Piatok, 27. november 2020
Meniny má Milan | zajtra Henrieta

Letnú sezónu v Prešovskom kraji zachránili domáci návštevníci

Súčasná epidemiologická situácia sa odrazila aj na počte návštevníkov ubytovacích zariadení, ktorí zavítali do Prešovského kraja. Po piatich rokoch stúpajúcej krivky, celková návštevnosť v tomto roku klesla. Pozitívnym faktorom je však nárast domácich návštevníkov, ktorí uprednostnili dovolenku doma pred zahraničím.

Celkový počet návštevníkov ubytovacích zariadení Prešovského kraja počas letných mesiacov (júl a august) klesol o 5 %. Kým v roku 2019 ich zavítalo do regiónu 265 151, tento rok to bolo 251 726. Počet zahraničných návštevníkov ubytovacích zariadení klesol o 36,3 %, naopak nárast domácich návštevníkov stúpol o 14 %. V ôsmich okresoch Prešovského kraja bol zaznamenaný vyšší počet domácich návštevníkov, ako v lete 2019. Nárast evidujú okresy Humenné, Kežmarok, Medzilaborce, Levoča, Poprad, Snina, Stropkov a Svidník. V okresoch Humenné, Kežmarok, Medzilaborce, Snina, Stropkov a Svidník dokonca došlo k celkovému nárastu návštevníkov ubytovacích zariadení.

„Štatistiky sú pravým odrazom aktuálnej situácie v cestovnom ruchu. Aj keď celkový počet návštevníkov klesol, nás teší, že Slováci znovuobjavili krásy vlastnej krajiny, obzvlášť Prešovského kraja a severovýchodného Slovenska. Podľa štatistík preferoval domáci turista prírodný turizmus, na čo sa svojimi aktivitami zamerala aj naša Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Dúfame, že pozitívny trend rastu návštevnosti v menej rozvinutých regiónoch bude pretrvávať aj v ďalšom období a Slováci si naplánujú časť svojej dovolenky napríklad v oblasti Polonín, Domaše, ale aj iných častiach Prešovského kraja, “ uvádza výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Podobné štatistiky sa tiež týkajú údajov o počte prenocovaní. Kým v roku 2019 dosiahol tento ukazovateľ počas letných mesiacov celkovú hodnotu 925 920, v tomto roku to bolo číslo 846 919, čo znamená pokles o 8,5 %. V tejto súvislosti klesol aj počet prenocovaní zahraničných návštevníkov ubytovacích zariadení o 39 %, naopak zvýšil sa počet prenocovaní domácich o 7,7 %.

Prešovský kraj mal na začiatku roka našliapnuté opäť k nárastu návštevnosti. V januári stúpol celkový počet návštevníkov ubytovacích zariadení o 24,2 % oproti roku 2019 a rovnaký trend pokračoval aj vo februári + 17,8 %. S príchodom ochorenia Covid – 19 a prvej vlny pandémie začala návštevnosť upadať. Najnegatívnejšie štatistiky v cestovnom ruchu sa týkajú apríla 2020, keď klesla návštevnosť Prešovského kraja o priepastných 99,1 % oproti roku 2019.

„Súčasná situácia sa dotýka všetkých subjektov pôsobiacich v cestovnom ruchu. Mnohé ubytovacie a stravovacie zariadenia museli ešte počas prvej vlny pandémie zatvoriť svoje prevádzky, iné si zobrať pôžičky. Aj keď bola letná sezóna v Prešovskom kraji z hľadiska návštevnosti podobná tej z predchádzajúceho roka, straty v súkromnom sektore spôsobené pandémiou bude možné dobehnúť len ťažko, na druhej strane sme radi, že viaceré organizácie a atraktivity v Prešovskom kraji, napr. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, Astronomické observatórioum na Kolonickom sedle, vojnové pamiatky v regióne Dukly a Svidníka či drevené chrámy Karpatského oblúka, zaznamenali rekordnú sezónu, “ dodáva Janoško.

* Zdroj údajov: Štatistický úrad SR
** Poznámka: Štatistika ubytovacích zariadení obsahuje údaje od všetkých právnických osôb a fyzických osôb s prideleným IČO, ktoré sú vedené v Registri ubytovacích zariadení ŠÚ SR a poskytujú prechodné ubytovanie návštevníkom cestovného ruchu.

Mohlo by Vás zaujímať
Fotografická súťaž Choď a foť zažila rekordný ročník
Víťazi ôsmeho ročníka fotografickej súťaže Choď a foť sú známi. Spomedzi 820 snímok zachytených v Prešovskom kraji vybrala porota prvé tri miesta v šiestich kategóriách. Aj v tomto roku bola udelená cena Grand prix a cena predsedu poroty. Fotografická súťaž z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu naberá každým rokom na popularite.
Podporte hudobné Kluby 77 a Collosseum a získajte skvelé odmeny!
Aktuálna situácia v súvislosti s pandémiou COVID-19 spôsobila zánik viacerých hudobných klubov ako Nájomná Jednotka 210 v Nitre alebo Rock Café v Bratislave.
DOMAFEST: Chiki Liki Tu-a odštartuje šnúru nadupaných online koncertov
Spomínate si na časy, keď ste naposledy boli na vašom obľúbenom interpretovi niekde na festivale?
Bez muziky bieda
Mladá prešovská skupina BASAWELL prichádza v týchto dňoch so svojím debutovým albumom “Bez muziky bieda”.
KOCR Severovýchod Slovenska vyhlásila 7. ročník ankety
Odvetvie cestovného ruchu zažíva v dôsledku pandémie najťažšie obdobie za posledné roky. Pociťuje to aj Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska, ktorá napriek neľahkej dobe vyhlásila 7. ročník ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja za rok 2020.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
2-izb. byty v novostavbe

Ponúkame na predaj 2-izb. byty s terasou a malou záhradkou, alebo balkónom v rozostavanom bytovom dome na Novej Dúbrave neďaleko centra Prešova. Byty s modernou dispozíciou majú 53/60m2 s južnou orientáciou.

0949772893 | | cena: 116.958,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.