Štvrtok, 25. február 2021
Meniny má Frederik, Frederika | zajtra Viktor

Serendipity od Viliama Kráľa je knihou o ceste človeka, ktorý vzal osud do vlastných rúk

Cestovanie a príbehy o cestovaní, cestovateľské kiná a kvízy, tipy a triky ako cestovať za lacno. Tieto koncepty sú na Slovensku dobre známym a vyhľadávaným formátom, ktorý za normálnych okolností nemá problém zaplniť kaviarne a sály divákmi dychtiacimi dozvedieť sa niečo o zážitkoch moderných dobrodruhov.

Viliam Kráľ Serendipity-obal

V novembri tohto roku vydal svoju knižnú prvotinu s názvom Serendipity slovenský cestovateľ Viliam Kráľ. Autobiograficky poňatý príbeh sa voči mnohým súčasným cestovateľským trendom vyhraňuje hneď niekoľkými spôsobmi. Kráľ križuje svet takmer bez prestávky už tri dekády, jeho prvé dobrodružné cesty sú preto zasadené do ranného porevolučného obdobia, keď bol ešte pojem backpacker v stredoeurópskych končinách veľkým neznámym. Doba, ktorá nedisponovala skenermi lacných leteniek, vyhľadávačmi ubytovania, digitálnymi mapami a ďalšími, dnes už neodmysliteľnými aplikáciami vtedy mimoriadne priala tým, ktorý do sveta vyrážali s otvoreným srdcom. A Viliam Kráľ bol jedným z prvých.

Vyše tristo-stranová kniha bohatá na dramatické udalosti, fascinujúce dobrodružstvá a autentické vtipné momenty vychádza z autorovho rozhodnutia navždy sa vyhraniť sociálnym konvenciám v podobe usadeného života. Od úsmevných spomienok na detstvo, cez opisy bohémskeho života v uvoľnených porevolučných pomeroch sa čitateľ postupne dostáva ku Kráľovmu delegátskemu angažovaniu v Tunisku, prvému objavovaniu Južnej Ameriky či k zážitkom z pozemnej cesty do Indie, na Andamanské ostrovy a do Malajzie cez vtedy pokojné a prosperujúce krajiny Blízkeho Východu.

Kráľ ďalej podrobne opisuje čas strávený vo voľnomyšlienkárskej slobodnej komunite na Tenerife, spoznávanie Európskych veľkomiest, plavbu na plachetnici naprieč Atlantickým oceánom až do Panamy a oceánu Tichého, objavovanie pobrežných krás Strednej Ameriky aj idealistický život v Mexico de City. Poslednou cestou opísanou v prvom zväzku je cesta legendami opradenou Transsibírskou magistrálou naprieč Ruskom, ktorá pokračovala potulkami po Číne, Kambodži, Laose a Thajsku.

Kráľ na cestách často nevedel, čo s ním bude nasledujúci deň, plán cesty vznikal nezriedka tak spontánne, ako spontánne prichádzali do jeho života ľudia, momenty a náhody. Práve tie sú motívom, profilujúcim tému knihy Serendipity - cestu. Jednu fyzickú, „vonkajšiu“, a jednu vnútornú.

Viliam Kráľ, autor Serendipity
Mohlo by Vás zaujímať
Výstavu najkrajších fotografií Prešovského kraja môže obdivovať verejnosť
Séria najkrajších fotografií z ôsmeho ročníka fotografickej súťaže Choď a foť začala putovať naprieč Prešovským krajom. Verejnosti je prístupná od dnešného dňa v OC Novum Prešov.
Knižnice otvárajú, čitatelia neskrývajú nadšenie
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove po mesačnej pauze opäť poskytuje svoje služby verejnosti, no v obmedzenom režime. Za prvé dva dni obslúžili takmer deväťsto ľudí.
OOCR má za sebou ďalší projekt
Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ) má za sebou ďalší úspešný projekt, v rámci ktorého boli vytvorené dve pracovné miesta. Junior a senior destinančný manažér budú vo svojej práci pokračovať aj po ukončení projektu.
KOCR vyhlásila víťazov v 7. ročníku ankety
Víťazi ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja za rok 2020 sú známi. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska ocení tri organizácie a jednu osobnosť.
Jubilejná výstava akademického maliara Petra Kocáka v Univerzitnej knižnici PU v Prešove
V sobotu 20. februára 2021 bola v priestoroch Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) a zároveň na jej webovom sídle (www.pulib.sk) sprístupnená jubilejná výstava grafických diel Petra Kocáka – akademického maliara a vysokoškolského pedagóga Filozofickej fakulty PU. Udialo sa tak na deň presne po 20-tich rokoch od otvorenia výstavy grafík „All my women?“, ktorej autorom bol tiež Peter Kocák.
KOCR vyhlásila víťazov v 7. ročníku ankety
Víťazi ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja za rok 2020 sú známi. V kategórii AntiCovid sú to OOCR „Šariš“ – Bardejov, Oddelenie kultúry a športu mesta Vysoké Tatry a Vihorlatská hvezdáreň v Humennom. Ocenenie za celoživotný prínos v oblasti cestovného ruchu patrí známemu značkárovi turistických chodníkov Ernestovi Rusnákovi.
Natoč svoj príbeh z karantény!
Kultúrne centrum Tabačka Kulturfabrik spúšťa jedinečný filmový festival SÁM DOMA! Natoč krátky film do 10 minút a staň sa jeho súčasťou.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.