Utorok, 20. apríl 2021
Meniny má Marcel | zajtra Ervín

Rekonštrukcia Jarkovej ulice sa chýli ku koncu

Stavebné práce na obnove Jarkovej ulice sú po zimnej prestávke v plnom prúde. Momentálne sa pracuje na vozovke a Prešovčania sa už čoskoro budú môcť prejsť po modernejšej a krajšej ulici v historickom centre mesta.

Stavebné práce na Jarkovej ulici postupujú podľa odsúhlaseného harmonogramu prác.

Chodník na východnej strane doplnilo nové verejné osvetlenie, uložené sú aj podkladové vrstvy vozovky a v týchto dňoch pracovníci ukladajú už aj čadičové kocky.

Práce sú v plnom prúde aj na západnej strane ulice, kde sa pracuje na chodníku a realizuje sa príprava na verejné osvetlenie. Pracuje sa aj na ulici Pod Hradbami a v úseku k hotelu Beliér. V súčasnosti zostáva uložiť odvodňovacie žľaby, zrealizovať napojenie do dažďovej kanalizácie a uložiť porfýrovú dlažbu.

Práce napredujú, nezastavili sa ani počas zimného obdobia. Zrealizovaná bola príprava skládky pre prebytočnú zeminu a jej vývoz, dodaný bol aj materiál na uloženie chodníka a cesty. Počas zimy sa v dielňach pripravovali materiály pre obloženie schodísk budovy mestského úradu a ostatných detailov k budovám, aby bolo po ústupe mrazov možné dokončiť všetky začaté práce.

Pri súčasnom stave rozpracovanosti dodávateľ nepredpokladá zdržanie a Prešovčania sa tak ešte v prvej polovici tohto roka prejdú po vynovenej Jarkovej ulici v historickom centre mesta.

Jarková ulica sa nachádza v Pamiatkovej rezervácii mesta Prešov. Hlavným cieľom rekonštrukcie je zachovať jej historickú urbanistickú štruktúru, ako súčasti pamiatkovej rezervácie, a zároveň z nej urobiť spoločensky atraktívny priestor v centre mesta.

Komplexná rekonštrukcia Jarkovej ulice prebieha od mája 2020, kedy stavebná firma prevzala stavenisko a začala s frézovaním vozovky. Stavebné práce na rekonštrukcii sa preto nezaobišli bez dočasných dopravných obmedzení, vrátane zákazu parkovania. Vzhľadom na to, že ide o kľúčovú investíciu, mesto Prešov sa rozhodlo začať s jej realizáciou aj napriek zložitej ekonomickej situácii, ktorá súvisí s mimoriadnymi protipandemickými opatreniami na celom Slovensku. Zhotoviteľ realizuje celú rekonštrukciu za približne 3,9 milióna eur vrátane DPH.

Jarková ulica má slúžiť prioritne chodcom. Samozrejmosťou sú preto chodníky po oboch stranách a znížená rýchlosť pre motorové vozidlá. Rekonštrukciou sa v centre mesta vytvorí viac ako 80 parkovacích miest.

Obyvatelia mesta i jeho návštevníci tu po rekonštrukcii nájdu desiatky lavičiek, stojany na bicykle i fontánku s pitnou vodou. Na Jarkovej ulici bude doplnený aj kamerový systém Mestskej polície v Prešove.

Nové verejné osvetlenie spĺňa požiadavky na systém City Touch, ktorý je v Prešove inštalovaný od roku 2015. Tento systém poskytuje vyšší stupeň riadenia verejného osvetlenia s vytvorením platformy pre Smart City. Poskytuje informácie o polohe svietidla, funkčnosti, stave ovzdušia, hustoty dopravy a pod.

Jednou z najväčších priorít mesta Prešov je však urobiť z Jarkovej ulice priestor plný zelene. Namiesto poškodených a suchých stromov a ich pňov budú vysadené nové a zdravé stromy, pribudnú trávniky, skalničky a trvalkové záhony.

Mohlo by Vás zaujímať
Menej kolízií i meškaní: Vozidlá MHD budú mať na križovatke Arm. gen. Svobodu – Vihorlatská prednosť
Mesto Prešov v spolupráci so spoločnosťou O. S. V. O. comp, a.s. pripravuje rekonštrukciu cestnej svetelnej signalizácie na križovatke ulíc Arm. gen. Svobodu – Vihorlatská. Semafory budú riadené radičom navrhnutým pre preferenciu vozidiel MHD.
V modrom pásme R bude platiť nový cenník jednorazového parkovania
Ceny krátkodobého parkovania v modrom tarifnom pásme sa od 3.5.2021 zmenia. Mesto Prešov pristupuje k úprave cenníka s cieľom zefektívniť regulované parkovanie v širšom centre.
Prešovskí volejbalisti urobili prvý krok na ceste za bronzovou medailou
Volejbalisti VK MIRAD UNIPO Prešov vyhrali v prvom zápase o bronz vo východniarskom derby nad VK KDS Šport Košice 3:1. Druhý zápas série na tri víťazstvá je na programe v stredu o 19:00 hod. v Košiciach.
Počas veľkonočných sviatkov bude MHD premávať v špeciálnom režime
V období Veľkej noci budú upravené cestovné poriadky v rámci celej siete prešovskej MHD. Vybrané linky počas štátnych sviatkov premávať nebudú.
Mesto Prešov pokračuje v prípravách na rekonštrukciu cesty na ulici Kúty, realizáciu však môže ohroziť nesúhlas majiteľov časti pozemkov
Rekonštrukcia a odvodnenie cestnej komunikácie na ulici Kúty je naďalej jednou z investičných priorít mesta Prešov pre rok 2021. Niektorí majitelia pozemkov v tejto lokalite však odmietajú zriadenie vecného bremena na tie časti, ktoré zasahujú do cesty. Za svoje parcely žiadajú neprimerane vysokú cenu, čím môžu zablokovať celú rekonštrukciu.
Prímestské autobusy budú od 19. apríla premávať v režime platnom pre dni školského vyučovania
Od pondelka 19. apríla 2021 bude prímestská autobusová doprava fungovať v bežnom režime platnom pre dni školského vyučovania.
Údržbová základňa trolejbusov MHD môže prejsť historickou modernizáciou
Vozovňa Dopravného podniku mesta Prešov má po takmer 60-tich rokoch jedinečnú šancu na obnovu. DPMP už vyhlásil verejnú súťaž na vyhotovenie projektovej dokumentácie na modernizáciu údržbovej základne trolejbusov a výstavbu meniarne. Financovanie bude zabezpečené prostredníctvom eurofondov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.