Nedeľa, 17. január 2021
Meniny má Nataša | zajtra Bohdana

Svitá pre prešovské Solivary opäť nádej?

Zámer revitalizácie prešovských Solivarov nadobudol prvé reálne kontúry. Areál počas uplynulého víkendu na chvíľu zažiaril v podobe svetelnej inštalácie, a to pod taktovkou umelcov podieľajúcich sa na kandidatúre k projektu Európske hlavné mesto kultúry 2026 (EHMK).

V roku 2009 sa v Prešove po dlhých 439 rokoch prestala ťažiť soľ. Nádej na oživenie areálu Solivarov sa však opäť črtá v podobe vytvorenia kultúrno-kreatívneho centra, ktoré má ambíciu nahradiť takmer polstoročie fungujúci výrobný priemysel. Mesto Prešov sa totiž prostredníctvom kandidatúry na titul EHMK 2026 chce pokúsiť o reštart kultúry.

Vďaka spolupráci študentov Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach (FU TUKE), pod vedením lektorky Laury Murguía Sánchez a svetelnej dizajnérky Lenky Balážovej z iniciatívy LigLab, sa v areáli Solivarov zrealizoval projekt svetelnej inštalácie „guerrilla lighting”. „Guerrilla lighting, ako dočasné nasvietenie verejného priestoru, je výborný spôsob, ako upozorniť na zabudnuté a opustené miesta. Svetlo a svetelný dizajn sú kľúčové pre pohyb a orientáciu v meste. Zviditeľňujú pamiatky, očarujú návštevníka, navádzajú pri chôdzi uličkami. Preto sme oslovili svetelné dizajnérky a opýtali sa na ich vízie a idey”, uviedla Jana Migašová, vedúca pracovnej skupiny Vizuálne umenie.

Laura Murguía Sánchez, lektorka FU TUKE: „Solivary sú pre Prešov symbolické a sú historicky späté s mestom. Tento silný vzťah by mal byť reinterpretovaný, mal by odkazovať na „dni slávy“, kedy bola výroba soli jednou z najsilnejších oblastí priemyslu v regióne, a transformovať sa do podoby, ktorú môžu oceniť a využiť ďalšie generácie. V kontexte kandidatúry mesta na zisk titulu EHMK 2026 sme chceli priblížiť tento priestor, ktorý má v budúcnosti potenciál stať sa miestom kultúrnych aktivít a spolupráce.”

Medzi študentmi, ktorí pracovali na inštaláciách, sú aj Prešovčania. „Jedna zo študentiek si dokonca pamätá fungovanie budovy depa, kde pracoval jej otec, čo bolo vlastne inšpiráciou pre inštaláciu Is anybody there? Pomocou teplého svetla v oknách a pravidelnom zhasínaní a rozsvecovaní vytvárala inštalácia ilúziu tlkotu srdca, ktorý má prezentovať nový život v budove, ” opisuje Lenka Balážová.

Šesť svetelných inštalácií iniciátori projektu umiestnili v častiach Solivarov, ktoré sú viditeľnejšie z hlavnej cesty Košice - Prešov. Tematicky vychádzali z histórie areálu. Inštalácia Soľnička využila svetelný zdroj na osvetlenie tabule, v ktorej boli dierky v tvare soľničky. Pri Solivaroch vznikli Kopy soli vďaka králičej sieti, textílii a svetlu. Inštalácia Projection of past zas komplex oživila videoprojekciou zachovaných materiálov z procesu výroby soli.
Obe pedagogičky majú k metropole Šariša blízky vzťah. „Lenka je rodená Prešovčanka, a ja žijem v Prešove od roku 2010, keď sme sa s manželom a deťmi presťahovali z Barcelony, pretože sme chceli byť nablízku jeho rodičom. Bývame na Šváboch, pomerne blízko Solivarov, takže ako cudzinka mám k tejto lokalite zvláštnu náklonnosť, ” dodáva na záver Laura Murguía Sánchez.

Guerrilla lighting sa v Solivaroch uskutočnil v sobotu 12. decembra. Študenti FU TUKE odprezentovali svoje semestrálne práce z predmetu Dizajn osvetlenia a areálu tak vdýchli podobu, akú doposiaľ nemal.

Inštalácie študentov Fakulty umení TUKE v komplexe Solivary:
1. Kopy solí - Slavomíra Cichá, Patrícia Keruľová
2. Is anybody there? - Lenka Kubalíková, Martina Gregová
3. Projection of past - Jakub Galajda, Alexander Takáč
4. Missing heart - Bezushko Viacheslav
5. Soľnička - Denis Valášek
6. Verticals - Štefan Cvoliga, Zuzana Palejová , Patrik Greguš

Mohlo by Vás zaujímať
Investície v meste Prešov 2020 - 2021
Prinášame Vám prehľad zrealizovaných investícií v meste Prešov v roku 2020 a plán investícií pre rok 2021.
Vicepremiérka Remišová: Na nové trolejbusy a obnovu tratí v Prešove pôjde 9,6 milióna eur
Eurofondy aj v týchto ťažkých časoch pomáhajú zlepšovať kvalitu života ľudí v regiónoch. Obyvatelia Prešova sa môžu vďaka prostriedkom z Európskej únie tešiť na nové trolejbusy, ako aj na zmodernizované trate. Nákup i modernizácia budú financované z operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Vyzvania na oba národné projekty už podpísala vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová.
Zhodnotenie roka 2020 očami primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej
Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová zhodnotila uplynulý rok a načrtla aké investície čakajú mesto v roku 2021.
Novým prednostom MsÚ v Prešove je Ferdinand Exner
Mestský úrad v Prešove má od začiatku roka 2021 nového prednostu. Stal sa ním Ing. Ferdinand Exner.
Staré mestské parkovacie karty definitívne končia, od januára ich nahradia moderné virtuálne karty
V januári 2021 spúšťame v meste Prešov moderný a efektívny systém regulovaného parkovania. Od 1.1.2021 bude zavedený v širšom centre mesta v rámci Zóny 1 a Zóny 2. Mesto Prešov už začalo vydávať nové virtuálne parkovacie karty. Staré mestské karty vydané spoločnosťou Prešov Real, s.r.o. platia iba do 31.12.2020.
Mesto Prešov zaslalo prihlášku na titul Európske hlavné mesto kultúry
Prešov má za sebou významný krok v rámci kandidatúry na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Projektovému tímu sa podarilo úspešne dokončiť a odovzdať takzvaný Bid Book. Reštart kultúry v Prešove však stále pokračuje.
Budova mestského úradu na Jarkovej ulici prešla rozsiahlou rekonštrukciou
Mesto Prešov úspešne ukončilo rekonštrukciou budovy Mestského úradu na Jarkovej ulici č. 24, vďaka ktorej sa výrazne zníži energetická náročnosť celého objektu. Investícia bola zrealizovaná s finančnou podporou Európskej únie.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.