Nedeľa, 28. február 2021
Meniny má Zlatica | zajtra Albín

Aj odpad môže byť smart Pri triedení pomôže Prešovčanom elektronický kalendár

Triedenie odpadu začína byť v posledných rokoch neodmysliteľnou súčasťou našich domácností. Obyvatelia sídlisk to majú jednoduché: vytriedené komodity – plasty, sklo, papier, tetrapaky či kovové obaly jednoducho hodia do špeciálnych zberných nádob a o viac sa nestarajú.

Vyprázdnenie kontajnerov zabezpečujú Technické služby mesta Prešov (TSmP). Majitelia rodinných domov to majú trochu zložitejšie. Do procesu triedenia odpadu sa zapájajú tzv. vrecovým systémom. Jednotlivé komodity zbierajú do farebných plastových vriec. Tie sú vyvážané v rámci zberových dní pre každú komoditu osobitne. Vrecia musia obyvatelia v deň vývozu vyložiť pred siedmou hodinou ráno. Vývoz triedeného odpadu si v domácnosti vyžaduje istú logistiku a prehľad, kedy sa čo vyváža.

Hoci Technické služby mesta Prešov už od roku 2006, kedy bol zavedený celoplošný triedený zber, pripravujú pre obyvateľov individuálnej bytovej výstavby špeciálny kalendár s harmonogramom vývozu jednotlivých odpadov, chcú sa aj v tejto oblasti posunúť do 21. storočia. A tak správca komunálneho odpadu ponúka obyvateľom Prešova aj ľahko dostupné informácie v elektronickej podobe, ku ktorým sa vedia dostať kedykoľvek a kdekoľvek.

Na webovej stránke Technických služieb je uverejnený kalendár triedeného zberu. V ňom si môžu Prešovčania vo vyhľadávači veľmi jednoducho vyhľadať svoju ulicu a nájsť kompletný harmonogram vývozu triedeného odpadu na celý rok. „Ešte väčším pomocníkom je elektronický kalendár pre smartfóny, ktorý po stiahnutí na pripravovaný odvoz konkrétnej komodity upozorňuje v kalendári mobilu. Nemali by ste tak na vývoz odpadu zabudnúť, “ približuje Ingrid Mihaľová z oddelenia obchodnej stratégie a legislatívy TSmP. Elektronický kalendár je dostupný pre operačný program Android, aj iOS, pričom na stránke okamžite nájdete aj návody na inštaláciu do všetkých mobilných zariadení, vrátane videonávodov.

To všetko je zverejnené na stránke www.tsmp.sk, v časti Kalendár triedeného zberu v IBV 2021. „Samozrejme, sú tam aj základné informácie ako triediť odpad v domácnosti, čo znamenajú jednotlivé symboly a ktorý odpad kam patrí. A koho to zaujíma, nájde tam aj harmonogram vývozu triedeného odpadu na sídliskách, “ dopĺňa pracovníčka Technických služieb.

Podiel triedeného odpadu v Prešove postupne rastie. Technické služby mesta Prešov vlani vyzbierali z domácností spolu takmer 3 400 ton triedených komodít – papiera, skla, plastov, viacvrstvových kombinovaných obalov a kovových obalov. Viac ako tretinu z toho objemu, 1 200 ton, predstavovali plasty.

Mohlo by Vás zaujímať
Víkendové testovanie v meste Prešov za účelom návratu detí do škôl
Mesto Prešov zriadi 6.2. a 7.2.2021 odberné miesta určené pre rodičov detí a zamestnancov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov, ktorých sa týka prechod na prezenčnú výučbu od 8.2.2021.
Veľký Šariš má vzácny titul - Európske mestečko športu 2021
Mesto Veľký Šariš získalo unikátny a jedinečný titul, ktorý je na Slovensku udelený prvýkrát. Mesto sa stalo Európskym mestečkom športu 2021.
Vyhlásenie mesta Prešov k výsledkom postupu kandidátov do záverečnej fázy výberu EHMK 2026
Na základe zverejnených výsledkov mesto Prešov nepostúpilo do konečnej fázy výberu Európskeho hlavného mesta kultúry – Slovensko 2026. Postupujúcim uchádzačom srdečne blahoželáme.
Prešovská univerzita bude testovať svojich zamestnancov každý pondelok
Prešovská univerzita v Prešove (PU) už po druhýkrát zriadila vo svojich priestoroch špeciálne odberové miesto. Je určené na testovanie zamestnancov, ktorých charakter práce neumožňuje prácu formou home office. Testovanie s využitím vlastných zdravotníkov bude univerzita realizovať každý pondelok v priebehu mesiaca február.
Prerokovanie návrhu zmien a doplnkov Územného plánu mesta Prešov sa uskutoční online
Mesto Prešov sa bude už čoskoro zaoberať návrhom na zmenu územného plánu. Prerokovanie Návrhu zmien a doplnkov Územného plánu mesta Prešov sa uskutoční 3.3.2021.
O dotáciu pre kultúru, šport a sociálnu oblasť môžete požiadať do konca marca
Mesto Prešov zverejňuje výzvu na poskytnutie dotácií v oblasti kultúry, športu a v sociálnej oblasti.
OZNAM: Odstávka vody pre poruchu potrubia
Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. informuje o poruche potrubia na Záhradnej ulici v Prešove.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Nové bývanie na Novej Dúbrave, blízko centra.

Ponúkame Vám 2/3-izb byty s modernou otvorenou dispozíciou s balkónom aj záhradkou a s parkovaním priamo v budove. Výhodné financovanie s 10%-nou 1. splátkou (pri podpise zmluvy) a 90%-nou 2. splátkou (pri odovzdaní bytu 10/2022). Info: 0949772893.

0949772893 | | cena: 120.004,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.