Pondelok, 17. máj 2021
Meniny má Gizela | zajtra Viola

Upomienkový pardon pre čitateľov Univerzitnej knižnice PU

Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) prekvapila svojich čitateľov v rámci Týždňa slovenských knižníc 2021 generálnym pardonom na sankčné poplatky, ktoré čitatelia dostali za nevrátenie dokumentov v stanovenej výpožičnej dobe. Celkovo odpustila 2371 upomienok vo výške 1838,50 eur.

Mimoriadne odpustenie upomienok zrealizovala UK PU iba druhýkrát od vzniku Prešovskej univerzity. Prvýkrát sa tak udialo pred viac ako 20 rokmi, keď knižnica spúšťala do prevádzky automatizovaný modul výpožičky. „Dnes sme tak urobili najmä vzhľadom na to, že už takmer rok platia protiepidemické opatrenia a naši čitatelia nemôžu plnohodnotne využívať naše služby a pravidelne navštevovať knižnicu, ako boli zvyknutí. Udialo sa tak so súhlasom rektora univerzity Petra Kónyu, ktorý našu iniciatívu veľmi privítal, keďže citlivo vníma predovšetkým problémy študentov v tejto dobe, “ zdôraznil Peter Haľko, riaditeľ UK PU.

UK PU nebola aj napriek pandémii zatvorená ani jeden deň
Uplynulý rok bol veľmi náročný aj pre knižnice, keďže sa okrem poskytovania knižnično-informačných služieb museli zamerať na dodržiavanie protipandemických opatrení. UK PU sa predovšetkým snažila, aby čitatelia mohli využívať jej služby v čo najväčšej miere. „Tento školský rok nebola naša knižnica z dôvodu pandémie doteraz zatvorená ani jeden deň (ako jedna z mála slovenských knižníc, ak nie jediná) a poskytovala aspoň absenčné výpožičné služby, keďže študovne museli byť väčšinu roka zatvorené, “ vysvetľuje riaditeľ Haľko. Dodáva, že knižnica sa svojou aktivitou preniesla do virtuálneho prostredia, k čomu pripravila pre jednoduchšiu orientáciu čitateľov aj niekoľko inštruktážnych (prezentačných) videí.

Zvýšil sa záujem o elektronické dokumenty
Okrem plnotextových elektronických databáz sa zvýšil záujem akademickej obce aj o publikovanie v Digitálnej knižnici UK PU, kde pribudlo za minulý rok 135 dokumentov (bežne je to približne 50). „Pandémia zintenzívnila využívanie elektronických dokumentov zo strany čitateľov, o čom svedčí aj počet virtuálnych návštevníkov webového sídla knižnice, ktorý medziročne stúpol o takmer 50% na vyše 517.000 návštev. O viac ako 50% vzrástol i záujem o výpožičky digitálnych kníh, “ bilancuje Haľko.
Online výstavy a skvalitnenie služieb

UK PU je tiež známa ako kultúrno-spoločenské centrum nielen univerzity, ale tiež regiónu. Keďže usporadúvanie kontaktných podujatí bolo uplynulý rok takmer vylúčené, tak sa knižnica rozhodla aj časť týchto aktivít preniesť do online priestoru. „Usporiadali sme 8 e-výstav a tiež adventný e-koncert. Všetky tieto online podujatia boli veľmi pozitívne prijaté nielen čitateľmi, ale aj kultúrnou obcou, “ dodáva riaditeľ. Podľa jeho slov knižnica sa snaží pandémiu poňať nielen ako prekážku vo svojej činnosti, ale aj ako príležitosť na skvalitnenie svojich služieb. „Ešte tento týždeň chceme pre svojich čitateľov spustiť novú e-službu, ktorá však bude v zmysle autorského zákona spoplatnená. Pôjde o skenovanie časti dokumentov z fondu univerzitnej knižnice a ich zasielanie e-mailom, “ uzatvára riaditeľ knižnice Peter Haľko.

Peter Haľko

Peter Haľko
Mohlo by Vás zaujímať
Na Prešovskej univerzite pribudli traja noví profesori
Zoznam profesorov na Prešovskej univerzite (PU) v Prešove obohatili traja novovymenovaní profesori. Ide o dvoch profesorov z Filozofickej fakulty (FF) a jednu profesorku pôsobiacu na Fakulte humanitných a prírodných vied (FHPV).
Chystáte sa prihlásiť dieťa do škôlky? Prešovské materské školy od 3. mája prijímajú žiadosti
Prešovské materské školy od 3. mája 2021 prijímajú žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie.
Prešovské škôlky sa tešia na deti aj počas letných prázdnin
Prešovské materské školy budú otvorené aj počas letných prázdnin. Rodičia si môžu už teraz pozrieť harmonogram ich prevádzky.
Prešovskí vysokoškoláci doučujú žiakov základných škôl
Takmer 100 študentov Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity (PU) v Prešove sa zapojilo do Programu doučovania žiakov základných škôl s ťažkosťami v učení, spôsobenými pandémiou Covid-19. Dobrovoľnícku aktivity vykonávajú na 30 školách predovšetkým v Prešovskom a Košickom kraji.
Pedagogická fakulta PU v spolupráci s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove chce zvýšiť kvalitu edukácie nadaných detí a žiakov
Pedagogická fakulta (PF) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove a Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) v Sabinove podpísali 10. mája 2021 Memorandum o vzájomnom porozumení a spolupráci. Jeho cieľom je kooperovať pri navrhovaní a realizovaní spoločných aktivít v rámci projektov a aktivít celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným.
Do prešovských základných škôl nastúpilo viac ako 80% žiakov
Základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov otvorili 26.4. 2021 svoje brány pre všetkých žiakov prvého a druhého stupňa stupňa. Zatvorené zostali len niektoré triedy na vybraných školách z dôvodu potvrdeného výskytu ochorenia COVID-19.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.