Piatok, 05. jún 2020
Meniny má Laura | zajtra Norbert

Prešovskí poslanci hlasovali za nevýhodnejšiu ponuku

Poslanci mestského zastupiteľstva v Prešove v pondelok na rokovaní schválili predaj pozemkov medzi obchodným domom Billa a Hypernova na Sekčove.

Ide o výmeru 10 812 metrov štvorcových. Pridali k nim ešte 280 metrov štvorcových s odôvodnením, že sú potrebné na pešie prepojenie chodníkom.

Pozemky predali za sumu dvetisíc korún za meter štvorcový v prospech firmy EuroMax Slovakia, a. s., Trnava.
\"Okradli sme mesto o desať miliónov korún,\" vykríkol do pléna po hlasovaní o predaji poslanec Jozef Kužma (SDKÚ-DS). Primátor Milan Benč na to zareagoval konštatovaním, že si vo veci nechá urobiť právny výklad. \"Prevalcoval nás klub KDH,\" dodal ešte J. Kužma.

V prípade pozemkov na Sekčove zastupiteľstvo v máji zaviazalo primátora, aby rokoval s firmou AK Plus, s. r. o. Bratislava, o spoločnom postupe pri majetkovom vysporiadaní daného územia. Spomínaná firma v danej lokalite totiž vlastní časť pozemkov, AK Plus ich odkúpila od mesta pre niekoľkými rokmi. Primátor však nakoniec nerokoval s AK plus, ale s firmou EuroMax, ktorá s firmou AK plus uzatvorila zmluvu o budúcej zmluve o odkúpení pozemkov. Do rokovania zastupiteľstva bola predložená aj dohoda, ktorú s firmou EuroMax 10. júla už podpísal primátor. Podľa nej EuroMax odkúpi spomínané pozemky za 21,624 milióna Sk (2-tisíc korún za meter štvorcový) s tým, že desaťpercentnú zábezpeku z kúpnej ceny zloží na účet mesta pred rokovaním zastupiteľstva.

Dianie okolo predaja pozemkov na Sekčove však má aj predohru. V marci na mestskom úrade v Prešove sa totiž otvárali obálky s ponukami na odkúpenie spomínaných pozemkov. Mesto v zmysle uznesenia mestskej rady oslovilo štyri firmy. V podmienkach bolo akceptácia stanoviska útvaru hlavného architekta, zaslanie návrhu kúpnej ceny s minimálnou hodnotou 2-tisíc korún za meter štvorcový a zaslanie dokladu o vinkulácii vo výške 10 percent z ceny.

Z oslovených firiem reagovali tri firmy. EuroMax však nesplnila požadovanú vinkuláciu. V obálkach bola aj ponuka od firmy Agoria Holding Bratislava. Komisia sa však Agoriu rozhodla neakceptovať, lebo nebola v súťaži priamo oslovená. Ponuku jej posunula jedna z oslovených firiem.
Firma EuroMax pokladala mestom požadovanú sumu 2-tisíc korún za meter štvorcový za vysokú. Konateľ spoločnosti Milín Kaňuščák mestu oznámil, že trhová cena pozemku vzhľadom k potrebe prekládky kanalizačného zberača je určite pod požadovanou cenou. Chceli pozemky kúpiť za 1 500 korún. Poslanci nakoniec pozemky nepredali. Mienili na dané územie vypísať architektonickú súťaž a útvar hlavného architekta mal spracovať pre ňu podmienky.

Nakoniec v máji na zastupiteľstve rozhodli, že sa má rokovať s PK plus. Rokovalo sa však s firmou EuroMax, ako už budúcim vlastníkom pozemkov v tejto lokalite. EuroMax už súhlasila, že kanalizačný zberač im neprekáža a že zaplatia 2-tisíc korún za meter štvorcový pozemkov. V tom zmysle prišiel návrh aj do rokovania pondelkového zastupiteľstva.

V pondelok na rokovaní zastupiteľstva pri rozhodovaní o predaji však odznela aj informácia, že firma Agória Holding Bratislava ponúkla mestu za spomínané pozemky 3-tisíc korún a že zložila aj finančnú zábezpeku.

Táto informácia vyvolala v prešovskom zastupiteľstve priam búrku. Poslanec Juraj Hurný (SDKÚ-DS) skonštatoval: \"Máme tu ponuku od Agórie a my ideme predávať za najnižšiu cenu. Zdá sa mi to nehospodárne. Prečo sa máme dať vydierať?\"

Poslanec Ján Balún (KDH) skonštatoval, že predať pozemky firme Euromax je najlepšie riešenie. Odporúčal predaj schváliť. Zároveň argumentoval ponúkanou cenou, zablokovaným územia iným vlastníkom a urbanistickými požiadavkami. \"Ani nevieme, či Agória je ochotná vyhovieť požiadavkám hlavného architekta,\" povedal.

Poslanec Milan Berdis (Smer-SD) následne predniesol návrh, aby sa pozemky predali Agorii. S tým, že keď sa kúpna zmluva neuzavrie, aby ich finančná zábezpeka prepadla v prospech mesta.

Do diskusie sa zapojil aj Jozef Kužma: \"Vyhrá firma, ktorá jediná splní podmienky a ponúkne nám 2 500 korún. My však následne poveríme primátora, aby rokoval s inou firmou v tom zmysle, že ak nechce zaplatiť 2 500 korún, aby nám pozemky odpredala. Oni si však dovolia povedať, že ich máme predať za 2 000 korún. Absolútne nevidím dôvod, aby sme sa s niekým, kto nám dáva takéto podmienky, bavili.\" Kužma zároveň navrhol predaj pozemku na Sekčove stiahnuť z rokovania.

Tento návrh však v zastupiteľstve neprešiel. Rovnako ako neprešiel návrh predať pozemky firme Agoria Holding za 3-tisíc korún. Poslanci ich predali za 2-tisíc korún firme EuroMax Trnava.

(PREŠOVSKÝ KORZÁR, 27. 7. 2006 - Marianna MEŠŠOVÁ)

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.