Pondelok, 18. január 2021
Meniny má Bohdana | zajtra Drahomíra, Mário

Prešovská univerzita sa stala partnerom mesta Prešov v projekte EHMK

Prešovská univerzita v Prešove (PU) a mesto Prešov rozšírili svoju doterajšiu spoluprácu podpísaním memoranda, ktoré je vyjadrením podpory iniciatíve mesta Prešov pri kandidatúre o získanie titulu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026.

foto autor: Msú Prešov
foto autor: Msú Prešov

Memorandum o spolupráci podpísali 1. decembra na pôde Mestského úradu v Prešove primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová a rektor Prešovskej univerzity Peter Kónya. Obe zmluvné strany vyjadrujú odhodlanie a spoločnú vôľu spolupracovať pri dosahovaní cieľa a účelu iniciatívy mesta pri aktivitách súvisiacich s kandidatúrou mesta Prešov o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026.

„Kandidatúra Prešova na Európske hlavné mesto kultúry 2026 musí byť výsledkom spoločného úsilia všetkých šikovných ľudí a významných inštitúcií v regióne. V našom meste má svoje neodmysliteľné miesto aj Prešovská univerzita, ktorá je centrom kultúry a vzdelanosti, a preto by mala byť súčasťou príprav na zviditeľnenie Prešova na mape Európy, “ uviedla pri podpise memoranda primátorka Andrea Turčanová. Jej slová následne doplnil rektor Peter Kónya: „Prešovská univerzita víta a plne podporuje iniciatívu mesta v súvislosti so získaním titulu Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026, pričom sa bude snažiť maximálne prispieť k tomu, aby mesto Prešov bolo v danej súťaži úspešné.“

Partnerská spolupráca mesta a univerzity je založená na princípe vzájomnosti, prioritne v oblasti tvorby a implementácii strategických rozvojových dokumentov mesta, ako aj tvorby a realizácii projektov rozvoja mesta a univerzity. Obe strany sa taktiež dohodli na spolupráci pri marketingovej stratégii mesta a marketingových aktivitách univerzity, ako aj na odbornej príprave profesionálnych a dobrovoľných pracovníkov v oblasti kultúry, školstva, či cestovného ruchu.

Súčasťou memoranda je aj rozvoj spolupráce so zahraničnými partnermi a partnerskými mestami mesta Prešov, vzájomné poskytovanie odbornej a lektorskej pomoci a spolupráca pri spracovaní obsahovej stránky publikácií a propagačných materiálov.

V súčasnosti sa Prešovská univerzita zapája do prípravy bidbooku, projektovej dokumentácie EHMK, prostredníctvom účasti jej pedagogických a nepedagogických zamestnancov, ktorí pochádzajú z oblasti literatúry, prekladateľstva, estetiky a umeleckej kultúry, hudobného a výtvarného umenia, PR a marketingu.

EHMK je jedným z najambicióznejších a najznámejších európskych kultúrnych projektov. Napĺňajú sa ním viaceré ciele - chrániť a podporovať bohatstvo a rozmanitosť kultúr v Európe, zvyšovať medzi občanmi pocit príslušnosti k spoločnému kultúrnemu priestoru, nabádať ich na medzikultúrny dialóg a poukázať na spoločné kultúrne dedičstvo. Pomáha tiež zvyšovať medzinárodnú popularitu miest a posilňuje kapacitu kultúrneho sektora. Európske hlavné mestá kultúry predstavujú kultúrnu iniciatívu Európskej únie, ktorú jej obyvatelia poznajú a aj najviac oceňujú. Zároveň ide o jednu z najdlhšie prebiehajúcich aktivít EÚ.

foto autor: Msú Prešov

foto autor: Msú Prešov
foto autor: Msú Prešov

foto autor: Msú Prešov
Mohlo by Vás zaujímať
Investície v meste Prešov 2020 - 2021
Prinášame Vám prehľad zrealizovaných investícií v meste Prešov v roku 2020 a plán investícií pre rok 2021.
Zhodnotenie roka 2020 očami primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej
Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová zhodnotila uplynulý rok a načrtla aké investície čakajú mesto v roku 2021.
Novým prednostom MsÚ v Prešove je Ferdinand Exner
Mestský úrad v Prešove má od začiatku roka 2021 nového prednostu. Stal sa ním Ing. Ferdinand Exner.
Mesto Prešov zaslalo prihlášku na titul Európske hlavné mesto kultúry
Prešov má za sebou významný krok v rámci kandidatúry na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Projektovému tímu sa podarilo úspešne dokončiť a odovzdať takzvaný Bid Book. Reštart kultúry v Prešove však stále pokračuje.
Budova mestského úradu na Jarkovej ulici prešla rozsiahlou rekonštrukciou
Mesto Prešov úspešne ukončilo rekonštrukciou budovy Mestského úradu na Jarkovej ulici č. 24, vďaka ktorej sa výrazne zníži energetická náročnosť celého objektu. Investícia bola zrealizovaná s finančnou podporou Európskej únie.
Opatrovateľky v Prešove pomáhajú najmä seniorom. Mesto opäť hľadá posily
Mesto Prešov každoročne poskytuje opatrovateľskú službu viac ako 200 ľuďom. Túto dôležitú prácu aktuálne vykonáva vyše 80 zamestnancov, no stále ich nie je dostatok. Mesto Prešov preto opäť hľadá opatrovateľky.
Mesto Prešov hľadá zdravotníkov do tímov na odberných miestach
V termíne 23.1. a 24.1.2021 sa na Slovensku pravdepodobne uskutoční plošné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19. Mesto Prešov potrebuje do testovacích tímov predbežne 90 zdravotníkov. Odmena pre každého zdravotníka je 12 eur brutto za jednu hodinu práce.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.