Piatok, 27. november 2020
Meniny má Milan | zajtra Henrieta

Cestujúcich v prešovskej MHD sprevádza nový hlas

Vo vozidlách Dopravného podniku mesta Prešov dochádza k historickej zmene. Od piatku 13.11.2020 sa cestujúcim na všetkých linkách MHD v Prešove prihovára ženský hlas.

Všetkých cestujúcich prešovskej MHD odteraz čaká počas jazdy v autobuse či trolejbuse príjemné prekvapenie. Názvy zastávok od piatku 13. novembra ohlasuje žena. Pôvodný hlas v reproduktoroch, ktorý patril bývalému riaditeľovi Dopravného podniku mesta Prešov Petrovi Janusovi, tak po viac ako 22 rokoch nahradí hlas vysokoškolskej pedagogičky a rozhlasovej redaktorky Evy Peknušiakovej. Veríme, že táto zmena prispeje k väčšiemu záujmu ľudí o MHD a spríjemní im cestovanie.

Nový hlas oznamuje približne 250 autobusových zastávok vrátane 12-tich, ktoré boli premenované v septembri tohto roka. Okrem štandardných hlásení, ktoré už cestujúci dobre poznajú ako napríklad zmena tarifného pásma, zastávka na znamenie, či prepravná kontrola, je odteraz databáza vozidiel MHD obohatená o nové oznámenia a výzvy pre cestujúcich, medzi ktoré patria informácie o tom, že vozidlo čaká na čas odchodu podľa cestovného poriadku, ďalej o možnosti prestupu na iný druh dopravy, o náhradnej doprave, o meškaní linky, o technickej poruche na vozidle, o výpadku napájania trolejbusu elektrickou energiou, a taktiež výzva na uvoľnenie miesta starším cestujúcim, či zákazu konzumácie jedál a nápojov vo vozidle. Počas trvania pandemickej situácie budú môcť cestujúci počuť aj hlásenie o povinnosti nosiť na tvári rúško.

Databáza hlásení sa bude postupne nahrávať do všetkých vozidiel MHD tak, aby mohli byť pre cestujúcich do niekoľkých dní poskytované komplexné informácie v novom formáte s novým hlasom. V prvej fáze je k dispozícii iba verzia v slovenčine, v druhej fáze aktualizácie databázy budú doplnené oznamy a hlásenia v anglickom jazyku. Návštevníkom mesta z iných krajín budú oznamované po anglicky všetky kľúčové zastávky ako aj najdôležitejšie informačné hlásenia a výzvy. Týmto krokom chceme pomôcť zahraničným cestujúcim, aby sa mohli lepšie zorientovať v našom meste, a zároveň posunúť cestovanie v MHD do štandardov 21. storočia.

História nahrávok vo vozidlách MHD
História akustických hlásení v prostriedkoch prešovskej MHD siaha do druhej polovice osemdesiatych rokov minulého storočia. V tom čase boli do vozidiel nainštalované kazetové prehrávače s manuálnou obsluhou vodiča pri otváraní dverí. Zaujímavosťou je, že aktuálnu a nasledujúcu zastávku vtedy oznamoval taktiež ženský hlas. Technológia prehrávačov sa však ukázala ako veľmi poruchová, a preto bol projekt rýchlo ukončený a prehrávače boli demontované.

Terajší systém hlásenia v autobusoch a trolejbusoch MHD je v prevádzke od roku 1998, pričom od tohto roku sa využíval aj hlas bývalého riaditeľa DPMP Petra Janusa. Pre tisícky cestujúcich sa stal neodmysliteľnou súčasťou denných ciest v prešovskej MHD. Po jeho odchode z DPMP však vedenie spoločnosti nepristúpilo na jeho finančné požiadavky a začalo hľadať nové riešenie týkajúce sa hlásení zastávok. Dopravný podnik sa nakoniec rozhodol pre ženský hlas, pričom pri výbere zavážila aj potreba zreteľnejšieho posluchu pri súčasných technických prostriedkoch so zreteľom na akustiku vo vozidle počas jazdy. Veríme, že tak, ako si cestujúci rokmi zvykli na staré hlásenia, aj táto zmena sa stane neoddeliteľnou, no predovšetkým príjemnou súčasťou cestovania v prostriedkoch MHD v Prešove.

Mohlo by Vás zaujímať
Mičurinova a Jánošíkova ulica v Prešove budú dočasne uzavreté
V súvislosti s prácami na uložení vodovodnej a kanalizačnej prípojky k rodinným domom budú Mičurinova a Jánošíkova ulica v Prešove v termíne od 11. do 13. novembra 2020 uzavreté.
Na prešovské cesty dnes po prvýkrát vyrazili nové trolejbusy
Dopravný podnik mesta Prešov v pondelok 23.11.2020 vypravil na cesty 10 nových trolejbusov. Nové vozidlá nahradia niektoré staršie trolejbusy, ktoré zostanú v zálohe.
Vranovská ulica v Prešove a v Ľuboticiach bude opäť prejazdná v plnom profile
Rekonštrukcia časti cesty I/18 na Vranovskej ulici v Prešove sa pomaly blíži do finále. Zhotoviteľ oznámil, že 16.11.2020 predpokladá sprejazdnenie cesty v plnom profile.
Ul. Hruny bude pre uloženie prípojky dočasne uzavretá
V súvislosti s prácami na uložení vodovodnej a kanalizačnej prípojky k rodinnému domu bude Ul. Hruny č. 7 v Prešove v termíne od 12. do 14. novembra 2020 úplne uzavretá.
Zmena podmienok prekračovania pozemnej hranice Slovenskej republiky s Ukrajinou
Na základe vývoja epidemiologickej situácie v Slovenskej republike a na Ukrajine a na základe vyhlášky UVZ SR sa dopĺňajú podmienky vstupu na územie Slovenskej republiky.
Fintice a Malý Šariš budú po novom obsluhovať dve samostatné linky MHD
Dopravný podnik mesta Prešov rozdelí linku č. 21 na dve samostatné linky. Od 1.12.2020 budú autobusy s číslom 21 obsluhovať obec Fintice a autobusy s číslom 23 budú jazdiť do obce Malý Šariš.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
2-izb. byty v novostavbe

Ponúkame na predaj 2-izb. byty s terasou a malou záhradkou, alebo balkónom v rozostavanom bytovom dome na Novej Dúbrave neďaleko centra Prešova. Byty s modernou dispozíciou majú 53/60m2 s južnou orientáciou.

0949772893 | | cena: 116.958,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.