Štvrtok, 22. apríl 2021
Meniny má Slavomír | zajtra Vojtech

Top experti budú diskutovať o zvýšení atraktivity východného Slovenska

Viceprimátor estónskeho Tartu, šéf inovačného centra Brno, filozof Tomáš Sedláček a ďalší experti o inováciách, príležitostiach na zastavenie úniku mozgov, kríze a zvyšovaní regionálnej atraktivity v pandemickej dobe.

Konferencia East Innovation 2020 prinesie na východ Slovenska inšpiratívne osobnosti a expertov na regionálny rozvoj. V stredu 25. novembra 2020 (12.00 h – 15:45 h) sa v Košiciach uskutoční jej tretí ročník s podtitulom Magnet Cities. Bude vysielaná naživo online z digitálneho štúdia v Košiciach. Nosnou témou bude budovanie miest ako magnetov pre talenty a život. Mestá na východe Slovenska majú potenciál stať sa pulzujúcimi centrami, zaujímavou alternatívou k Bratislave. Konferencia je určená pre predstaviteľov biznisu, startupov, samosprávy, ako aj pre študentov, učiteľov a aktivistov z neziskového sektora. Podujatie organizuje Americká obchodná komora v SR, ktorá sa dlhodobo snaží podporovať inovatívny ekosystém v regióne východu a prepájať jej aktérov. Konferencia bude v slovenčine a v angličtine so zabezpečeným simultánnym tlmočením.

Konferenciu podporila Ambasáda Spojených štátov amerických na Slovensku: “Inovácie sú charakteristickým znakom najúspešnejších spoločností na svete. Je mi potešením, že môžem otvoriť tohtoročnú East Innovation konferenciu a vidieť, ako môže pomôcť prispieť k prosperite regiónov a ľudí mimo hlavného mesta Slovenska. Sme hrdým partnerom amerických spoločností a Americkej obchodnej komory, ktorí podporujú hospodársky rast a nové príležitosti na východnom Slovensku, ” hovorí Bridget Brink, veľvyslankyňa Spojených štátov na Slovensku.

Hlavným partnerom podujatia je Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. Medzi ďalšími partnermi podujatia sú spoločnosti Microsoft Česká republika a Slovensko, US Steel Košice, GlobalLogic, Slovensko-americká nadácia (Slovak American Foundation), IT Valley Košice a Creative Industry Košice. Diskusný panel otvorí viceprimátor Košíc, Marcel Gibóda.

Inovácie v myslení a v prístupe
Inšpirácie pre hľadanie správnych motorov pre naštartovanie konkurencieschopnosti regiónu predstaví Michal Hladký, riaditeľ Creative Industry Košice. V prvej panelovej diskusii vystúpi aj Peter Kolesár (Civitta) expert na startupy a tvorbu inovačného ekosystému a o svoje skúsenosti z Estónska sa podelí Raimond Tamm, viceprimátor Tartu.

Účastníkov konferencie čaká niekoľko inšpiratívnych prezentácií. O dôležitosti vzdelávania a upskillingu pre udržanie talentov bude hovoriť Marcela Havrilová, Education Industry Lead Microsoft Czech Republic and Slovakia. “Ak čakáme na to, že na trhu práce nájdeme zamestnancov, akých potrebujeme, aby sme boli konkurencieschopní, alebo ich dokonca dovezieme z iných krajín, sklamem vás. Nebude to takto fungovať. Je na nás, aby sme ich na digitálnu éru pripravili a nestratili tak výhodu pripravených, ” hovorí Marcela Havrilová.

Juraj Sabol, generálny manažér pre stratégiu US Steel Košice predstaví svoj pohľad na inovácie z perspektívy najväčšieho výrobcu ocele v strednej Európe. “Oceľ je výsledkom série neuveriteľne komplexných výrobných procesov. Kľúčom k úspešnému plneniu čoraz náročnejších požiadaviek našich zákazníkov na lepšie a udržateľnejšie produkty v silnejúcej globálnej konkurencii sú neustále inovácie, ” uvádza Juraj Sabol.

Kríza ako príležitosť - čo sú najväčšie výzvy regiónov?
V druhej časti konferencie sa budú účastníci zamýšľať nad spôsobom, ako môžu regióny využiť krízu ako príležitosť v kontexte aktuálnej pandémie. Kľúčovým rečníkom úvodného TED Talku bude nový riaditeľ jedného z najväčších zamestnávateľov na východe Slovenska, Andreas Truls, Managing Director Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. “Jasne chápeme, že potreby zákazníkov sa dramaticky zmenili. Preto musíme prehodnotiť našu ponuku a úzko sa prispôsobiť potrebám našich zákazníkov. Spolupracujeme so startupmi, akcelerátormi startupov, organizujeme bootcampy a hackathony, aby sme našli inovatívne riešenia pre rast. Púšťame sa tiež do rôznych priemyselných odvetví podporovaných ponukami AI a Data Analytics, ” hovorí Andreas Truls.

V česko-slovenskom paneli bude diskutovať Juraj Girman, viceprezident Telekom IT spoločnosti Deutche Telekom IT Solutions Slovakia, spoločne s vynikajúcim českým filozofom ekonómie Tomášom Sedláčkom, ktorý je bývalým ekonomickým poradcom Václava Havla a autorom bestselleru Ekonómia dobra a zla.

O skúsenosti z Brna sa v rámci toho istého panelu podelí Petr Chládek, riaditeľ Juhomoravského Inovačného Centra, jedného z najúspešnejších inovačných centier v Európe. “Globálne výzvy so sebou prinášajú obrovské podnikateľské príležitosti. Pokiaľ sa ich chcú európske regióny chopiť, musia bezpodmienečne investovať do podpory inovácií a podnikania vo svojom regióne. Pre krajiny bývalého východného bloku to platí možno i dvojnásobne, ” hovorí Petr Chládek.

Konferencia je súčasťou dlhodobých iniciatív AmCham na východe Slovenska a má ambíciu stať sa katalyzátorom transformácie regiónu a akcelerátor zmeny spôsobu myslenia aktérov z miestnej verejnej správy, akadémie, biznisu aj tretieho sektora v regióne Prešova a Košíc. AmCham má ambíciu nadviazať na konferenciu udržateľnou iniciatívou Townhall Meetings – platformou pre dialóg medzi kľúčovými aktérmi regionálneho rozvoja v regióne východného Slovenska. Pilotný projekt Townhall Meetings prebehol na jeseň v Prešove.

Na podujatie sa je možné bezplatne pripojiť online, stačí sa zaregistrovať na events@amcham.sk .

KONTAKTY:
Program a agenda: marek.hrubco@amcham.sk, Marek Hrubčo (Košice), +421 904 381 638
Registrácia na konferenciu: events@amcham.sk, Zuzana Tóthová, +421 948 224 974
Kontakt pre média: daniela.berakova@amcham.sk, Daniela Beráková, +421 948 142 136

Prílohy
EIC2020 - agenda
pdf
409.9 kB
Mohlo by Vás zaujímať
Vďaka šikovným Prešovčanom si vychutnávame pivo ekologickejšie: Je za tým vynález mobilných tankov
Zamilovali ste sa do tankového piva? Vďaka spojeniu šikovných Slovákov z Prešova a spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko si ho môžete vychutnávať na Slovensku i v Európe ekologickejšie. Je za tým vynález mobilných tankov, v ktorých sa začalo pivo prepravovať presne pred desiatimi rokmi. Nezameniteľná chuť nepasterizovaného piva sa do podnikov vďaka nim dostane oveľa efektívnejšie a po otvorení krčiem a reštaurácií si ho fanúšikovia piva budú môcť opäť naplno vychutnávať.
Prešovské dobrovoľnícke centrum má nové vedenie
Prešovské dobrovoľnícke centrum má od polovice marca novú predsedníčku. Jeho vedenie prebrala Petra Gerhartová, ktorá na tomto poste nahradila dlhoročnú predsedníčku, Julianu Hajdukovú. Prešovské dobrovoľnícke centrum však J. Hajduková neopúšťa úplne, ostáva členkou Rady PDC – o.z..
V SODB 2021 sa sčítalo viac ako 87% Prešovčanov
V rámci Elektronického sčítania obyvateľov 2021 sa sčítalo viac ako 87% obyvateľov mesta Prešov. Začiatok asistovaného sčítania bude závisieť od vývoja pandemickej situácie.
Prešovský Slovenský Červený kríž si prevzal ocenenie Dobrovoľník roka 2020. Ocenenie im odovzdala primátorka Prešova, Andrea Turčanová.
Slovenský Červený kríž územný spolok Prešov patrí medzi desiatku ocenených v národnom oceňovaní Dobrovoľník roka, ktoré organizuje CARDO – Národné dobrovoľnícke centrum v spolupráci s Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií a krajskými dobrovoľníckymi centrami. Tento rok bolo na ocenenie naprieč Slovenskom nominovaných celkovo 287 dobrovoľníkov a projektov.
Prazdroj: Krčmy bojujú, nechcú to vzdať. Na otvorenie terás čaká takmer 60 %.
Uvoľňovanie opatrení je pre Slovensko dobrou správou a v Prazdroji veríme, že sa situácia bude naďalej zlepšovať do takej miery, aby podniky mohli čo najskôr otvoriť aspoň terasy.
Štatistický úrad SR bude od apríla zisťovať informácie o využívaní informačných technológií v domácnostiach
Štatistický úrad Slovenskej republiky informuje občanov, že od 15. apríla 2021 sa na Slovensku uskutoční Zisťovanie o využívaní informačných a komunikačných technológií v domácnostiach a u jednotlivcov. Zisťovanie bude prebiehať do konca júla.
V Prešove pribudlo 25 nových stromov vďaka aktivite obyvateľov mesta
Prešovčania realizovali s príchodom jari vo vlastnej réžii výsadbu 25 stromov pod Keratsínskym námestím na sídlisku Sekčov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.