Pondelok, 18. január 2021
Meniny má Bohdana | zajtra Drahomíra, Mário

XXV. Gorazdov literárny Prešov

Začiatok vianočného adventu sa 25 rokov spája v živote mnohých začínajúcich literárnych autorov so súťažou Gorazdov literárny Prešov, ktorá v tomto mimoriadnom roku oslávila štvrťstorocie svojej existencie.

Gorazdov literárny Prešov
Gorazdov literárny Prešov

Vyhlasovateľmi podujatia boli Prešovský samosprávny kraj, Divadlo Jonáša Záborského – útvar osvetovej činnosti Prešov, Spoločnosť svätého Gorazda Bratislava, Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov. Spoluvyhlasovateľmi súťaže boli v tomto roku Cyrilometodská spoločnosť Bratislava, Gorazdus n. o. Prešov, Knižnica P. O. Hviezdoslava Prešov, Matica slovenská Martin, Oblastná rada Matice slovenskej Prešov, Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, Spolok sv. Cyrila a Metoda Michalovce, Spolok sv. Vojtecha Trnava, Spolok slovenských spisovateľov a Svetové združenie Slovákov v zahraničí. Podujatie sa ako súčasť XXXI. svätogorazdovských dní na Slovensku a Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2016 – 2025 konalo už po dvanástykrát pod záštitou exprezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.

Súťaž si aj vo svojom 25. ročníku ako svoje základné ciele vymedzila prispieť k poznaniu života a diela sv. Gorazda, iniciovať tvorbu duchovnej poézie, prózy a drámy na Slovensku, vytvárať platformu pre odborné usmerňovanie predmetnej tvorby a tvorivého dialógu autorov. Tieto ciele zaujali aj v tomto roku mnohých autorov, o čom svedčí ich účasť na súťaži ako aj úroveň zaslaných príspevkov. Vyhlásená v máji 2020 a do októbra sa do nej zapojilo 75 autorov z celého Slovenska, a to tak , že do sekcie prózy prispelo 16, do sekcie poézie 21 a do sekcie drámy 1 autor. Do súťaže sa zapojilo 37 detských prispievateľov.

Vzhľadom na súčasné opatrenia pri realizácii kultúrno – spoločenských podujatí v súvislosti s pandémiou Covid -19 sa vyhlásenie výsledkov súťaže konalo online formou. 28.11. 2020 o 10.00 hod. bola odpremierovaná nahrávka vyhlásenia výsledkov na videoportáli YouTube kanále. V doobedňajších hodinách sa prostredníctvom ZOOM aplikácie konal rozborový seminár za účasti porotcov a ocenených autorov.

Práce zaslané do jubilejného ročníka súťaže hodnotila odborná porota v zložení prof. PhDr. Marta Součková, PhD. , Doc. PhDr. Peter Karpinský, PhD. a Mgr. Lenka Šafranová, PhD., ktorí udelili 21 cien a o umiestnení literárnych autorov rozhodli nasledovne:

P O ÉZIA
1. miesto, neudelené,
2. miesto - Júlia Rakovská /Smolenice/ a Barbora Langová /Stará Ľubovňa/.
3. miesto - Ema Fröhlichová /Stará Ľubovňa/, Magdaléna Martišková, /Topoľčany/ Marek Jaroš /Stará Ľubovňa/ a Pavol Fekete /Nižná Kamenica/.
Čestné uznanie získali Tomáš Krištof /Topoľčany/ a Martina Kovalčíková /Stará Ľubovňa/

P R Ó Z A
1. miesto - Magdaléna Martišková /Topoľčany/,
2. miesto - Jana Cigániková /Slovenský Grob/,
3. miesto - Marek Locek /Brezno/.
Čestné uznanie patrilo Kristíne Kobolkovej /Klokočov pri Čadci/, Daniele Lysej /Ľubochňa/ a Zuzane Martiškovej /Topoľčany/.

DETSKÁ TVORBA
1. miesto - Hana Vorobeľová /Prešov/ a Nina Vašková /Prešov/,
2. miesto - Tina Strenková /Stará Ľubovňa/ a Soňa Čandíková /Stará Ľubovňa/,
3. miesto - Ema Rusiňáková /Stará Ľubovňa/, Jakub Olejník /Stará Ľubovňa/ a Marianna Ibrahimi /Topoľčany/.
Čestným uznaním bola ocenená Natália Matoľáková /Stará Ľubovňa/, Lenka Melcherová /Stará Ľubovňa/, Ema Jeleňová /Stará Ľubovňa/, Natália Točeková /Stará Ľubovňa/, Klaudia Šprochová /Stará Ľubovňa/.

Cena neziskovej organizácie Gorazdus pri SSOŠ Elba v Prešove patrila Hane Vorobelovej /Prešov/ a Kristíne Kobolkovej /Klokočov pri Čadci/.
Cenu oblastnej rady Matice slovenskej v Prešove získala Nina Vašková /Prešov/ a Daniela Lysá /Ľubochňa/.

Všetci ocenení autori získali diplomy a zborník zostavený z ich prác, knižné publikácie a vecné ceny, ktoré im darovali vyhlasovatelia a spoluvyhlasovatelia súťaže. Podujatie z verejných fondov podporil FPU.

Gorazdov literárny Prešov sa za uplynulých 25 rokov svojej existencie stal priestorom pre začínajúcich literárnych autorov vnímajúcich duchovno ako základ svojej tvorby a aj v tomto roku opätovne potvrdil svoj význam v ich tvorbe. V mene poroty, aj v našom, by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí do súťaže poslali svoje práce za to, že nás opäť duchovne a umelecky obohatili. Tešíme sa na vás v druhej polovici tretieho desaťročia našej súťaže.

Mohlo by Vás zaujímať
Serendipity od Viliama Kráľa je knihou o ceste človeka, ktorý vzal osud do vlastných rúk
Cestovanie a príbehy o cestovaní, cestovateľské kiná a kvízy, tipy a triky ako cestovať za lacno. Tieto koncepty sú na Slovensku dobre známym a vyhľadávaným formátom, ktorý za normálnych okolností nemá problém zaplniť kaviarne a sály divákmi dychtiacimi dozvedieť sa niečo o zážitkoch moderných dobrodruhov.
STM - Múzeum Solivar je bližšie k vám aj vďaka spolupráci s OOCR Región Šariš
Prehliadka Múzea Solivar patrí medzi jedinečný zážitok, pretože zahŕňa návštevu s výkladom až štyroch objektov: Sklad soli, Gápeľ, Četerne a Varňa František. Sú určené pre jednotlivcov a skupiny, o čom svedčí každoročný nárast záujmu návštev zo strany škôl, ale aj rodín s deťmi.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.