Štvrtok, 25. február 2021
Meniny má Frederik, Frederika | zajtra Viktor

Mesto Prešov zrevitalizuje park Vlada Clementisa

Mesto Prešov plánuje v prvej polovici roka 2021 začať s revitalizáciou verejného priestranstva - parku medzi ul. Vlada Clementisa a Levočskou ulicou. Projekt je schválený v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu.

Revitalizáciou parku medzi ul. Vlada Clementisa a Levočskou ulicou sa vytvoria predpoklady na efektívne a trvalo udržateľné využívanie parku, zvýšenie biodiverzity, ale aj bezpečnosť pohybu a vytvorenie priestoru pre voľnočasové aktivity ľudí všetkých vekových kategórií.

„Naším cieľom je vytvoriť estetický a zároveň funkčný priestor pre obyvateľov mesta, skvalitniť možnosti pre šport, oddych či relax v tejto mestskej časti a zároveň aj zvýšiť bezpečnosť. V Prešove tak pribudne ďalšia zelená zóna, ktorá bude nielen oddychová, ale aj trvalo udržateľná vďaka funkčným dažďovým záhradám, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Územie parku bude pomocou chodníkov a horizontálnych plôch rozdelené na tri zóny. Od západu na východ to bude športová – aktívna zóna, kde budú umiestnené fit-parky, detské ihrisko, plochy pre šport, aktívny pohyb či plochy pre petang.

Spoločenská zóna bude hlavným prepojením dvoch autobusových zastávok s malým námestím a lávkou cez vodný tok Vydumanec. V tejto zóne bude tiež umiestnený prírodný amfiteáter s pódiom na rôzne spoločenské aktivity.

Východná, najväčšia časť, bude oddychovou, prírodnou zónou. Celá južná časť, ktorú lemuje frekventovaná Levočská ulica, bude v maximálnej možnej miere oddelená zeleňou a protihlukovou výsadbou. Hustejšia výsadba je navrhnutá pozdĺž celej komunikácie, čím podstatne zabráni vnímaniu hluku a vibrácií a vytvorí pre park príjemnejšie prostredie. Osadením nového verejného osvetlenia bude park bezpečnejší.

V rámci revitalizácie parku V. Clementisa bude vysadených viac ako 160 nových stromov a v záhonoch pribudnú trvalky. Zrevitalizované bude otvorené priestranstvo o celkovej výmere 41 452,5 m2. Mesto Prešov bude v danej lokalite postupne realizovať aj výstavbu cyklochodníka a parkoviska.

Zaujímavosťou v parku budú aj dažďové záhrady, teda miesta na zachytávanie dažďovej vody zo spevnených nepriepustných plôch, ako sú chodníky, parkoviská či príjazdové cesty. V parku V. Clementisa bude realizovaných 7 takýchto dažďových záhrad spolu s výsadbou trvaliek po celej ploche. Dažďové záhrady budú realizované v blízkosti spevnených plôch, aby čo najefektívnejšie zachytávali dažďové vody, ktoré sa v nich udržia maximálne 72 hodín, čo bude pozitívne vplývať na celý ekosystém v okolí. V tesnej blízkosti týchto dažďových záhrad budú umiestnené malé drevené ostrovčeky osadené nad úrovňou terénu a vegetácie, slúžiace na oddych, relax a poznávanie.

V parku bude umiestnených celkom 60 lavičiek a 3 pitné fontánky napojené na vodovod. Zariadenie parku bude doplnené aj o atypické prvky, ako sú napríklad gabiónové sedenia či toalety pre psy. Zrekonštruovaná bude aj jestvujúca lávka pre peších a v parku budú osadené gabiónové steny s názvom parku „PARK V. CLEMENTISA“ s výškou 90 cm a celkovou dĺžkou 11,9 metra.

Celkové náklady na revitalizáciu parku V. Clementisa predstavujú 776 819,96 EUR, poskytnutá výška NFP je 737 978,96 EUR (z toho podpora z fondu EÚ 660 296,97 EUR). Mesto Prešov sa na realizácii projektu bude podieľať 5% spolufinancovaním, z vlastných zdrojov teda uhradí 38 841 EUR. Revitalizácia parku V. Clementisa bude trvať približne 21 mesiacov.

Mesto Prešov takto vlani obnovilo aj vnútroblokový priestoru na ul. M. Čulena č. 29 - 49, ktorý je už stavebne zrealizovaný - https://www.presov.sk/oznamy/vnutrobloky-na-ulici-m-culena-v-presove-presli-revitalizaciou.html

Mesto Prešov má v rámci revitalizácií schválené z EÚ tieto projekty:

- Revitalizácia verejných priestranstiev – ulica Slanská
- Revitalizácia verejného priestranstva - park medzi ul. Vlada Clementisa a ul. Levočskou
- Revitalizácia vnútroblokového priestoru na ul. M. Čulena č. 29-49 – 1.etapa
- Revitalizácia vnútrobloku ulíc Hviezdoslavova – Štefánikova v Prešove
- Revitalizácia vnútrobloku ul. 17. novembra 126-130

Mohlo by Vás zaujímať
Víkendové testovanie v meste Prešov za účelom návratu detí do škôl
Mesto Prešov zriadi 6.2. a 7.2.2021 odberné miesta určené pre rodičov detí a zamestnancov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov, ktorých sa týka prechod na prezenčnú výučbu od 8.2.2021.
Mesto Prešov zakázalo hazard
Prešovskí mestskí poslanci na zasadnutí Mestského zastupiteľstva mesta Prešov dňa 27.1.2021 schválili zákaz umiestnenia herní a kasín na území mesta Prešov.
Veľký Šariš má vzácny titul - Európske mestečko športu 2021
Mesto Veľký Šariš získalo unikátny a jedinečný titul, ktorý je na Slovensku udelený prvýkrát. Mesto sa stalo Európskym mestečkom športu 2021.
1. februára sa otvára zberný dvor na Bajkalskej ulici
Spoločnosť Technické služby mesta Prešov, a.s. informuje občanov, že od 1. februára 2021 znovu otvorí zberný dvor na Bajkalskej ulici.
Nalomený strom na Volgogradskej ulici
Mesto Prešov upozorňuje občanov bývajúcich na Volgogradskej ulici, aby pri prechádzaní zvýšili opatrnosť. Nachádza sa tam nalomený strom.
Vyhlásenie mesta Prešov k výsledkom postupu kandidátov do záverečnej fázy výberu EHMK 2026
Na základe zverejnených výsledkov mesto Prešov nepostúpilo do konečnej fázy výberu Európskeho hlavného mesta kultúry – Slovensko 2026. Postupujúcim uchádzačom srdečne blahoželáme.
Kamerový systém mesta Prešov sa rozrástol o nové kamery
Mestská polícia Prešov dohliada na bezpečnosť v meste pomocou nových kamier. Okrem vymenenej kamery na Námestí Kráľovnej pokoja pribudli nové kamery aj na Trojici, na Hlavnej ulici, Hruškovej ulici, v areáli Delne či na cyklistickom velodróme.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.