prvá vlna koronakrízy ukázala, že Slováci sa vedia v zložitých časoch zomknúť a zmobilizovať svoje sily pre spoločné dobro. Práve po nej sme si uvedomili, aká dôležitá je zdravá socializácia, ktorá však stojí nielen na fungujúcich podnikoch, ale aj na zdravých komunitách. Viaceré projekty práve na to kládli dôraz, príkladom je aj víťazný projekt, ktorý stavia na spojení prírody s ľuďmi, “ hovorí Ján Čerkala, manažér závodu, Pivovar Šariš.

Pamiatky, folklór aj obnova zdravého komunitného života
O podporu ľudí sa uchádzala jedenástka projektov, ktoré pomáhajú obnove komunitného života utlmeného kvôli epidémii ochorenia COVID-19, podporujú udržateľnosť a ochranu životného prostredia na miestach, ktoré obyvatelia kraja využívajú na aktívny odpočinok alebo prispievajú k obnove turistických atrakcií, ktoré sú významnými symbolmi regiónu či sú späté s východoslovenským folklórom a tradíciami.

O užšom výbere projektov rozhodovala grantová komisia zložená zo zástupcov Pivovaru Šariš, členov správnej rady Komunitnej nadácie Veľký Šariš a miestnych odborníkov pre regionálny rozvoj. „Každý jeden projekt je realizovaný s cieľom zlepšiť život ľuďom v regióne. Práve počas verejného hlasovania, ktoré inicioval Pivovar Šariš, môžu Slováci oceniť ľudí, ktorí za projektmi stoja a aj takouto formou im poďakovať, “ uviedla Štefánia Lenzová, správkyňa Komunitnej nadácie Veľký Šariš.

Akú výšku grantu získali v tomto roku víťazné projekty?

1. Kde je tvoj domov?
Prihlasovateľ: OZ ex Teatro
Suma z grantu: 3000 eur

2. Benefičný koncert "Dobrovoľníkom"
Prihlasovateľ: Slovenský červený kríž ú.s. Svidník, n.o.
Suma z grantu: 2000 eur

3. Boccia Open 2021
Prihlasovateľ: OZ ZOM Prešov
Suma z grantu: 1500 eur

4. Zelená planéta
Prihlasovateľ: Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš, n.o.
Suma z grantu: 3000 eur

5. Záhrada sv. Ambróza (Víťaz verejného hlasovania)
Prihlasovateľ: OZ Novonatura
Suma z grantu: 3000 eur

6. Hviezdne dotyky
Prihlasovateľ: Teleskop, n.f.
Suma z grantu: 3000 eur

7. Ľadová jaskyňa
Prihlasovateľ: OZ Litmanyvčan
Suma z grantu: 4000 eur

8. Klenoty - veľké klenoty Veľkého Šariša
Prihlasovateľ: OZ Prešovská bicyklová skupina Kostitras
Suma z grantu: 4000 eur

9. FS Kendičan - obnova krojov
Prihlasovateľ: OZ Kendičan
Suma z grantu: 2500 eur

10. Spev v pohybe
Prihlasovateľ: OZ Prešovské kultúrne a spoločenské združenie
Suma z grantu: 3000 eur

11. Vítanie jari
Prihlasovateľ: OZ Folklórna skupina Zvonárka
Suma z grantu: 1000 eur

01. Projekt Kde je tvoj domov realizuje OZ ex Teatro.
02. Projekt Benefičný koncert Dobrovoľníkom realizuje SČK, ú.s. Svidník, n.o. Na zábere dobrovoľníčka Katarína Mikulová
03.Projekt Boccia OPEN 2021 realizuje OZ ZOM Prešov
04.Projekt Zelená planéta realizuje OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš
05.Víťazom verejného hlasovanie sa stal projekt Záhrada sv. Ambróza, ktorý realizuje OZ Novonatura
06.Projekt Hviezdne dotyky realizuje Teleskop, n.f.
07.Projekt Ľadová jaskyňa realizuje OZ Litmanyvčan
08.Projekt Klenoty - veľké klenoty Veľkého Šariša realizuje OZ Prešovská bicyklová skupina Kostitras
09.Projekt FS Kendičan obnova krojov realizuje OZ Kendičan
10.Projekt Spev v pohybe realizuje OZ Prešovské kultúrne a spoločenské združenie
11.Projekt Vítanie jari realizuje OZ Folklórna skupina Zvonárka
Mohlo by Vás zaujímať
Slovenská pošta informuje klientov o zmenách pri doručovaní zásielok
Z dôvodu vyhlásenia núdzového stavu a v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 s cieľom chrániť zdravie svojich zamestnancov v prevádzke, ako aj obyvateľov miest a obcí, bude Slovenská pošta, a.s. až do odvolania zabezpečovať činnosti týkajúce sa doručovania poštových zásielok v pozmenenom režime.
Zariadenie pre seniorov Harmónia na Cemjate prijme opatrovateľky
Zariadenie pre seniorov Harmónia na Cemjate hľadá opatrovateľov alebo opatrovateľky pre svojich klientov. Záujemcovia sa môžu hlásiť telefonicky.
Od začiatku pandémie zostal v podnikoch zhruba milión pollitrákov exspirovaného piva. Prazdroj ho postupne vymieňa za nové
Výsledky celoplošného testovania postavili spoločnosť pred novú realitu. Po týždňovom lockdowne sa konečne môže o niečo lepšie nadýchnuť aj gastro.
Zariadenie pre seniorov Harmónia na Cemjate chráni zdravie svojich klientov novým vybavením
V Zariadení pre seniorov Harmónia na Cemjate chránia zdravie svojich klientov novými germicídnymi žiaričmi a dezinfekčnou bránou. Na nové vybavenie získali príspevok z grantového programu Nadácie EPH.
Na Domaši vyrastie Zelená planéta
Nájdu v nej domov vtáky, motýle i včely. Takýmto spôsobom chceme upriamiť pozornosť verejnosti na problém klimatických zmien, ktorým čelí aj vodná nádrž Domaša. Zároveň pôjde o novú atraktivitu na brehoch nášho východoslovenského mora.
Zamestnanci majú stále čas na 2%
Tretí sektor si doteraz pripísal na svoje účty približne 43 miliónov eur. Tieto peniaze poslala neziskovým organizáciám, nadáciám a občianskym združeniam finančná správa. Do týchto dní už spracovala 553 869 vyhlásení o poukázaní podielu zaplatenej dane. Zamestnanci môžu darovať svoje dve, respektíve tri percentá, až do 30. novembra.
Stále vidíme len vrchol ľadovca z dôsledkov koronakrízy na závislých a ich rodiny
Už po prvej vlne pandémie ochorenia COVID-19 bolo zrejmé, že jej dôsledky presiahnu očakávania – pre spoločnosť i v životoch bežných ľudí. Mohutnosť druhej vlny, ktorej čelíme dnes, prijaté opatrenia a ich dopady sú však pre mnohých až ochromujúce.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
2-izb. byty v novostavbe

Ponúkame na predaj 2-izb. byty s terasou a malou záhradkou, alebo balkónom v rozostavanom bytovom dome na Novej Dúbrave neďaleko centra Prešova. Byty s modernou dispozíciou majú 53/60m2 s južnou orientáciou.

0949772893 | | cena: 116.958,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.