Utorok, 18. máj 2021
Meniny má Viola | zajtra Gertrúda

NAKA ukončila vyšetrovanie: Mesto Prešov pri asanácii bytovky na Mukačevskej neporušilo zákon

Mesto Prešov pri likvidácii bytového domu na Mukačevskej ulici a pri následnom odvoze sutín neporušilo zákon. Vyplýva to zo záverov uznesenia Národnej kriminálnej agentúry. Rozhodnutie následne potvrdila aj Krajská prokuratúra Prešov.

Pri záchranných prácach na Mukačevskej ulici, ktoré zabezpečovalo mesto Prešov v rámci mimoriadnej situácie v dôsledku výbuchu bytového domu č. 7, nedošlo k zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. K tomuto záveru dospel vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry. V uznesení sa taktiež uvádza, že neboli naplnené ani znaky žiadneho iného trestného činu zo strany osôb konajúcich v mene mesta Prešov.

„Od začiatku sme verejne deklarovali, že je v záujme mesta Prešov, aby sa objektívne prešetrili všetky okolnosti týkajúce sa objednávky na záchranné práce na Mukačevskej ulici. Osobne som bola presvedčená o tom, že nedošlo k spáchaniu žiadneho trestného činu. Všetci sme sa snažili v prvom rade pomáhať a čo najskôr odstrániť následky nebývalej tragédie. O to viac ma mrzí, že sa našli aj jedinci, ktorí využili zvýšenú pozornosť médií na to, aby poškodili dobré meno mesta Prešov, ako aj ďalších subjektov, ktoré sa zapojili do záchranných prác, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v uznesení uvádza: „Je možné konštatovať, že zástupcovia mesta Prešov z hľadiska hospodárnosti, ako aj z hľadiska technického vybavenia jednotlivých subjektov, ktoré predložili svoje ponuky, vybrali najvhodnejšiu ponuku. Je evidentné, že spoločnosť CANNONEER group, s.r.o. disponovala najlepšou a najvhodnejšou technikou na zrealizovanie tak špecifickej práce, ako je búranie výbuchom poškodeného a staticky značne nestabilného bytového domu, pričom svoje služby ponúkli za najlepšiu cenu oproti iným cenovým ponukám. Postup zástupcov mesta Prešov pri výbere tohto subjektu sa javí ako logický.“

Vyšetrovanie prípadu trvalo takmer jeden rok. Predchádzali mu dve trestné oznámenia, ktoré boli podnetom pre začatie trestného stíhania pre zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Prvé z nich podal poslanec Mestského zastupiteľstva mesta Prešov Martin Eštočák, ktorý v ňom poukázal na podozrenie zo spáchania trestného činu v súvislosti so záchrannými prácami na Mukačevskej ulici.

Podľa Eštočáka mesto neuprednostnilo výhodnejšiu ponuku na vykonanie týchto prác od konkurenčnej spoločnosti. Manažér tejto spoločnosti to deklaroval v čestnom vyhlásení, v ktorom uviedol, že mestu Prešov ústne predložil cenovú ponuku v sume 400 000 eur. Pri vypočutí však hovoril o tej istej cenovej ponuke na búracie práce v sume 450 000 eur. „Rozpor spočívajúci v rôznych cenových ponukách, a to v čestnom vyhlásení (400 000 eur) a vo výpovedi menovaného (450 000 eur) nevedel vierohodným spôsobom odstrániť, “ uvádza sa v uznesení NAKA.

Z uznesenia tiež vyplýva, že autorom čestného vyhlásenia, pod ktorým je podpísaný manažér dotknutej spoločnosti, je v skutočnosti samotný oznamovateľ, teda poslanec Martin Eštočák.

„Vzhľadom na všetky okolnosti prípadu, rozsah prác, ktoré boli mimochodom ocenené aj znaleckým posudkom, cenová ponuka tejto spoločnosti je nepreskúmateľná, javí sa ako príliš nízka až špekulatívna a hlavne účelovo predostretá až po tom, čo bola mestom Prešov zverejnená objednávka pre spoločnosť Matijka s.r.o. v sume 1 100 000 eur, “ uvádza vyšetrovateľ.

Na základe záverov vyšetrovania NAKA možno skonštatovať, že poslanec Martin Eštočák od začiatku pracoval s nepodloženými informáciami, ktoré zároveň verejne šíril, v dôsledku čoho sa mesto Prešov muselo opakovane brániť a vyvracať obvinenia, ktoré sa nezakladali na pravde.

„Zodpovedné orgány konajúce v mene mesta Prešov podľa zadovážených dôkazov postupovali tak, aby vzhľadom na vzniknutú situáciu a vzhľadom na okolnosti celého prípadu demolácie bytového domu postupovali pri spravovaní cudzieho majetku čo najhospodárnejšie a nespôsobili tak škody na cudzom majetku, “ konštatuje vyšetrovateľ.

Mohlo by Vás zaujímať
Primátorka Prešova ocenila najlepších učiteľov
Deň učiteľov je v Prešove každoročne spojený s oceňovaním pedagogických zamestnancov. Tento rok sa pre protipandemické opatrenia nemohlo uskutočniť tradičné slávnostné odovzdávanie ocenení v PKO. Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová ocenila najlepšie učiteľky a učiteľov na pôde radnice.
V modrom pásme R bude platiť nový cenník jednorazového parkovania
Ceny krátkodobého parkovania v modrom tarifnom pásme sa od 3.5.2021 zmenia. Mesto Prešov pristupuje k úprave cenníka s cieľom zefektívniť regulované parkovanie v širšom centre.
Bardejovské Kúpele poskytujú MLS laserovú terapiu v kombinácii s magnetoterapiou Laser už bojuje s následkami ochorenia Covid -19
BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s. začali prakticky využívať na rehabilitáciu pacientov po covidovej infekcii aj MLS laserovú terapiu v kombinácii s magnetoterapiou. Laser dorazil do kúpeľov 9.apríla 2021 a po následnom zaučení personálu ho v utorok 20.apríla 2021 slávnostne začali používať na liečbu.
V Prešove sa začína kosba verejnej zelene
V Prešove sa od začiatku mája začína kosiť verejná zeleň. Pracovníci TSMP, a.s. postupne kosia líniovú a parkovú zeleň vo vlastníctve mesta.
Mesto Prešov sa pripravuje na postupné zavádzanie množstvového zberu odpadu
Mesto Prešov chystá veľkú zmenu v rámci zberu odpadu z domácností. Pôjde o spustenie množstvového zberu s cieľom znížiť podiel komunálneho odpadu, ktorý je nevyhnutné skládkovať alebo spaľovať. Okrem pozitívnych vplyvov na životné prostredie však mesto ušetrí aj na vývoze odpadu.
Prvý zber elektroodpadu v tomto roku sa v Prešove uskutoční 24. apríla
Celoročný bezplatný zber veľkých a ťažkých spotrebičov najmä zo skupiny tzv. bielej techniky pokračuje aj v tomto roku. Prvý zber bude už v sobotu 24. apríla 2021.
Aktuálny režim na úseku dokladov a evidencií vozidiel
Na základe aktuálnych rozhodnutí vlády z dôvodu pandemickej situácie v Slovenskej republike oddelenia dokladov a evidencií od utorka 20. apríla 2021 prechádzajú na nový režim s obmedzeniami, vyplývajúcimi z aktuálnej vyhlášky ÚVZ SR upravujúcej vstup osôb do priestorov prevádzok a zamestnávateľov
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.