Piatok, 14. máj 2021
Meniny má Bonifác | zajtra Žofia

RVPS Prešov vyzýva chovateľov na zamedzenie šírenia afrického moru ošípaných

Regionálna veterinárna a potravinová správa Prešov upozorňuje chovateľov na opatrenia na zabezpečenie kontroly a zabránenia šírenia afrického moru v infikovanej a vysokorizikovej oblasti. Opatrenia sa týkajú obcí a miest v okresoch Prešov a Sabinov.

V infikovanej a vysokorizikovej oblasti afrického moru ošípaných sa nariaďuje:

- Bezodkladne hlásiť všetky uhynuté ošípané poverenému úradnému veterinárnemu lekárovi, zabezpečiť odber vzoriek od uhynutých ošípaných na laboratórne vyšetrenie AMO a zabezpečiť odvoz kadáverov zvierat do spracovateľského podniku.
- Bezodkladne hlásiť všetky ošípané s príznakmi AMO poverenému úradnému veterinárnemu lekárovi a RVPS Prešov (tel. : 051/7493 650, 051/7711 124, 051/7711 128).
- Zákaz premiestňovania ošípaných do iných chovov bez súhlasu RVPS Prešov.
- Zákaz vykonávania reprodukcie domácich ošípaných.
- Ošípané držať v uzatvorených priestoroch. Ošípané majú byť držané tak, aby nenastal priamy ani nepriamy kontakt s ošípanými z iných chovov ani s diviačou zverou.
- Nevykonávať žiadnu poľovnícku činnosť minimálne 48 hodín pred kontaktom s ošípanými, osobami v priamom vzťahu s daným chovom alebo vstupujúcich do chovu.
- Zákaz skrmovania potravinových odpadov a používania vedľajších živočíšnych produktov z diviačej zveri na kŕmne účely pre ošípané.
- Zákaz skrmovania čerstvého obilia a zeleného krmiva.
- Zamedziť vniknutiu diviakov do areálu farmy, prípadne ich kontaktu s krmivom a stelivom.
- Zamedziť kontaktu ošípaných s ulovenými a uhynutými diviakmi, ich časťami alebo výrobkami z diviačieho mäsa.
- Dodržiavať v chove zásady biologickej bezpečnosti - prezliekanie a prezúvanie ošetrovateľov a návštevníkov pred vstupom do chovu, dezinfekčné rohože pri vstupe do ustajňovacích priestorov.
- Zákaz vstupu do chovu (stajne) nepovolaným osobám a vozidlám.
- Skladovať krmivo pre ošípané mimo dosahu diviakov.
- Skladovať podstielkovú slamu mimo dosahu diviakov min. 90 dní pred jej použitím.
- Ohlásiť domácu zabíjačku ošípaných RVPS Prešov (tel. : 051/7493 650, 051/7711 124, 051/7711 128) najmenej 1 pracovný deň pred jej vykonaním.

Africký mor ošípaných je prenosné ochorenie s potenciou rýchleho šírenia, v dôsledku čoho vznikajú vážne ekonomické straty v hospodárstve, vrátane ohrozenia medzinárodného obchodu. Africký mor ošípaných bol potvrdený u diviakov v katastri obce Geraltov dňa 30.10.2020. Vyskytuje sa u diviakov vo východnej časti Slovenska. Na zabránenie jeho ďalšieho šírenia je potrebné dodržiavať vyššie uvedené opatrenia.

Celé znenie správy RVPS Prešov, zoznam obcí a miest, ktorých sa opatrenia týkajú, ako aj zoznam dezinfekčných prípravkov, ktoré je možné používať, nájdete pod týmto článkom.

MVDr. Vladimír Gašpar

regionálny veterinárny lekár, riaditeľ RVPS

Prílohy
Opatrenia na zabezpečenie kontroly a zabránenia šírenia
pdf
531.6 kB
Zoznam dezinfekčných prostriedkov
pdf
518.2 kB
Mohlo by Vás zaujímať
Primátorka Prešova ocenila najlepších učiteľov
Deň učiteľov je v Prešove každoročne spojený s oceňovaním pedagogických zamestnancov. Tento rok sa pre protipandemické opatrenia nemohlo uskutočniť tradičné slávnostné odovzdávanie ocenení v PKO. Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová ocenila najlepšie učiteľky a učiteľov na pôde radnice.
V modrom pásme R bude platiť nový cenník jednorazového parkovania
Ceny krátkodobého parkovania v modrom tarifnom pásme sa od 3.5.2021 zmenia. Mesto Prešov pristupuje k úprave cenníka s cieľom zefektívniť regulované parkovanie v širšom centre.
Bardejovské Kúpele poskytujú MLS laserovú terapiu v kombinácii s magnetoterapiou Laser už bojuje s následkami ochorenia Covid -19
BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s. začali prakticky využívať na rehabilitáciu pacientov po covidovej infekcii aj MLS laserovú terapiu v kombinácii s magnetoterapiou. Laser dorazil do kúpeľov 9.apríla 2021 a po následnom zaučení personálu ho v utorok 20.apríla 2021 slávnostne začali používať na liečbu.
Mesto Prešov sa pripravuje na postupné zavádzanie množstvového zberu odpadu
Mesto Prešov chystá veľkú zmenu v rámci zberu odpadu z domácností. Pôjde o spustenie množstvového zberu s cieľom znížiť podiel komunálneho odpadu, ktorý je nevyhnutné skládkovať alebo spaľovať. Okrem pozitívnych vplyvov na životné prostredie však mesto ušetrí aj na vývoze odpadu.
NAKA ukončila vyšetrovanie: Mesto Prešov pri asanácii bytovky na Mukačevskej neporušilo zákon
Mesto Prešov pri likvidácii bytového domu na Mukačevskej ulici a pri následnom odvoze sutín neporušilo zákon. Vyplýva to zo záverov uznesenia Národnej kriminálnej agentúry. Rozhodnutie následne potvrdila aj Krajská prokuratúra Prešov.
V Prešove sa začína kosba verejnej zelene
V Prešove sa od začiatku mája začína kosiť verejná zeleň. Pracovníci TSMP, a.s. postupne kosia líniovú a parkovú zeleň vo vlastníctve mesta.
Jarné upratovanie v Prešove potrvá do 27. apríla
Mesto Prešov vychádza občanom v ústrety. V rámci jarného upratovania v Prešove doplní 5. cyklus, ktorý potrvá až do 27. apríla.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Práca: Ponúkam
Práca: Ponúkam
Manažér relaxačného centra

Prijmeme do trvalého pracovného pomeru manažéra zabehnutého relaxačného centra. Znalosť účtovných postupov výhodou. Možný aj čiastočný úväzok. Životopis spolu so žiadosťou zasielajte len emailom. Nástup možný okamžite.

| cena: 750,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.