Nedeľa, 01. august 2021
Meniny má Božidara | zajtra Gustáv

Na podanie priznania k miestnym daniam máte čas len do 1. februára

Ak ste v roku 2020 kúpili alebo predali nehnuteľnosť alebo vykonali iné zmeny nehnuteľností, je potrebné podať priznanie k dani z nehnuteľnosti. Posledný možný termín na podanie priznania, ktorý vyplýva z platnej legislatívy je 1.2.2021. Mesto Prešov nemá kompetenciu na zmenu tejto lehoty ani v dôsledku pandémie COVID-19.

Ak ste v roku 2020 kúpili alebo predali nehnuteľnosť, respektíve ste vykonali iné zmeny v súvislosti s vlastníctvom nehnuteľností (napríklad nastala zmena druhu pozemku, predaj alebo kúpa bytu, bolo vydané stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie a pod.), je potrebné podať priznanie k dani z nehnuteľnosti, t.j. tlačivo s názvom Priznanie k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje Príloha k opatreniu č. MF/021249/2014-725. Zákonná lehota na podanie priznania je do 31. januára 2021. Tento deň pripadá na nedeľu, posledný možný termín je teda 1. február 2021. Ani za aktuálnych okolností súvisiacich s pandémiou COVID-19 samospráva nemá kompetenciu na zmenu tejto lehoty, ktorú určuje zákon. V prípade jej nedodržania musí mesto postupovať v zmysle legislatívy, a preto prosíme daňovníkov o jej rešpektovanie.

Na podanie daňového priznania nemusíte prísť na mestský úrad osobne. Tlačivo môžete bezpečne zaslať e-mailom, poštou, môžete ho vhodiť do zbernej schránky na mestskom úrade, respektíve ho môžete podať elektronicky cez www.slovensko.sk.

Tlačivo s názvom Priznanie k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje je k dispozícii na internetovej stránke mesta Prešov v sekcii „Pre občana - Dane a poplatky“:

https://www.presov.sk/miestne-dane-clanok/mid/312978/.html#m_312978

Tlačivo „Priznanie k dani“ je potrebné po vyplnení podpísať, naskenovať a poslať poštou, prípadne ho v pracovných dňoch medzi 8:00 a 14:00 hod. vhodiť do zbernej schránky umiestnenej pri vstupe do budovy mestského úradu na Hlavnej ul. č. 73, Prešov. Z dôvodu preventívnych opatrení je mestský úrad pre verejnosť zatvorený. Priznanie k dani z nehnuteľnosti je možno podať aj do elektronickej schránky mesta www.slovensko.sk, prostredníctvom občianskeho preukazu s čipom, a to prostredníctvom predpísaného formuláru. V čase mimoriadnej situácie je možné aj podanie priznania prostredníctvom e-mailu na adresu podatelna@presov.sk.

V prípade potreby získate bližšie informácie k miestnym daniam na tel. číslach:
051/3100232, 051/3100250 alebo 051/3100235.

Poplatok za komunálny odpad

Pri poplatku za komunálne odpady je potrebné nahlásiť zmeny, a to v súvislosti so vznikom, respektíve zánikom poplatkovej povinnosti k poplatku za komunálne odpady. Tlačivá sú zverejnené na web stránke mesta:

https://www.presov.sk/miestny-poplatok-za-komunalne-odpady-a-drobne-stavebne-odpady-clanok/mid/312978/.html#m_312978

Vyplnené a podpísané tlačivá je možné doručiť spôsobom totožným ako pri dani z nehnuteľnosti.

Bližšie informácie k poplatku za komunálne odpady vám budú poskytnuté na tel. číslach: 051/3100256 alebo 051/3100257.

Vzhľadom na bezpečnosť zamestnancov a ich momentálne znížený stav na pracoviskách v tomto období, prosíme o trpezlivosť a zhovievavosť pri konzultáciách po telefóne.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Miro Jaroš v EKOPARKU
Miro Jaroš zavítal dňa 14.07.2021 do EKOPARKU, kde potešil všetky (ne)poslušné deti.
Po Prešove môžete jazdiť už aj na zdieľaných bicykloch
Mesto Prešov úspešne uviedlo do prevádzky zdieľané bicykle, ktoré prispejú k zvýšeniu mobility obyvateľov. Cieľom takzvaného bikesharingu je zároveň znížiť produkciu škodlivých emisií, zlepšiť kvalitu ovzdušia a podporiť Prešovčanov vo využívaní alternatívnych možností prepravy.
S letom prichádza do Prešova aj ARTIS festival
K letu v Prešove už deväť rokov neodmysliteľne patrí aj festival komornej hudby ARTIS. Podujatie opäť prinesie to najlepšie z klasickej hudby, novinkou bude koncert hot jazzu a swingu. Medzi hosťami sa predstavia umelci ako Rafael Álvarez, ZWIEBEL QUARTET, Fats jazz band a mnohí ďalší.
Prešovský rómsky festival po deviatykrát v Prešove
Už tento víkend sa v Prešove uskutoční podujatie plné hudby, tanca a temperamentu, so zameraním na jednu zo slovenských národnostných menšín. Prešovský rómsky festival napíše už svoje deviate pokračovanie.
Čaká nás sviatok dráhovej cyklistiky, do Prešova mieri aj slovenská cyklistická elita
Velodróm Prešov bude v sobotu 31. júla a v nedeľu 1. augusta 2021 strediskom prestížnych pretekov s medzinárodnou účasťou pod záštitou primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej. Preteky Grand Prix Prešov sú tento rok spojené aj s Majstrovstvami Slovenska v dráhovej cyklistike.
Preferencia MHD na križovatkách sa postupne stáva realitou
Neoddeliteľnou súčasťou riešenia dynamickej dopravy v meste je aj zavedenie tzv. preferencie MHD na svetelných križovatkách. Do všetkých vozidiel MHD Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. postupne inštaluje riadiace jednotky, ktoré umožňujú komunikáciu s radičmi cestnej svetelnej signalizácie.
Pápež František navštívi 14. septembra 2021 aj mesto Prešov
Tlačové stredisko Svätej stolice v stredu 21.7.2021 zverejnilo program Apoštolskej cesty Svätého Otca Františka na Slovensko v dňoch 12. - 15. septembra 2021. Jedným z miest, ktoré Svätý Otec navštívi, bude aj Prešov.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.