Piatok, 27. november 2020
Meniny má Milan | zajtra Henrieta

Poplatky za parkovanie v Prešove v zónach č. 1 a č. 2 od januára 2021

Regulované parkovanie v rámci centrálnej mestskej zóny v Prešove funguje už 12 rokov. Parkovanie v tejto časti mesta - Zóna č. 1, bude spoplatnené aj po zavedení nového parkovacieho systému. Okruh spoplatnených ulíc však od januára 2021 rozšírime vytvorením Zóny č. 2.

Poplatky za parkovanie v Prešove
Poplatky za parkovanie v Prešove

Mestské zastupiteľstvo mesta Prešov schválilo Zavedenie systému regulovaného parkovania motorových vozidiel v Zóne č.1 a v Zóne č. 2, ktorý vstúpi do platnosti od 1.1.2021. Vo všeobecne záväznom nariadení mesta Prešov o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na vymedzených úsekoch miestnych komunikácií na území mesta Prešov je totiž stanovené, že zavedenie systému regulovaného parkovania v každej zóne musí najprv schváliť mestské zastupiteľstvo.

Cieľom regulácie parkovania nie je výber parkovného, ale vytvorenie podmienok pre zabezpečenie parkovania minimálne jedného vozidla na každý byt pre obyvateľov s trvalým pobytom v meste Prešov. Keďže v centre mesta nie je priestor na budovanie nových parkovísk, zabezpečiť to môžeme jedine stanovením primeranej ceny parkovného. Financie získané z regulácie parkovania pôjdu spätne do rozvoja infraštruktúry mesta, teda do nových parkovacích miest, prípadne do rekonštrukcií chodníkov či výstavby cyklochodníkov.

Každý užívateľ nového regulovaného systému parkovania v Prešove sa bude môcť rozhodnúť, akým spôsobom bude platiť za parkovné. Na výber bude mať hotovostnú alebo bezhotovostnú platbu v nových parkovacích automatoch. Tie budú totiž okrem klasickej platby mincami akceptovať aj bezkontaktnú platbu prostredníctvom platobnej karty. Vodiči, ktorí uprednostňujú úhradu cez mobil, budú môcť využiť platbu prostredníctvom SMS alebo cez aplikáciu pre smartfóny. Parkovací lístok rovnako aj parkovacia karta bude viazaná na evidenčné číslo vozidla (EČV), ktoré bude zároveň jedinečným identifikátorom daného užívateľa nového parkovacieho systému.

Výhoda pre rezidentov

Obyvateľ Zóny č. 1 alebo č. 2, ktorý má nahlásený trvalý pobyt v meste Prešov v danej zóne, si môže od decembra 2020 zakúpiť na mestskom úrade rezidentskú kartu. Za prvé auto v byte zaplatí 20 €, za druhé 80 €, ak je v byte využívané aj tretie a ďalšie auto, bude zaň musieť zaplatiť 150 €, pokiaľ to umožní kapacita územia. Parkovať bude na parkovacích miestach vyznačených na zvislej dopravnej značke modrou farbou. Držiteľ rezidentskej karty získa na rok zároveň parkovanie pre svoje návštevy na dva po sebe idúce pracovné dni. V rámci týchto hodín budú môcť akékoľvek návštevy parkovať v jeho zóne za 2 € na celý pobyt.

Ktorýkoľvek Prešovčan, ktorý nie je rezidentom Zóny č. 1 alebo č. 2 (býva v inom byte alebo v rodinnom dome v neregulovanej zóne), ale má trvalý pobyt v meste Prešov, ktorý denne potrebuje krátkodobo parkovať v regulovaných zónach mesta, bude mať zľavu z parkovného vo všetkých tarifných pásmach okrem pásma A, vo výške 50% za prvú hodinu parkovania pri zakúpení parkovacieho lístka, aj pri zakúpení parkovacej karty PÁSMO C, ktorá mu umožní parkovanie počas celého roka na žltých nerezidentských parkoviskách. Súčasne má na túto zľavu nárok aj držiteľ parkovacej karty rezidentskej zóny.

Vodič, ktorý jazdí do Prešova za prácou a potrebuje zaparkovať vozidlo v niektorej regulovanej zóne je vnímaný ako nerezident. Takýto vodič bude môcť parkovať vo všetkých pásmach A, B, C, D a N, respektíve v pásme R vo vyhradenom čase od 8:00 do 16:00, v plnej výške tarify.

Prehľadný cenník dočasného parkovania na území mesta Prešov v jednotlivých pásmach platný od 1.1.2021 nájdete v prílohe.

Informácia pre držiteľov platných parkovacích kariet
V zmysle Všeobecne záväzného nariadenia mesta Prešov č. 13/2019, ktoré nadobudne účinnosť od 1.1.2021, budú Parkovacie karty vydávané s platnosťou na rok (tzv. ročné parkovacie karty), platné do 31.12.2020. V prípade ak vlastníte parkovaciu kartu s platnosťou dlhšou ako do 31.12.2020, bude Vám alikvotná časť vrátená na bankový účet. Potvrdenie o vrátení sumy (dobropis), Vám bude posielaný v priebehu mesiaca december 2020.

V prípade ak vlastníte parkovaciu kartu SIMPLYPARK, bude možné ju používať do konca roka 2020. Vzhľadom k tomu je potrebné vyčerpať si „kredit“ na Vašej karte k dátumu 31.12.2020.

V prípade ďalších otázok, kontaktujte pracovníkov oddelenia Správy parkovísk na t. č. : 051/45 20 630.

Prílohy
Cenník za dočasné parkovanie na území mesta Prešov
pdf
203.5 kB
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Priebeh 2. kola celoplošného testovania v Prešove
AKTUALIZÁCIA 9.11.2020: 2. kolo celoplošného testovania v meste Prešov prebiehalo v rámci 66 odberných miest 7.11.2020 a 8.11.2020. Počas týchto dvoch dní bolo v Prešove otestovaných 44 309 ľudí, pričom 188 z nich vyšiel test s pozitívnym výsledkom.
Informácie k celoplošnému testovaniu v meste Prešov
Vážení občania, ochorenie COVID-19 sa naďalej nebezpečne šíri a naším poslaním je chrániť Vaše zdravie. Mesto Prešov sa preto zapája do celoplošného testovania, ktoré schválil Ústredný krízový štáb SR. Prosíme Vás o ohľaduplnosť a trpezlivosť. V týchto chvíľach je dôležité, aby sme vzájomne spolupracovali a snažili sa spoločnými silami zvládnuť celoplošné testovanie v našom meste najlepšie, ako to bude možné.
FOTO: Pokojný priebeh testovania vo Fakultnej nemocnici v Prešove
Príbuzní zamestnancov prešovskej nemocnice sa testujú v jej areáli.
Víkendové testovanie na COVID-19 v meste Prešov je ohrozené
Mesto Prešov sa už od minulého týždňa intenzívne pripravuje na celoplošné testovanie. Do organizácie boli zapojené desiatky zamestnancov, no bez dostatočného počtu kvalifikovaných zdravotníkov sa však nezvládnu otestovať všetci ľudia.
FOTO: Druhý deň testovania
Prinášame Vám zopár záberov z nedele.
Druhé kolo celoplošného testovania v Prešove
V meste Prešov bude od 7.11.2020 do 8.11.2020 prebiehať druhé kolo celoplošného testovania na ochorenie COVID-19. Odporúča sa, aby ste sa zúčastnili na oboch kolách testovania.
Priebeh celoplošného testovania v Prešove
AKTUALIZÁCIA:
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
2-izb. byty v novostavbe

Ponúkame na predaj 2-izb. byty s terasou a malou záhradkou, alebo balkónom v rozostavanom bytovom dome na Novej Dúbrave neďaleko centra Prešova. Byty s modernou dispozíciou majú 53/60m2 s južnou orientáciou.

0949772893 | | cena: 116.958,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.