Utorok, 20. apríl 2021
Meniny má Marcel | zajtra Ervín

Usilujú sa zriadiť novú základnú školu v Prešove

Zriadiť základnú školu (ZŠ) v Prešove a rozvíjať tak viac ako 10-ročné skúsenosti s prácou s deťmi, v tom dva roky s fungujúcou materskou školou (MŠ), na báze vzdelávacej metódy Marie Montessoriovej je cieľ iniciatívy rodičov, ktorých deti navštevujú spomínanú MŠ.

Potrebujú získať súhlas prešovského mestského zastupiteľstva a kladné rozhodnutie rezortného ministerstva o zaradení ZŠ do siete škôl. Veria, že sa tak stane a nová súkromná ZŠ začne fungovať v školskom roku 2022/2023.

Zdenka Maňkošová a Tatiana Dlugošová v mene rodičov, ktorí spustili iniciatívu za zriadenie ZŠ, sú presvedčené, že sa im podarí dotiahnuť záležitosť do zdarného konca. „Nová súkromná škola by bola v našom ponímaní dobrou alternatívou a dobrým prostriedkom propagácie vzdelávacích aktivít na území mesta Prešov. Bola by aj rozšírením ponuky vo vzdelávacej oblasti, “ konštatovali. Spolu s vedením terajšej MŠ podnikli kroky na zabezpečenie priestorov a skladajú pedagogický kolektív, ktorý by v ZŠ pracoval. Podľa nich to nie je až taký veľký problém, keďže MŠ dobre spolupracuje s pedagógmi z Prešovskej univerzity v Prešove a zo strednej pedagogickej školy.

„Veríme, že budeme úspešní, prezentujú nás výsledky našej viac ako 10-ročnej praxe v práci s deťmi, “ zdôraznila riaditeľka MŠ Marta Fudalyová. Je zároveň spolu s Máriou Hamráčkovou zakladateľkou občianskeho združenia (OZ) Montessori cesta, ktoré je zriaďovateľom a prevádzkovateľom MŠ s plnou dennou prevádzkou na prešovskom sídlisku Sekčov. „Využívame vo svojej práci princípy, ktoré pred viac ako sto rokmi uplatňovala Maria Montessoriová, pričom takýchto akreditovaných zariadení na Slovensku, ktoré by sa k nim hlásili je minimálne množstvo, “ dodala M. Fudalyová. Rodičom detí v MŠ sa takýto prístup páči a chcú, aby sa ich deti vzdelávali a vychovávali práve takto aj v plánovanej budúcej ZŠ. Jej zriaďovateľom a prevádzkovateľom by bolo opäť OZ Montessori cesta. Obe už citované mamičky uviedli, že si zistili, ako dobre práve takéto školské zariadenia fungujú vo svete, napr. v susednom Poľsku, Česku či Rakúsku. Na Slovensku je ich veľmi málo. V Prešove napr. je ešte jedna takáto akreditovaná MŠ.

V rámci iniciatívy spustili už internetovú stránku pod názvom Nová škola do Prešova na adrese dopresova.sk. Poskytujú na nej podrobné základné informácie o. i. o celom zámere, o fungovaní OZ. Podarilo sa im na podporu získať aj vyjadrenia spisovateľov Gabriely Futejovej a Daniela Heviera, hudobníčky Katky Koščovej, ktoré sú uverejnené takisto už na tejto webovej stránke.

Maria Montessoriová (1870 – 1952) je považovaná za predstaviteľku reformnej pedagogiky, v predškolskej výchove hlásala princíp individuálneho systému a bola viackrát nominovaná na Nobelovu cenu za mier. Založila Dom detí pri Ríme v roku 1907. V herni boli prvýkrát na mieru detí upravené stoly, stoličky, jednoduché hračky a učiteľka viedla ratolesti k samostatnej činnosti, k sebavýchove pri používaní vecí, poznávaní farieb, vôní. Toho sa držia napr. v spomínanej MŠ v Prešove a majú s tým dobré skúsenosti a pozitívne ohlasy rodičov. Dieťa si totiž súčasne rozvíja telesné a duševné schopnosti v kultúrnom prostredí.

Mohlo by Vás zaujímať
ZŠ Važecká začala s pilotným testovaním žiakov kloktacími testami
Základná škola Važecká ako prvá v Prešove spustila pilotné testovanie svojich žiakov kloktacími testami. Tieto testy sú určené najmä pre žiakov II. stupňa.
Základná škola Lesnícka pozýva deti a ich rodičov na zápis do 1. ročníka
Základná škola Lesnícka v Prešove pozýva predškolákov a ich rodičov na zápis do prvého ročníka v školskom roku 2021/2022. Zápis sa uskutoční v dvoch termínoch.
Žiaci, vyhrajte pre svoju triedu online hodinu s youtuberom Selassiem
Bezpečnosť detí na internete je v súčasnosti naliehavou témou. Na jej zvyšovanie je zameraný interaktívny vzdelávací projekt nadácie Avast Foundation “Buď safe online”. Projekt už prostredníctvom interaktívneho online kurzu vzdelal viac ako 40-tisíc detí, teší sa podpore známych slovenských influencerov a viacerým oceneniam.
Mesto Prešov zníži poplatok za pobyt detí v materskej škole
Mesto Prešov upraví výšku príspevkov na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole. V prípade detí do troch rokov tak budú rodičia od 1.5.2021 platiť menej. Nižší poplatok sa týka aj časti detí starších ako tri roky.
Prešovské škôlky a školy otvorili svoje brány pre viac ako polovicu detí a žiakov
Materské a základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov otvorili 12. apríla 2021 svoje brány pre všetky deti a všetkých žiakov 1. stupňa. Do lavíc si sadlo viac ako 75% žiakov 1. - 4. ročníka. Žiaci druhého stupňa pokračujú v dištančnej forme výučby.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.