Piatok, 14. máj 2021
Meniny má Bonifác | zajtra Žofia

Študenti geografie mapovali utečenecké tábory v Etiópii

Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove pod hlavičkou UNIPO Mappers zorganizovala ďalšiu zo série mapovacích maratónov (mapathonov), aby pomohla zmapovať „neobjavené“ miesta na svete, ktoré sú najviac ohrozené humanitárnymi krízami. Počas dvoch hodín sa študentom geografie podarilo zmapovať vyše 1500 budov.

Pri príležitosti celosvetového podujatia Týždeň geografického povedomia (OpenStreetMap Geography Awareness Week) sa 19. novembra uskutočnil Online Missing Maps Mapathon, ktorým Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV zároveň oslávila Medzinárodný deň geografických informačných systémov (GIS), pripadajúci na 18. novembra.

Mapathony sa na pôde Prešovskej univerzity konajú od roku 2018 pravidelne raz za semester. Ide o mapovacie maratóny, na ktorých sa zídu dobrovoľníci, aby podali pomocnú ruku a spoločne vytvorili a doplnili mapy oblastí, ktoré nie sú zmapované. Účastníci k tomu pritom potrebujú len počítač s internetovým prehliadačom a myš.

„Nápad zmapovať najviac ohrozené oblasti v rozvojových krajinách dostala pred štyrmi rokmi známa humanitárna a zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc. Tá prišla s projektom Missing Maps, ktorý má bezprostredný humanitárny, etický a praktický rozmer, pretože bez dostatočných údajov z krízových oblastí nie je možné plánovať napr. očkovacie kampane, vyhodnocovať rôzne zdravotnícke dáta, realizovať epidemiologické analýzy, resp. čo najlepšie logisticky riešiť dodávky zdravotníckeho materiálu, “ vysvetlila zámer projektu Jana Michalková z Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU.

Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu v súvislosti s koronavírusom sa novembrový mapathon uskutočnil tentokrát vo virtuálnom priestore a spoluorganizovali ho študenti geografie z UNIPO Mappers. Ide o pobočku medzinárodného na študentov zameraného konzorcia Youthmappers za účelom mapovania pre potreby humanitárnych organizácií. Projekt Youthmappers je iniciatívou amerických univerzít Texas Tech University, The George Washington University a West Virginia University a k dnešnému dňu eviduje celkovo 223 pobočiek v 51 krajinách po celom svete.

Na úvod podujatia, ktoré kvôli účastníkovi zo zahraničia, prebiehalo v anglickom jazyku, odznela krátka prezentácia o projekte Missing Maps a o mapathonoch v Prešove po vedením doktorky Michalkovej. Nasledovali prezentácie študentiek Stely Tkáčovej a Františky Mackaničovej (obe 3. ročník bc. štúdia), ktoré stručne predstavili hlavné ciele projektu Youthmappers a popísali aktivity a plány UNIPO Mappers. Príjemným prekvapením mapathonu bola účasť absolventa GIS štúdia z Nigérie, ktorý sa s účastníkmi podelil o svoje skúsenosti z mapovania a reáliami z oblasti, z ktorej pochádza. Po výmene vzájomných skúseností sa už všetci spoločne pustili do mapovania utečeneckých táborov v Etiópii. “Organizácie, ktoré sú zodpovedné za tábory v týchto územiach, nemajú v súčasnosti prístup k aktuálnym mapovým podkladom. Mapy, ktoré takto vytvárame “na diaľku”, tak predstavujú cenný zdroj informácií, ktorý môžu kompetentní použiť na plánovanie utečeneckých táborov za účelom zlepšenia životných podmienok miestnych komunít, ” dodala Michalková.

Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU je komplexné vedeckovýskumné a pedagogické pracovisko, ktoré už od roku 1949 pripravuje učiteľov geografie ako aj odborníkov - analytikov a teritoriálnych manažérov v geografii. V posledných rokoch sa katedra zameriava na otvorené prístupy a otvorené softvéry, na ktorých princípoch je založený aj projekt Missing Maps.

Mohlo by Vás zaujímať
Na Prešovskej univerzite pribudli traja noví profesori
Zoznam profesorov na Prešovskej univerzite (PU) v Prešove obohatili traja novovymenovaní profesori. Ide o dvoch profesorov z Filozofickej fakulty (FF) a jednu profesorku pôsobiacu na Fakulte humanitných a prírodných vied (FHPV).
Chystáte sa prihlásiť dieťa do škôlky? Prešovské materské školy od 3. mája prijímajú žiadosti
Prešovské materské školy od 3. mája 2021 prijímajú žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie.
Prešovské škôlky sa tešia na deti aj počas letných prázdnin
Prešovské materské školy budú otvorené aj počas letných prázdnin. Rodičia si môžu už teraz pozrieť harmonogram ich prevádzky.
Prešovskí vysokoškoláci doučujú žiakov základných škôl
Takmer 100 študentov Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity (PU) v Prešove sa zapojilo do Programu doučovania žiakov základných škôl s ťažkosťami v učení, spôsobenými pandémiou Covid-19. Dobrovoľnícku aktivity vykonávajú na 30 školách predovšetkým v Prešovskom a Košickom kraji.
Do prešovských základných škôl nastúpilo viac ako 80% žiakov
Základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov otvorili 26.4. 2021 svoje brány pre všetkých žiakov prvého a druhého stupňa stupňa. Zatvorené zostali len niektoré triedy na vybraných školách z dôvodu potvrdeného výskytu ochorenia COVID-19.
Pedagogická fakulta PU v spolupráci s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove chce zvýšiť kvalitu edukácie nadaných detí a žiakov
Pedagogická fakulta (PF) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove a Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) v Sabinove podpísali 10. mája 2021 Memorandum o vzájomnom porozumení a spolupráci. Jeho cieľom je kooperovať pri navrhovaní a realizovaní spoločných aktivít v rámci projektov a aktivít celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Práca: Ponúkam
Práca: Ponúkam
Manažér relaxačného centra

Prijmeme do trvalého pracovného pomeru manažéra zabehnutého relaxačného centra. Znalosť účtovných postupov výhodou. Možný aj čiastočný úväzok. Životopis spolu so žiadosťou zasielajte len emailom. Nástup možný okamžite.

| cena: 750,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.