Pondelok, 18. január 2021
Meniny má Bohdana | zajtra Drahomíra, Mário

Mesto Prešov zaslalo prihlášku na titul Európske hlavné mesto kultúry

Prešov má za sebou významný krok v rámci kandidatúry na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Projektovému tímu sa podarilo úspešne dokončiť a odovzdať takzvaný Bid Book. Reštart kultúry v Prešove však stále pokračuje.

Mesto Prešov na základe Výzvy na prihlasovanie sa do akcie Európske hlavné mesto kultúry v Slovenskej republike na rok 2026 zaslalo svoju prihlášku v podobe Bid Booku, teda projektovej dokumentácie na Ministerstvo kultúry SR. Takzvaný Bid Book má názov „Z periférie do Európy“ a zahŕňa podrobnú víziu, s ktorou sa Prešov uchádza o tento prestížny titul. Projektová dokumentácia je vyhotovená v tlačenej aj v elektronickej verzii.

„Vypracovanie a odovzdanie Bid Booku je dôležitý krok na ceste kandidatúry mesta Prešov na Európske hlavné mesto kultúry 2026. Verím, že komisiu prešovský projekt zaujme a postúpime do druhého kola, kde sa pobijeme o titul s najlepšími mestami, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

„Bidbook sa skladá zo šiestich okruhov, ktoré sú poprepájané tromi nosnými témami. Jeho základom je koncepcia, kde vysvetľujeme myšlienku nášho projektu, s ktorou sa uchádzame o titul EHMK 2026. V rámci jednotlivých okruhov je zahrnutá dlhodobá stratégia, v ktorej popisujeme udržateľnosť projektu s myšlienkou periférie. Viac nie je možné v tejto fáze verejnosti prezradiť, nakoľko získanie titulu je súťažou projektových nápadov.“ uviedol Matúš Binc, autor projektu.

60 stranová prihláška vychádza z výrazného kultúrneho programu so silným európskym rozmerom. Užší projektový tím odprezentuje Bid Book vo februári 2021 pred Európskou komisiou v Bratislave a v prípade úspechu mesto postúpi do druhého kola výberu. Finálny víťaz, ktorý bude hostiť titul EHMK na rok 2026, bude známy v decembri 2021.

Do projektu sa zapojilo vyše sto kreatívnych ľudí, expertov na dôležité témy kultúrno-spoločenského života z radov projektových manažérov, urbanistov, divadelníkov, hudobníkov, environmentalistov, literátov, filmárov, grafikov, architektov, odborníkov na cestovný ruch, marginalizované skupiny čí národnostné menšiny, ktorí vykreovali nápady a vízie kandidatúry mesta Prešov na titul EHMK 2026.

„Aj keď sme prvú časť kandidatúry odovzdali, je to len začiatok transformácie mesta v oblasti kultúry. Momentálne pracujeme na konkrétnych krokoch zmeny, aby naše myšlienky neostali na papieri, ale pretavili sa do výstupov v oblasti kultúrno- kreatívneho priemyslu.“ uzavrel Binc.

V prípade postupu mesta Prešov do druhého kola a ústupu pandémie sa na viaceré podujatia pod hlavičkou EHMK2026 môžeme tešiť už budúci rok. Viac sa môžete dozvedieť aj na stránke www.presov2026.eu.

Mohlo by Vás zaujímať
Investície v meste Prešov 2020 - 2021
Prinášame Vám prehľad zrealizovaných investícií v meste Prešov v roku 2020 a plán investícií pre rok 2021.
Zhodnotenie roka 2020 očami primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej
Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová zhodnotila uplynulý rok a načrtla aké investície čakajú mesto v roku 2021.
Novým prednostom MsÚ v Prešove je Ferdinand Exner
Mestský úrad v Prešove má od začiatku roka 2021 nového prednostu. Stal sa ním Ing. Ferdinand Exner.
Budova mestského úradu na Jarkovej ulici prešla rozsiahlou rekonštrukciou
Mesto Prešov úspešne ukončilo rekonštrukciou budovy Mestského úradu na Jarkovej ulici č. 24, vďaka ktorej sa výrazne zníži energetická náročnosť celého objektu. Investícia bola zrealizovaná s finančnou podporou Európskej únie.
Opatrovateľky v Prešove pomáhajú najmä seniorom. Mesto opäť hľadá posily
Mesto Prešov každoročne poskytuje opatrovateľskú službu viac ako 200 ľuďom. Túto dôležitú prácu aktuálne vykonáva vyše 80 zamestnancov, no stále ich nie je dostatok. Mesto Prešov preto opäť hľadá opatrovateľky.
Mesto Prešov hľadá zdravotníkov do tímov na odberných miestach
V termíne 23.1. a 24.1.2021 sa na Slovensku pravdepodobne uskutoční plošné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19. Mesto Prešov potrebuje do testovacích tímov predbežne 90 zdravotníkov. Odmena pre každého zdravotníka je 12 eur brutto za jednu hodinu práce.
Mesto Prešov pomohlo počas decembra vyše 1360 ľuďom
Posledný mesiac v roku je mimoriadne náročný najmä pre osamelých ľudí, ľudí bez domova či v zlej sociálnej situácii. Práve im sa mesto Prešov opäť rozhodlo pomôcť, a to potravinovými balíčkami a výbornou štedrou večerou, ktorú sme priviezli priamo k nim.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.